Iráčané: „Navýšení“ je katastrofa

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/03/2480-iracane-navyseni-je-katastrofa.htm

Alí al-Fádhilí

BAGDÁD – V tom, co Spojené státy nazývají úspěchem způsobeným „navýšením“, vidí mnozí Iráčané důkaz katastrofy. To, co americké síly označují za mír a klid, považují místní lidé za podezřelé ticho. A když americké síly mluví o redukci násilí, velká část Iráčanů prostě neví, o čem je řeč.

Za polední měsíc zemřely při sériích explozí v Bagdádu stovky lidí. To vše navzdory nejtvrdším bezpečnostním opatřením americké armády, naléhající na „navýšení“ bezpečnostních sil a jejich činnosti.

Počet mrtvých je podle webové stránky Icasualties.org, která udává seriózní počty mrtvých iráckých civilistů a příslušníků bezpečnostních sil, vysoký.

V lednu 2008 bylo podle tohoto zdroje zabito 485 civilistů, přičemž toto číslo bylo stanoveno na základě tiskových zpráv a „celkový počet iráckých mrtvých je vyšší než počet udávaný na tomto místě“.

V roce 2005, před „navýšením“, bylo měsíčně zabito průměrně 568 civilistů. V lednu 2006, měsíc před zahájením „navýšení“, zemřelo 590 civilistů.

Ke smrti mnoha z nich dochází v nejlépe střežených okrscích Bagdádu. Stejně tomu bylo i tento měsíc.

„Dvě auta explodovala v Džadíríji a zabila mnoho lidí právě v den, kdy americký tajemník obrany (Robert Gates) navštívil Bagdád,“ řekl IPS kapitán policie v okrsku Karradá pod podmínkou zachování anonymity. „Jiné auto zabilo osm a zranilo 20 lidí ve čtvrtek (minulý týden) na tržišti Murajdí v Sadrově městě na východě Bagdádu, ačkoli Mahdího armáda toto město přísně střeží,“ pokračoval. „V této zemi už bezpečnost neexistuje.“

Neidentifikovaná těla Iráčanů zabitých milicemi se neustále objevují v Bagdádu i v jiných iráckých městech. Irácká vláda vydala instrukce všem bezpečnostním a zdravotnickým složkám, aby médiím neudávaly počty mrtvol. Podle obyvatel se každý den po Bagdádu najdou desítky těl. Zaměstnanci márnice to potvrzují.

„Nejsme oprávněni udávat žádná čísla, ale mohu říci, že neustále přijímáme denně lidská těla, jež nelze identifikovat,“ řekl IPS lékař v bagdádské márnici. „Těla, na kterých jsou stopy mučení, patří sunnitům zabitým šíitskými milicemi; mrtví zastřelení kulkou do hlavy jsou obvykle policisté, tlumočníci nebo podnikatelé, kteří pracovali pro Američany.“

V únoru loňského roku přišlo do Iráku, většinou do Bagdádu, v rámci „navýšení“ 30 000 amerických vojáků. Celkový současný počet amerických sil v Iráku činí přibližně 157 000. Byli vysláni, aby ukončili násilí a napomohli politickému usmíření.

Ale žádný mír nevzešel pro Bagdád, irácké hlavní město se šesti miliony obyvatel (z celkové 25milionové populace) rozdělené sektářskými liniemi. Podle zprávy Iráckého červeného půlměsíce z 27. ledna tohoto roku byl každý čtvrtý obyvatel Bagdádu vyhnán ze svého domu eskadrami smrti nebo „navýšením“. Celkem bylo střechy nad hlavou zbaveno 1 364 978 obyvatel Bagdádu.

Tisková služba životního prostředí 7. ledna oznámila, že „mnohé z kdysi smíšených oblastí hlavního města jsou nyní buď čistě sunnitské nebo čistě šíitské poté, co milice donutily odejít rodiny patřící k jinému odvětví islámu.“

Někdy dochází v částech Bagdádu k podezřelému uklidnění proto, že jednotnosti už bylo dosaženo. Sunnité a šíité, kteří žili po generace společně, jsou teď rozděleni. To není mír, jaký si Iráčané přáli, ať s navýšením nebo bez něho.

8. ledna mluvčí UNHCR Ron Redmond oznámil, že uvnitř země bylo přesídleno nejméně 2,2 milionu Iráčanů a nejméně další dva miliony ze země utekly. To nepochybně učinilo některé oblasti klidnějšími.

Americká armáda vztyčila tři až čtyři metry vysoké betonové zdi kolem některých čtvrtí, čímž donutila obyvatele zvolit si sunnitské či šíitské oblasti, v nichž budou žít. Takové rozdělení přineslo rozsáhlé přemisťování a protesty.

Sunnitští muslimové jsou na tom zřejmě nejhůř. Mnoho Iráčanů je pobouřeno počtem sunnitských vězňů způsobeným „navýšením“.

Obyvatelé okrsku Ámiríja v západním Bagdádu demonstrovali 11. února proti špatnému zacházení amerických i iráckých sil v rámci „navýšení“. „Navýšení“ má vymýtit z Iráku al-Qá‘idu, což však znamená, že nejvíce vojenských operací bylo provedeno v sunnitských oblastech jako Ámiríja.

„Jsme tu, abychom protestovali proti nespravedlivému zatýkání a raziím prováděným proti nevinným lidem Ámiríje,“ řekl na demonstraci IPS předseda Rady arabského dialogu při irácké vládě Sálih al-Mutlaq. „Pod vlajkou boje proti terorismu to zašlo příliš daleko.“

Mutlaq uvedl, že demonstrovali také proti zatýkání v západních částech Bagdádu navzdory tomu, že tam vládl zjevný klid jako výsledek spolupráce obyvatel s jednotkami irácké armády. Velký počet obyvatel vyšel v Durá na jihozápadě Bagdádu protestovat proti tomu, že tam americká armáda zatkla 18 lidí včetně 80letého starce.

„To my jsme zlepšili situaci v západních částech Bagdádu bez zásahu Američanů a jejich loutkové irácké vlády,“ řekl IPS v Ámiríji major bývalé irácké armády Abú Wussam. „Jednali jsme s našimi bratry v iráckém národním odboji, kteří souhlasili s tím, že změní taktiku svých akcí. Zdá se, že Američanům se to nelíbí, a tak nás za to trestají místo aby propustili naše zajatce, jak to slíbili.“

Někdy je klid na ulicích výsledem rostoucího zatýkání. V listopadu loňského roku předseda irácké odbočky Mezinárodního výboru Červeného kříže Karl Matley prohlásil, že ve věznicích a jiných internačních střediscích je drženo 60 000 vězňů a zajatců. Velká část z nich se tam dostala během „navýšení“.

Do srpna 2007, půl roku po „navýšení“, stoupl podle údajů amerického velení počet vězňů zadržovaných Američany vedenými vojenskými silami v Iráku o 50 procent na 24 500, zatímco v únoru činil 16 000. Téměř 85 procent z uvedeného počtu tvořili sunnitští Arabové.

Pokud většinu vězňů tvoří sunnité, pak zřejmě „navýšení“ mělo místo překonávání politických rozdílů a napomáhání usmíření mezi skupinami sunnitů a šíitů opačný efekt.

Kromě toho existují i další důvody k pochybnostem o takovém úspěchu „navýšení“, jaký byl oznámen.

Mezi posledně zatčenými v Bagdádu napočítali Američané šest členů sil Probuzení (Sahwa). To jsou příslušníci odboje, kteří teď zdánlivě spolupracují s americkou armádou. Spojené státy platí každému jejich členu 300 dolarů měsíčně. Více než 80 procent z asi 70 000 členů Sahwa jsou sunnité.

Zatčení několika členů Sahwa je znamením, že americká armáda pochybuje o loajalitě některých bojovníků Sahwa. Šíitské politické strany a milice je už obviňují, že jsou maskovanými členy odboje. Mnoho lidí se domnívá, že velká část sil Sahwa jsou příslušníci odboje prostě předstírající „navýšení“.

„Sunnitské části Bagdádu jsou najednou tak klidné,“ říká Džawád Salmán, někdejší obyvatel Ámiríje, který opustil svůj dům v roce 2006, když ho členové iráckého odboje obvinili, že je vládním špehem. „Je to dobře sehraná hra teroristů, aby překazila boj proti šíitským skupinám. Žil jsem tam a vím, že všichni obyvatelé plně podporují ty, které Američané nazývají teroristy.“

Strategie zřízení sil Sahwa snížila počet amerických ztrát – pro dnešek. Ale vypadá to, že americká strategie prospěla spíše jejich vlastním silám než Iráku.

Článek Iraqis: ’Surge’ Is a Catastrophe vyšel na serveru antiwar.com 23. února. Překlad Eva Cironisová.

Článek byl publikován 6.3.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.