Několik slov o filmu Black Hawk Down
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2002/01/251-nekolik-slov-o-filmu-black-hawk-down.htm
Vladimír Stwora
Možná jste o tom filmu už slyšeli. Režisér Ridley Scott jej nedávno dokončil v Hollywoodu. Film popisuje skutečnou událost z roku 1993. Tehdy vrcholila krize v Somálsku. Americká armáda pod hlavičkou OSN měla dohlížet na rozdělování potravinové pomoci a zastavit opakování občanské války.
Somálské milice sestřelily dvě helikoptéry blackhawk. Američané rozjeli záchrannou akci za nepřehlédnutelné pozemní podpory malajských vojsk. Při incidentu zahynulo 19 amerických vojáků. Svět oběhl obrázek mrtvého Američana vlečeného hlavním městem Somálska, Mogadishu.
V mírových jednotkách OSN bylo více států, včetně kanadských vojáků (ti později měli problémy doma, protože se nějak podivně objevily video záznamy, ze kterých vyplývalo, že snad Somálce i mučili). Žádní další spojenci nejsou ve filmu zřejmí, ostatně podobnou slepotu jsme zaznamenali i ve filmu Zachraňte vojína Ryana.
Film není o společném boji. Je o neutuchajícím heroismu, odvaze, chytrosti a celkové skvělosti amerických vojáků. Vše ostatní je jakoby méně důležité. Hollywood se pokusil přepsat historii. Z vojenské operace, kterou většina amerických vojenských odborníků dnes považuje za katastrofu a úplné fiasko, udělali něco pozitivního a úspěšného. Jde o typický patriotický film pro nějž je charakteristické to, že byl natočen po jedenáctém září. Jeho zřejmou snahou je povzbudit bojového ducha prostých Američanů.
Děj filmu se dá stručně popsat jedinou větou takto: brutální fanatikové chtějí ublížit Americe a je jim dána lekce na vyučenou.
Malajsko už vyjádřilo z filmu rozčarování. Brigádní generál Abdul Latif Ahmad, který řídil malajské sbory v této akci, konstatoval: "Myslím, že by se měla říct pravda. Jinak si budou Malajci myslet, že celá záchranná operace byla provedena toliko Američany, a že naše role se omezila pouze na řidiče autobusů, který je pak odvážel."
Ovšem jsou to Somálci, kteří by měli být nejvíce rozčarováni. Jsou totiž ve filmu znázorněni jako primitivové a fanatici, kteří slepě následují Farah Aideeda. Reportér BBC Yusuf Hassan, který celou válku i samotnou záchrannou akci zažil na vlastní kůži, řekl, že mnoho Somálců, kteří bojovali na straně Faraha Aideeda, jej nepodporovalo a bojovalo z donucení, anebo proto, že se ocitlo uprostřed palby na frontové linii a muselo bránit své domovy. Zdaleka na ně nelze navléknout klišé o fanatických nepřátelích Spojených států.
Další věc, která může Somálce rozladit, je skutečnost, že režisér obsadil do jejich rolí sice černochy, ale nikoliv Somálce. I mezi černochy jsou rozdíly, které my možná nevnímáme, ale oni sami to poznají. Fyzicky totiž vypadají jinak. Yusuf Hassan si myslí, že je diskutabilní, kdo vlastně byl hrdinou. Podle něj to byla válka, ve které na jedné straně stála vysoká a velmi vyvinutá technika, na druhé straně vojáci, jejichž jedinou výbavou byl samopal K-47. Bylo skutečně obdivuhodné, že s tím málem, co měli, dokázali sestřelit dva nejdokonaleji vybavené a plně ozbrojené americké vrtulníky.
Režisér Ridley Scott řekl: "Myslím, že (americká) armáda tento film chtěla, aby se zabránilo řečem, že tato operace byla fiaskem."
Film byl urychleně dokončen, aby se svezl po vlně amerického militantního patriotismu denně bičovaného sdělovacími prostředky a podporovaného filmy podobného zrna, např. Behind Enemy Lines. Kupodivu to funguje. Americké publikum je nadšeno. Američtí kritikové nešetří chválou a tipují, že BlackHawk Down by mohl být nadějným kandidátem na Oscara.
Otázka na závěr: Jestliže hollywoodští filmaři ve svých filmech pravidelně přepisují historii a lžou, je to proto, že chtějí oslavit Ameriku, nebo je za tím nějaký jiný, hlubší záměr? Snaží se někdo promyšleně ovlivnit veřejné mínění a postoj občanů k válce? Je za tím vším pouze snaha vydělat peníze, nebo jde o úmyslné lichocení, pokus o vymytí mozku, o snahu posunout vnímání americké armády veřejností a ukázat ji v jiném, mnohem pozitivnějším světle?
Zdroje
Článek v BBC
Oficiální stránka Black Hawk Down
Databáze filmů
Článek byl publikován 23.1.2002
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.