Finanční pomoc pro oběti tsunami použitá na propagaci politické korektnosti

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/02/2465-financni-pomoc-pro-obeti-tsunami-pouzita-na-propagaci-politicke-korektnosti.htm

Ean Higgins

Před třemi léty vybrali Australané 400 milionů dolarů pro pomoc obětem devastující vlny tsunami v roce 2004. Nyní jsou skupiny odpovědné za distribuci této pomoci obviňovány, že velká část pomoci šla na sociální a politické inženýrství.

Australský průzkum příspěvků nevládních organizací a dobrovolných sbírek na pomoc obětem tsunami zjistil, že peníze byly utraceny za politicky korektní projekty k prosazování levicových západních hodnot na úkor tradiční asijské kultury.

V seznamu aktivit pomoci obětem tsunami je například cestovní divadelní genderově orientováné vystoupení Oxfamu v Indonésii zaměřené na změnu postojů mužů vůči ženám na venkově.

Další projekt Oxfamu připomíná kampaň ACTU Tvoje práva v pracovním procesu a učí tchajvanské dělníky metodám australských dělnických aktivistů, povzbuzuje je také k založení odborů.

Projekt World Vision na pomoc obětem tsunami v indonéské provincii Aceh obsahuje lobbistickou kampaň na pozemkové reformy a propaguje genderovou rovnost plus vzdělávání žen v „demokratických procesech“, rovněž povzbuzuje ženy ke vstupu do politiky.

Katolická skupina Caritas v provincii Aceh financuje islámské vzdělávací středisko propagující důležitost Koránu. To je vnímáno jako pochopení významu Islámu v provincii, která je známá dlouhým a krvavým bojem proti sekulárně orientované vládě.

Zemětřesení, ke kterému došlo 26. prosince 2004, vyvolalo vlnu tsunami, největší za posledních 40 let, a zabilo ve 12 oceánských státech 230 tisíc lidí. Polovina z nich byla v Acehu.

Oponenti říkají, že organizace pomáhající obětem překročily svůj mandát, který měli od rodin i jednotlivých dárců z Austrálie. Ti právem očekávali, že peníze budou použity na znovuvybudování zničených domů a obnovu životů a ne na nucené šíření australské levicové ideologie zaměřené proti tradiční asijské kultuře.

Jeden z kritiků, Don D'Cruz, napsal, že indonéské stížnosti o zasahování zahraniční pomoci prostřednictvím australských nevládních organizací byly velmi často smeteny pod stůl.

Pan D'Cruz, který dříve pracoval pro pravicově orientovaný mozkový trust Institute of Public Affairs, napsal: „Bylo by chybou ignorovat podstatu těch stížností, zvlášť když se týkají aktivit západních záchranných organizací operujících v Indonésii. V těchto organizacích převládl trend větší orientace na politiku, ačkoliv aktivisté (v nich) většinou na sebe příliš neupozorňují.“

„Překračováním humanitární a rozvojové pomoci riskují (tyto organizace), že si znepřátelí asijské vlády, které by jim mohly odepřít vstup,“ napsal D'Cruz.

Procházímeli webové stránky těchto organizací, vidíme, že tyto organizace mají politickou agendu, která daleko překračuje běžnou pomoc v nouzi a v znovuvybudování.

Webová stránka Oxfamu popisuje, jak bylo 18 690 dolarů z fondu na pomoc obětem použito na divadelní produkci, která „má pomoci změnit postoje vůči ženám ve společnosti v Acehne.

„V jedné scéně manžel Apa Kaoy nespokojeně bručí, když jeho žena, vyčerpaná prací na rýžovém poli, nepřipravila večeři,“ píše se na stránkách Oxfamu o hře.

„V jiné scéně tatáž postava Apa Kaoy neschválí ambiciózní plán své dcery studovat na univerzitě. Místo toho říká dceři, že je důležité, aby se naučila vařit, uklízet, aby se vdala a měla děti. Při tom drží noviny hlavou dolů, protože neumí číst.“

„Časem se jeho postoje vůči ženám mírně změní, neboť podléhá tlaků jiných, více osvícených mužů, upozorňujících ho na chyby, kterých se dopouští.“

Výkonný ředitel Oxfamu Andrew Hewett včera prohlásil, že původně se jeho organizace koncentrovala na okamžitou humanitní pomoc včetně dodávek potravin, stanů a zdravotního materiálů obětem tsunami.

Později se soustředila na rekonstrukci, na to, aby se postiženi znovu dokázali postavit na nohy.

Ale pan Hewett také řekl, že se Oxfam nestydí za to, že se soustředí na ty slabší a bezmocnější, včetně žen, původních obyvatel a členů nižších kast. Podle něj šlo o praktické okolnosti poskytnutí pomoci tak, aby měla co největší účinek.

„Ať se to líbí ne ne, ženy jsou na tom materiálně a politicky mnohem hůře, zvláště ve společnosti na venkově. A ti, kteří jsou nějak znevýhodněni, často v okamžiku, kdy udeří katastrofa, trpí nejvíce,“

Článek Tsunami aid ’spent on politics’ vyšel 27. prosince minulého roku na serveru thetrueseeker.co.uk. Překlad editor.

Článek byl publikován 25.2.2008


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.