Nový zločin: závadné myšlení
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/02/2444-novy-zlocin-zavadne-mysleni.htm
Gary D. Barnett
Právě se nacházíme v době, kdy se pojem "ideopolicie" může dost dobře stát syrovou realitou. Záleží na tom, jak senát naloží s návrhem zákona č. 1955 Violent Radicalization and Homegrown Terrorism Prevention Act (Zákon pro boj s násilným radikalismem a domácím terorismem) z roku 2007. Ten je nyní pod číslem 1959 (senátní verze) projednáván senátními výbory a pokud senátem projde a prezident ho podepíše, vejde v platnost jako zákon. Zdravým rozumem by se dalo předpokládat, že něco tak mnohoznačného a nebezpečného nikdy senátní výbory nepustí, ale nezapomeňme, že sněmovna 23. října 2007 návrh odsouhlasila 404 hlasy oproti 6 zamítavým, 22 poslanců se zdrželo hlasování. Už to vyráží dech.
Na znění zákona jsou nejvíce znepokojivá vymezení pojmů v oddíle 899A. Přečiny, které budou úřady opravňovat k trestnímu stíhání, jsou tyto:
Násilná radikalizace (Violent Radicalization): za "násilnou radikalizaci" je považováno přijímání nebo propagace extremistického přesvědčení za účelem podpory ideologického násilí k dosažení politické, náboženské nebo společenské změny.
Domácí terorismus (Homegrown Terrorism): za "domácí terorismus" je považováno užití, plánování užití nebo hrozba užití síly nebo násilí takovou skupinou nebo jednotlivcem, který se narodil nebo byl vychován či pracuje zejména ve Spojených státech nebo na jakémkoli území vlády Spojených států, občanů Spojených států nebo jiné jejich složky za účelem prosazení svých politických nebo společenských cílů.
Ideologické násilí (Ideologically based violence): za "ideologické násilí" je považováno užití, plánování užití nebo hrozba užití síly nebo násilí skupinou nebo jednotlivcem za účelem prosazení svého politického, náboženského nebo společenského přesvědčení.
Nehledě na to, že se tímto zákonem zvětší už tak přebujelá byrokracie (Zákona o vnitřní bezpečnosti z roku 2002), už na první pohled znamená vážné ohrožení všech názorů, které stát neschvaluje. Kdokoli a kdekoli se pak může stát podezřelým z terorismu a být obviněn a stíhán kvůli "závadnému" myšlení. Jak se asi budou lidé chovat, když bude samo myšlení považováno za potenciálně zločinné? Přestanou se lidé mezi sebou bavit o politice? Začnou soukromé i státní sledovací agentury odposlouchávat hovory jednotlivců i skupin? Stane se otevřená kritika vlády nebezpečnou činností?
Navrhovaný zákon je psán velmi neurčitě, obecně a nejasně. Temně mlhavé vymezení výše uvedených pojmů nebude náhodné. Vždyť čím rozsáhlejší síť, tím více se uloví, a čím víc lidí se uloví, tím víc jich bude žít ve strachu, aby také nebyli chyceni. Mnohoznačnost a strach jsou mocnými strašáky a posilují poslušnost. V tomto případě naprostou poslušnost vůči mocnému státu a jeho nařízením.
Podle definice pojmu "násilné radikalizace" je zločinem přijímat nebo propagovat extremistické názory za účelem podpory ideologického násilí. Ani pojem "extremismus", ani pojmy "politická, náboženská a společenská změna" nejsou nijak blíže vymezeny. A co teprve násilí založené na "ideologii"? Je jím takové násilí, které se prostě zasazuje o radikální změnu, která pak může vést někoho jiného k použití násilí? Kdo rozhoduje o tom, jaké názory jsou správné a jaké špatné? Ale jistě, konečné rozhodnutí má stát. Zůstává zde místo pro různé interpretace, jenže jediným, kdo je bude moci využít, bude stát.
Všimněme si, že podobně definovaný "domácí terorismus" se týká jen a pouze jednotlivců či skupin narozených, vyrostlých nebo pracujících ve Spojených státech nebo na jiných územích Spojených států. Bushova administrativa mívá problémy při soudních sporech s americkými občany a jejich občanskými právy, což spory zpomaluje nebo přerušuje. Návrh zákona tyto problémy zmírní. Dále zde stojí, že zastrašovat nebo pohrozit vládě Spojených států, občanům nebo komukoli dalšímu ve Spojených státech za účelem dosažení politických nebo společenských cílů je zakázáno a považováno za zločin. Opakuji; zastrašovat vládu za účelem dosažení politických nebo sociálních změn je zakázáno. Jestliže tohle bude platit, k čemu nám budou demonstrace, protesty, petice a právo na shromažďování?
Nezapomínejme na to, že navrhovaný zákon bude připojen k Zákonu o vnitřní bezpečnosti (Homeland Security Act) z roku 2002. Tím tento zákon získá takovou pravomoc, aby jeho vymahači mohli pronásledovat a zatýkat ty, kteří budou obviněni ze zastávání a propagace "extremistických" názorů nebo ty, kteří budou propagovat politické, náboženské a společenské změny. Užívám pojem "vymahači" (enforcers), jelikož tento zákon umožňuje federálním úřadům včetně zpravodajských služeb a úřadů činných ve vymáhání práva (law enforcement) používat služby jakýchkoli státních či lokálních úřadů činných ve vymáhání práva (law enforcement agencies). Zplnomocněné úřady mohou i vymahatele pověřit. "Pověření se pro účely tohoto oddílu [Oddíl 899C] může vyžádat přímo od jakéhokoli ministerstva, úřadu, agentury, výboru, komise, kanceláře, nezávislé instituce nebo zástupce vlády, hlášení, podnětu, odhadu a statistik." Zbytek soukromí, které ještě máme, nám bude s tímto zákonem na dlouho zcela odňato.
Jedním ze základních znaků totalitní společnosti je úplné podřízení občanů státní moci. Ne lidé, ale stát má svrchovanou moc. Můžeme se o tom přesvědčit z historie, ať už se jednalo o Hitlerův, Stalinův, Maův nebo jiný brutální diktátorský režim. Materiální i názorový disent byl potlačen a obvinění byli kvůli své neochotě se podřídit ponižováni, vězněni či vražděni. Opravdu chceme dospět do takového uspořádání společnosti?
Dnes máme k dispozici zbraň, o které se nám dřív ani nesnilo. V boji proti nastupující diktatuře můžeme používat rozvinuté komunikační technologie, a to především Internet. Jen díky němu se může spojit obrovské množství lidí. Jelikož jsou mainstreamová média hlásnou troubou vlády a politiků, stal se Internet hlavním komunikačním prostředkem lidí, kteří usilují o mír a pravdivé vyjádření skutečnosti. Internet poskytuje místo vynikajícím lidem, kteří si váží svobody a kteří se zde mohou setkávat a vyměňovat své názory. A tak ani Internet neušel ostražitému zraku Velkého Bratra. V oddíle 899B návrhu zákona se píše:
"Internet se stal prostředkem podporujícím rozšiřování násilné radikalizace, ideologického násilí a domácího terorismu ve Spojených státech tím, že občanům Spojených států umožňuje přístup k rozšířeným a trvale přístupným proudům propagandy související s terorismem."
Tento zákon je navržen tak, aby zásadně potlačil naši svobodu vyjadřování proti vládě. Aby zaplnil poslední mezeru, která ještě zbyla mezi zákony Patriot Act, Zákonem o vnitřní bezpečnosti (The Homeland Security Act), Military Commission Act a od nynějška rozšířenou exekutivní mocí. Pokud tenhle hrozivý zákon opravdu projde, budou jím ohroženi všichni občané USA, nejen těch pár radikálů a cizinců, o kterých vláda mluví, ale úplně všichni. Pak už bude možné považovat sám tento článek za ideologické násilí a trest mě nemine. Tento zákon bude už jen posledním dílkem skládanky.
Navrhovaný zákon nezpůsobí nic jiného, než že dopomůže už tak diktátorské vládě k tomu, aby získala naprosto svrchovanou moc v zemi.
Gary D. Barnett je prezidentem Barnett Financial Services, Inc. v Lewistownu v Montaně.
Článek The New Crime of Thinking vyšel na několika serverech 2. února. Překlad: Drahuška.
Článek byl publikován 11.2.2008
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.