Podmořské kabely a íránská ropná burza
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2008/02/2438-podmorske-kabely-a-iranska-ropna-burza.htm
Následující článek je vlastně kompilací několika krátkých zpráv. Nechce někoho obviňovat, pouze upozorňuje na určité souvislosti, o kterých se v médiích nemluví, a které stojí za zamyšlení.
Otevřením naftové burzy v Íránu dolar utrpí
Dlouho očekávána íránská ropná burza – místo, kde se bude obchodovat s ropou a zemním plynem a platby budou realizovány v různých, nedolarových měnách – bude brzy otevřena.
Íránský ministr financí Davoud Danesh-Jafari sdělil reportérům, že burza bude otevřena v průběhu oslav islámské revoluce, nejpozději však mezi 1. a 11. únorem.
„Všechny přípravy k otevření už proběhly. Ke slavnostnímu zahájení dojde v průběhu desetidenních oslav na počest islámské revoluce v roce 1979 v Íránu,“ řekl.
Už dříve ministr oznámil, že fyzicky je burza umístěna v Perském zálivu na ostrově Kish.
Někteří odborníci se domnívají, že slavnostní inaugurace ropné burzy znatelně oslabí americký dolar.
Energy Bulletin 4. ledna 2008
(Zprávu rovněž přinesli na IranMania a zmínili se v článku na GlobalResearch 23. ledna 2008. Jinak, jak se zdá, žádná média se o chystaném otevření íránské ropné burzy nezmínila.)
Čtenář BB na Energy Bulletin napsal
Tento týden měl Írán otevřít ropnou burzu.
To se pravděpodobně nestane, protože veškerý internetový provoz pro Írán (podmořské kabely) byl přerušen. Psalo se o tom na Wikipedii, ale nyní odkazy na příslušné články zmizely.
V této chvíli je Írán zcela bez internetu. Pokud máte nové informace, prosím, uveďte je zde.
Třetí podmořský kabel u Sri Lanky přerušen
Tahani Karrar, Dow Jones Newswires
Třetí kabel vedoucí Suezským průlivem na Sri Lanku byl v pátek přerušen.
Jiné dva kabely vlastněné společností Flag Telecom a konzorciem SEA-ME-WE-4 uložené v blízkosti Alexandrie v Egyptě byly porušeny ve středu, což vedlo ke zpomalení internetu a telefonů na Středním východě a v jižní Asii.
„Dnes jsme před 3 hodinami měli další porušení kabelu mezi Dubaji a Muskatou. Kabel měl kapacitu 80G a zajišťoval internetové a telefonní spojení a další, řekl jeden člověk z vedení Flag Telecom, který ovšem odmítl sdělit své jméno.
Kabel známý pod jménem Falcon zajišťuje spojení mezi Středomořím a zeměmi kolem Golfského průlivu, dodal.
Potrvá nějakou dobu, než závadu odstraníme, ale odklonili jsme provoz na jiné kabely v Británii a US. Šíře spojení utrpí.
1. února 2008
Podle stránky Internet Traffic Report byl zcela vyřazen router router1.iust.ac.ir v Íránu. Při pohledu na další zprávy lze zaznamenat, že řada dalších routerů v Africe, na Floridě a v Kolumbii je rovněž mimo provoz.
Na internetu se objevila řada spekulací, že cílem útoku může bát Írán.
Agentura Reuters ve své zprávě o porušení kabelů Írán vynechala.
Interview s Chris Cookem, který stál u zrodu íránské ropné burzy
19. září 2007
Angelique van Engelen , Ohmynews
Dvaapadesátiletý Chris Cook, bývalý ředitel Mezinárodní petrolejářské burzy, je autorem nápadu vytvořit Íránskou ropnou burzu (dále jen IRB). Po Ramadanu plánuje cestu zpátky do Íránu, aby mohl pokračovat v přípravách na zahájení tamní ropné burzy, kde budou komodity placeny v nedolarových měnách.
...je členem konzorcia Wimpole, které bylo pověřeno íránskou vládou zřídit IRB. Cook na tom (na zřízení IOB) tvrdě pracoval poslední tři roky. Neúspěšně. Dokonce za to ani nedostal zaplaceno. Zahájení, o kterém se v médiích široce diskutovalo, se odkládalo a odkládalo. Ropní ministři Íránu mu kazili jeho práci.
Cook pracuje v energetice a naftovém průmyslu ovšem déle než tři roky. Íránské spojení se vytvořilo v roce 2001, když Cook na sebe upoutal pozornost poukázáním na hamižné praktiky investičních bank a nemorální manipulace s trhem a zdůraznil následný negativní dopad na producenty a spotřebitelé. Íránec s vysokými dobrými styky ho seznámil s guvernérem íránské centrální banky, který byl přesvědčeným zastáncem nutnosti zřídit na Středním východě burzu a to takovou, která by vzdorovala spekulacím a manipulacím mezistupňů. „O několik roků později bylo konzorcium Wimpole oficiálně vyzváno, aby připravilo plán pro projekt IRB“, říká Cook.
Tak jaký je vlastně důvod pro existenci IRB, není-li to úmyslný pokus nakopnout americký dolar do koulí, jak se často uvádí? „Měna pro nás nikdy nebyla předmětem úvah při přípravách IRB“, říká Cook. „Nicméně je pravdou, že tahle burza kompletně z rovnice vytěsnila dolar. Obchody budou probíhat podle nového konceptu, který dosud na ropných burzách neexistoval, ale který se už používá v jiných případech. Je to překvapující způsobem jednoduché. Prodávající a kupující se spojí pomocí internetu metodou peer to peer (tj. jeden s jedním) a vznikne místo k obchodnímu jednání. Bezpečnostní funkce IRB zajistí fyzické plnění kontraktu. Mezi prodávajícím a kupujícím už nestojí nikdo třetí, žádný prostředník, jako například investiční banky, které na těchto obchodech nechutným způsobem profitují.“
Ačkoliv globální ceny ropy jsou určovány nabídkou a poptávkou, Cook věří, že navrhovaná struktura IRB odbourá většinu fluktuací v současných cenách způsobených toxickou kombinací spekulací manažerů hedge fondů a manipulací s trhem od prostředníků obchodů.
Článek Iran oil bourse scheduled vyšel 3. února na serveru Energy Bulletin. Překlad a úprava: editor.
Doplnění editora
Myslím, že jsem někde četl, že islám zakazuje účtovat úroky, a že půjčky mezi muslimy jsou bezúročné. Muslimové pochopitelně dobře vidí kolik zla způsobuje tzv. západní finanční systém postaveny na lichvě, na úrocích a na podvodech a manipulacích hrstky několika rodin. Tak si říkám, co když ta íránská ropná burza je něco jako první vlaštovkou pokusu muslimského světa vrátit pořádek a řád do obchodu s touto komoditou a časem možná ještě dál...
Článek byl publikován 7.2.2008
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.