Matematika s ideologickým nábojem

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/naokraj/2007/12/2358-matematika-s-ideologickym-nabojem.htm

Vladimír Stwora

Na serveru iDnes uveřejnili sérii matematických testů pro žáky, studenty a vysokoškoláky. Je to dobrý nápad, čtenář si může ověřit úroveň svých znalostí. Nevím, zda uvedené úlohy jsou převzaty ze skutečných učebnic, nebo zda byly vytvořeny čistě pro tyto testy, předpokládám, že to prvé.

Začetl jsem se do testů pro osmou a devátou třídu a nestačil se divit nad zněním některých slovních úloh. Posuďte sami:

Příklad číslo 2:

V pondělí stáli na rohu Něvského prospektu tři mužici a neměli co dělat. Vtom přiběhl další mužik a v ruce měl stakan vodky. Mužici se zaradovali a všichni dohromady vypili všechnu vodku za 3 hodiny. V úterý stálo na stejném rohu už pět mužiků. A opět se zaradovali, když uviděli dalšího mužika se stejným stakanem vodky jako den předchozí. Za jak dlouho vypili všichni vodku společně druhý den, jestliže předpokládáme ideální stav, že picí režim je stále stejný a všichni mužici pijí neustále stejným tempem a se stejnou chutí?

Tři mužíci pijící vodku na rohu Něvského prospektu? Co tím chtěl básník říci? Že mužíci, potažmo Rusové jsou ochlastové? A proč si vzali na mušku zrovna Rusy? My starší si ještě pamatujeme na početní příklady z období budování socialismu, kdy určitý počet slovních příkladů musel nést i ideologický náboj. Počítali jsme výkony úderníků, plnění plánu a práce dojíček. Brzy po revoluci jsem kdesi četl, jak si rodiče stěžují, že početnice nebyly včas opraveny a děti stále počítají traktoristy a úderníky. Zdá se, že konečně zavál nový vítr. Bohužel si nejsem jistý, zda tím správným směrem. Autoři testu ale zjevně usoudili, že to ještě nestačí a hned další slovní úloha jen přitvrzuje:

Příklad číslo 3:

Ve středu stálo v pravé poledne na rohu Něvského prospektu už osm mužiků. Vodky tentokrát měli bohatě a nálada podle toho vypadala. Už před zahájením samotného pití se všichni zvesela bavili, až se jim dlouhé zachumlané vousy třepotaly. Byl mráz, foukal ledový vítr, přesto však všem bylo tak nějak teplo po těle, i když zatím ještě pít nezačali. Vodky měli tolik, že mohli pít až do šesti hodin večer. Po dvou hodinách pití však zcela překvapivě dva mužici náhle odpadli a s kalným pohledem nejistým krokem se odpotáceli někam pryč. V kolik hodin dojde vodka zbývajícím mužikům, jestliže opět pijí matematicky dokonalým způsobem jako dny předešlé?

Nejsem rusofil, ale tohle je opravdu silné kafe. Rusko = mužíci = vodka = opilci a kalný zrak? Potvrzování negativního stereotypu? Vsadím se, že pokud někdo z účastníků testu někdy podstoupí jiný test, kdy zkoušející říká zdánlivě náhodná slova a testovaný musí rychle a bez přemýšlení odpovídat první slovo, které ho napadne, řekne na slovo „Rusko“ slovo „mužíci“ a na slovo „mužíci“ slovo „vodka“. Tak se nenápadně v mladých lidech vytváří dojem, že Rusko je rájem opilých mužíků.

Chtěl bych autory testu upozornit, že v Rusku už nějaký ten pátek žádní mužíci nežijí. Pokud kdysi pili vodku a dodnes je pití v Rusku něco jako národní zvyk, má to hlubší kořeny a příčiny je nutno hledat možná někde úplně jinde. Pro zvídavé doporučuji Solženicynovou knihu Dvě stě let pospolu, zejména první díl.

Kolik nádherných slovních příkladů bychom asi mohli stvořit, kdybychom zabrousili mezi jiná etnika proslavena počítáním. A mělo by to navíc ten pozitivní efekt, že by se studenti a žáci naučili počítat úroky a úrokové míry - schopnost pro život velmi žádoucí. Pro nižší ročníky bychom ovšem volili zpočátku jednodušší příklady. Což takhle slovní úloha tohoto typu:

Židovský lichvář půjčil mužíku Váňovi 10 rublů. Jako odměnu si domluvil, že Váňa mu přenechá třetinu letošní úrody ze svého políčka. Věděl, že úrodu prodá za 40 rublů. Jenže byl špatný rok a Váňa mu nemohl nechat více než čtvrtinu toho, co vypěstoval. Aby dluh vyrovnal, nabídl lichváři navíc kozu v ceně deseti rublů. Lichvář kozu vzal, ale požadoval navíc ještě kravku v ceně 15 rublů. V polovině roku onemocněla Váňovi žena a léčení si vyžádalo 10 rublů. Váňa si tedy znovu půjčil a zastavil lichváři pluh v ceně 20 rublů plus polovinu úrody na budoucí rok. Kolik Váňa ve skutečnosti lichváři zaplatil?

Dát tam takový příklad, to by byl oheň na střeše, to by stížnosti a žaloby pršely, to by se mlelo o prosazování negativních stereotypů, že ano? A přece by to bylo blíže skutečnému historickému životu mužíků, než ono popíjení na Něvském prospektu.

Článek byl publikován 7.12.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.