Neokonzervativci volají po americké invazi do Pákistánu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/11/2341-neokonzervativci-volaji-po-americke-invazi-do-pakistanu.htm

Chálid Hasan

WASHINGTON - Dva experti navrhli, aby Spojené státy podnikly preventivní akci k zajištění pákistánských nukleárních zbraní dřív, než se dostanou do špatných rukou.

Frederick Kagan z pravicového amerického Enterprise Institute a Michael O`Hanlon z liberálnějšího Brookings Institution tvrdí v článku zveřejněném v neděli v New York Times, že Spojené státy nemohou jen přihlížet, jak Pákistán upadá do zmatků. Nebylo by rovněž strategicky prozíravé stáhnout americké síly ze zlepšující se situace v Iráku, aby zvládly zhoršující se situaci v Pákistánu. I když pákistánský důstojnický sbor a vládnoucí vrstva zůstávají z valné části umírněné a mají zájem na budování silného, moderního státu, totéž platilo o Íránu v předvečer islámské revoluce. Pákistánské zpravodajské služby evidují dost sympatizantů a stoupenců afghánského Tálibánu, a řada nacionalistů je nakloněna obsazení indického Kašmíru. Tady existuje ohnisko skutečných problémů.

Hrozí úplný kolaps pákistánské vlády, který by dovolil extrémním islamistům vyplnit vakuum, totální ztráta federální kontroly nad odlehlými provinciemi, nebo boj uvnitř pákistánské armády, jejíž menší část sympatizuje se snahami Tálibánu a al-Qá`idy vytvořit z Pákistánu stát podporující terorismus.

Úvahy o tom, zda různé vojenské iniciativy mohou těmto možnostem předejít, jsou vzhledem k rozloze a spletitosti Pákistánu, jakož i omezené znalosti Spojených států o umístění jeho nukleárních zbraní, skličující. Spojené státy by proto měly jednat dřív, než k úplnému zhroucení vlády dojde, a je třeba spolupracovat s „umírněnými pákistánskými silami“.

Jednou možností by byla operace speciálních sil s omezeným cílem zabránit tomu, aby se pákistánský nukleární materiál a hlavice dostaly do špatných rukou. Vzhledem k tomu, jak si pákistánští nacionalisté těchto zbraní cení, není pravděpodobné, že by Spojené státy získaly dovolení je zničit. Americké síly by však mohly s Pákistánci vytvořit tým k zabezpečení kritických míst a možnému dopravení materiálu na bezpečné místo. Pro Spojené státy by bylo nejbezpečnější dopravit jej například do Nového Mexika, ale v tom by asi ani proameričtí Pákistánci nebyli ochotni spolupracovat. Pro Spojené státy by bylo lepší zařídit vytvoření dálkově ovládané pevnůstky uvnitř Pákistánu, kde by nukleární technologii střežily elitní pákistánské síly, posílené a střežené elitními příslušníky mezinárodních sil. Je realistické se domnívat, že takovou misi by bylo možno podniknout ihned po rozhodnutí. Cenou za rychlou akci a samozřejmé utajení by pravděpodobně byla velmi malá koalice.

Kagan a O`Hanlon naznačují, že rozsáhlejší řešení by vyžadovalo podporu jádra pákistánských ozbrojených sil, které by udržely zemi pohromadě vůči nečinné vládě, odštěpujícím se pohraničním oblastem a vražedným pokusům al-Qá`idy a Tálibánu proti vedení země. To by vyžadovalo značný objem bojových sil, nejen z USA, ale i dalších západních a umírněných muslimských zemí. Protože rozvrat pákistánského státu se pravděpodobně bude stupňovat, tvrdí, že je čas, aby Spojené státy jednaly. „Nejpravděpodobnější direktivou by měla být pomoc pákistánské armádě a bezpečnostním silám udržet střed země - především region kolem hlavního města Islámábádu, a lidnaté oblasti jako Pandžáb na jihu … Pokud by operace v centru země byla úspěšná, zahraniční síly by se pak snažily udělat pořádek v těch částech Pákistánu, kde operují teroristé. To by pomohlo americkým silám v Afghánistánu tím, že by teroristé přišli o útočiště, jemuž se dlouho těší v pákistánských kmenových a pohraničních regionech … Byly doby, kdy nestabilita v zemích jako Pákistán byla největším humanitárním problémem - dnes je to stejná hrozba naší základní bezpečnosti jako kdysi sovětské tanky.“

Frederick W. Kagan je americký politolog židovského původu, je členem American Enterprise Institute (AEI) a bývalým profesorem vojenské historie na americké vojenské akademii West Point. Jeho bratr Robert Kagan je jedním ze spoluzakladatelů nekonzervativního Projektu pro nové americké století (Project for the New American Century, PNAC), k němuž se připojil i Frederick.

Více zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Frederick_Kagan

Michael Edward O'Hanlon je odborník na zahraniční politiku.

Více zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_O%27Hanlon

Článek US military strike on Pakistan advocated vyšel na serveru Dailz Times 19. listopadu. Překlad a úprava Eva Cironisová.

Článek byl publikován 24.11.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.