Pár mrtvých sem, pár mrtvých tam

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2002/01/238-par-mrtvych-sem-par-mrtvych-tam.htm

Vladimír Stwora

Počet civilních obětí, způsobených bombardováním Afghánistánu, dosáhl zřejmě hodnoty přes 4000. Americká média většinou tyto informace ignorují nebo potlačují. K tomuto závěru došel Marc Herold, profesor univerzity v New Hampshire.

Profesor Herold poslední tři měsíce 12-14 hodin denně surfovoval na Internetu ve snaze zjistit počet mrtvých.

[ilustrační foto]Předpokládá, že v Afghánistánu následkem bombardování zahyne denně asi 65 civilistů (nikoliv teroristů). Sdělovací prostředky, ve snaze udržet vysokou morální podporu obyvatelstva a zbytečně neprovokovat potrhlé intelektuály a humanisty, o těchto obětech píší jen sporadicky, pokud vůbec napíší. Jako typický příklad takového přístupu uvádí pan Herold "slepého" (ve smyslu zaměřeného jedním směrem) novináře pana Williama Arkina z Washington Post. Dotázán na názor, pan Arkin na obvinění profesora Herolda nikterak nereagoval.

Analýza profesora Herolda rovněž poukazuje na to, že ministerstvo obrany úmyslně ve svých zprávách snižuje počet civilních obětí. Ministerstvo samotné se k obvinění profesora Herolda nevyjádřilo. "Na falešné a nepodložené tvrzení nikdy nereagujeme," řekl mluvčí ministerstva. "Je to náš běžný způsob jednání."

Vážnějším obviněním se zdá to, že americká vláda podniká promyšlené kroky k potlačení informací. V říjnu koupila exkluzivní práva na všechny obrázky pořízené satelity nad Afghánistánem. Rovněž vyvinula tlak na nezávislou televizní stanici Al-Jazeera, aby zmírnila svou proti-americkou rétoriku. Stanice Al-Jazeera požadavkům Američanů nevyhověla. O měsíc později byly její kanceláře zasaženy "zbloudilou" americkou raketou. Al-Jazeera se domnívá, že útok na její kanceláře byl cílený a úmyslný. Plukovník Dave [Ilustrační foto]Lapan však úmyslný zásah popírá: "Raketa byla nasměrována do prostoru, kde byla Al Kajda. Byla-li tam zrovna Al-Jazeera, pak nevím, co tam dělala," řekl.

Plukovník Lapan se rovněž pokouší z úmyslného nadsazování počtu obětí obvinit druhou stranu: "Některé údaje, které uvádějí Afghánci, jsou velmi podezřelé.Počet civilních obětí se snažíme se minimalizovat."

V prosinci se dal slyšet Donald Rumsfeld: "Bylo těžké zjistit přesná čísla civilních obětí. Američané nejsou odpovědni za úmrtí nezpůsobena válkou. My jsme tuto válku nezačali. Odpovědnost za smrt nevinných Afghánců a nevinných Američanů nese Al Kajda a Taliban."

No, budiž. Ve válce se vždycky lže a sdělovací prostředky té které strany pochopitelně mají tendenci informace upravovat; zamlčovat ty nepříjemné a zdůrazňovat ty, které se hodí. To už je vlastnost sdělovacích prostředků za války. Problém vidím v tom, že oficiálně žádná válka vyhlášená není. Alespoň ne postupem předepsaným Ústavou Spojených států. Druhý problém vidím v naprosté absenci nezávislých informačních zdrojů. Jako by všichni reportéři světa byli placeni americkou vládou.

A je pravdou, že když minulý týden zemřel jeden jediný Američan, první oběť války, udělali z toho cirkus div ne celosvětový. Všechny sdělovací prostředky světa neopomněli přinést zprávu o jeho smrti. Americké televizní společnosti si pospíšily s uslzenou reportáží z domova zabitého vojáka, před kamerou nechali vzlykat matku i otce oběti. Vše bylo zaměřeno na to, aby byla zdůrazněna zločinnost Al-Kajdy, jejíž vojáci si dovolili se bránit a zastřelit přitom jednoho slovutného a nedotknutelného Američana. O tom, že denně umírá kolem pětašedesáti zcela nevinných afghánských civilistů (nikoliv vojáků) nestojí za to se ani zmínit.

Článek byl publikován 7.1.2002


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.