A je to černé na bílém...
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/02/2447-a-je-to-cerne-na-bilem.htm
William Blum
Přeslechli jste to? Měla by to být hlavní zpráva ve všech novinách, rádiích a televizích v Americe. Ve Washington Postu to bylo na straně 14. Prakticky ve všech ostatních médiích to bylo na straně nula, kanálu nula, vlně nula.
Americká armáda v Iráku zaměstnala firmy, aby provedly průzkum průřezem hlavních skupin populací. Washington Post získal souhrnnou zprávu o výsledcích. Uvádím některé zlaté hřeby zprávy, jak je list zveřejnil:
- Do americké okupace v březnu 2003 žili sunnité a šíité vedle sebe v míru.
- Iráčané všech náboženských a etnických skupin se domnívají, že invaze americké armády je hlavní příčinou prudkých neshod mezi nimi.
- Až Spojené státy opustí Irák, národní usmíření nastane „přirozenou cestou“.
- Pocit „optimistické možnosti“ prostoupil všemi hlavními skupinami … a mezi těmi zdánlivě rozdílnými skupinami Iráčanů bylo shledáno mnohem víc společného než rozdílného.
- Rozdělení Iráku na tři státy by národnímu usmíření zabránilo (pouze Kurdové tuto možnost neodmítají).
- Většina uvádí, že negativní stránky života se projevily s počátkem americké okupace.
- Málo z nich zmiňovalo Saddáma Husajna jako původce svých problémů, což zpráva označuje za důležité zjištění naznačující, že „současné konflikty v Iráku zřejmě totálně zastínily všechna muka a křivdy , které řada Iráčanů utrpěla za minulého režimu, který trval téměř čtyři desítky let – v protikladu k současnému konfliktu trvajícímu pět let.“
Washington Post k tomu poznamenal:
„Kromě armády některé z nejrozšířenějších průzkumů v Iráku provedla společnost D3 Systems z Virginie, která má kanceláře ve všech 18 iráckých provinciích. Její poslední průzkum veřejného mínění provedený v září pro několik mediálních organizací ukázal stejné rozložení názorů: odchod Američanů by všechno zlepšil. Průzkum provedený americkým ministerstvem zahraničí v září 2006 zjistil něco podobného.“
V tom to právě je: Spojené státy vynalezly perfektní způsob, jak takové pošetilé postoje iráckého lidu neutralizovat. 10. ledna Associated Press oznámila: „Americké bombardéry a stíhačky shazovaly ve čtvrtek po 10 minut 20 tun bomb na jižní okraje Bagdádu při jednom z největších náletů, aby vyhladily to, co armáda označila jako úkryty al-Qá‘idy v Iráku.“ Zpráva neuváděla, zda letadla shazovala také letáky hlásající: „Bombardujeme vás, protože nám na vás záleží“.
20. prosince ustanovil panamský zákonodárný sbor den „národního smutku“, připomínající americkou invazi v roce 1989. „Je to uznání těch, kdo padli 20. prosince následkem kruté a nespravedlivé invaze nejsilnější armády světa,“ řekl poslanec Cesar Pardo z vládnoucí Demokratické revoluční strany, která má v parlamentu většinu. Američtí představitelé událost bagatelizovali.
„Dáváme přednost pohledu do budoucna,“ prohlásil mluvčí americké ambasády. „Jsme velmi rádi, že máme přítele a partnera jako je Panama, země, které se podařilo rozvinout zralou demokracii.“
Jako při útoku na Irák 19. března 2003, Spojené státy bez jakékoli provokace a bez mezinárodní legitimity (ano, další útočná válka) nejprve bombardovaly Panamu a pak provedly pozemní invazi, přičemž zabily několik tisíc lidí, aniž poskytly nějaké hodnověrné zdůvodnění svého psychopatického jednání.
Dočkáme se dne, kdy svobodný a nezávislý Irák stanoví 19. březen dnem národního smutku?
Článek The Results Are In ... vyšel na serveru counterpnuch.org 14. ledna. Překlad Eva Cironisová.
Článek byl publikován 13.2.2008
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.