Pozorování umírajícího dolaru

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/03/2490-pozorovani-umirani-dolaru.htm

Paul Craig Roberts

Celý svůj život sleduji umírání dolaru. Někdy si myslím, že ho přežiji.

V době mého mládí byla cena unce zlata 35 dolarů. Dnes se zlatá mince o váze jedné unce, jako ta s kanadským javorovým listem, prodává za více než za tisíc.

Naše mince bývaly stříbrné. Deseticent, čtvrťák, půldolar měly kupní sílu. I za deseticent jste dostali sladkou tyčinku, kopeček zmrzliny v kornoutku nebo nealkoholický nápoj a za peny se dala koupit žvýkačka nebo cucavý bonbón. Pokud dítě posbíralo na staveništi pět prázdných plechovek, které se daly vrátit po dvou centech za jednu, mělo na nedělní film do biografu. Galon benzínu stával 32 centů. Za dolar jste ho nakoupili tolik, že stačil na výlet s děvčetem v sobotu večer.

Naše stříbrné mince obsahovaly 90 % stříbra. Občas je lidé roztavili, aby měli na stříbrnou lžičku, které se říkalo stříbrná mince – ještě ji lze občas najít ve starožitnictvích. S výjimkou Kennedyho půldolaru obsahujícího 40 % stříbra, kterým se platilo až do roku 1970, byl rok 1964 posledním rokem amerických stříbrných mincí. Měděné penny skončily v roce 1982. Jako tajemník ministra financí jsem byl proti zrušení poslední komoditní měny, ale nebylo v mé moci zabránit smrti měděného centu.

V době druhé světové války (1941-1945) razila americká mincovna válečný niklák (pěticent), ve kterém byl z důvodu války snížen obsah stříbra na 35 %.

Není dnes lehké najít něco, co lze koupit dnešními americkými mincemi, ale ty stříbrné se stejnou vyraženou hodnotou mají stále kupní sílu. Stříbrný deseticent z mého mládí dnes obsahuje stříbro v hodnotě 1,42 dolaru. Čtvrťák má cenu 3,55 a v půldolaru je stříbra za 7,10. Stříbrný dolar má cenu 15,2 krát vyšší, než hodnota na něm vyražena. To, co uvádím, je pouze cena obsaženého stříbra, skutečná sběratelská cena těch mincí bude zřejmě mnohem vyšší podle kvality a vzácnosti jednotlivých mincí. Stříbro obsažené ve válečném nikláku (pěticentu) má dnes hodnotu 1,10 dolaru, což je 22krát více, než jeho vyražená hodnota. Dokonce i ta měděná penny má cenu dnešních 2,5 penny.

Jako mladý muž jsem rád cestoval po Evropě. Německá marka a švýcarský frank se měnily v poměru 1:4. Za jeden dolar čtyři franky nebo marky. Dnešní euro, které nahradilo marku, měníme v poměru 1,55:1. Za 1,55 jedno euro.

Lidé později narozeni si jen málo uvědomují korozivní moc tzv. „akceptovatelné“ inflace. Na rozdíl od zlata a stříbra nemají papírové peníze (fiat money) vnitřní hodnotu. Jsou li peníze vyráběny rychleji než zboží a služby, zvyšuje to cenu zboží a služeb, tedy snižuje hodnotu peněz.

Dnes Amerika, těžce závislá na dovozu, je pod dvojím bucharem inflace, z jedné strany domácí nadprodukce peněz a z druhé strany pokles hodnoty dolaru na zahraničních peněžních burzách.

Hodnota americká inflace je ve skutečnosti dvojnásobná proti té oficiálně uváděné. Ve snaze omezit výdaje na důchody a sociální zabezpečení změnila americká vláda způsob výpočtu inflace. Dříve se inflace počítala z nominální ceny nákladů na určitý životní standard. Pokud se například zvýšila cena steaku, inflace šla nahoru. Dnes, pokud se zvýší cena steaku, vláda předpokládá, že lidé přejdou na hamburgery. Inflace se nemění. Namísto toho se mění životní standard – směrem dolů.

Toto je pouze jedno z mnoha mlžení, do kterého nás vláda halí.

Úměrně s tím, jak jak stoupá euro vůči dolaru, je pro nás cena dnešní dovolené v Evropě nesrovnatelně vyšší než dříve. Díky Číně byli zatím Američané chráněni před tím nejhorším, co by je čekalo z důvodu poklesu kupní síly jejich měny. S Čínou máme největší obchodní schodek. Cena za čínské zboží se zatím nezvedla jen proto, že Čína uměle udržuje svou měnu v pevném kurzu vůči dolaru. Jde-li dolů americký dolar, jde společně s ním dolů i čínský juan. To umožňuje zabránit růstu našich cen.

Rezignace admirála Williama Fallona, velitele amerických vojsk na Středním východě možná naznačuje, že se Bushův režim chystá napadnout Írán. Fallon prohlásil, že americký útok na Írán by se konal jedině přes jeho mrtvolu. Vzhledem k tomu, že neexistuje rozumný důvod jeho rezignace, není od věci předpokládat, že Bush odstranil překážku k válce s Íránem.

Amerika je už teď ekonomicky i vojensky přetažena nad své možnosti. Útok na Írán by byl poslední ranou, která by jí definitivně zlomila vaz.

Článek Watching the Dollar Die vyšel 13.3. na serveru informationclearinghouse.info. Překlad editor.

Článek byl publikován 14.3.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.