Ricardo Sanchez: Irák je pro Spojené státy „noční můrou“

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/10/2302-ricardo-sanchez-irak-je-pro-spojene-staty-nocni-murou.htm

ARLINGTON – Penzionovaný generálporučík Ricardo Sanchez, který velel koaličním vojákům v Iráku v letech 2003 - 2004, v pátek 12. října ostře zkritizoval americkou strategii v Iráku.

Sanchez vyjmenoval řadu politických i vojenských chyb, jichž se Američané v Iráku dopustili a které pomohly otevřít cestu povstalcům – např. zrušení Saddámovy armády a nezdar při navazování vztahů s kmenovými vůdci. Misi rovněž poškodilo to, že státní department a další složky se na ní adekvátně nepodílely a pouhá vojenská síla na její vítězství nestačila.

Současnou strategii – včetně rozmístění dalších 30 000 vojáků počátkem tohoto roku – nazval „zoufalým pokusem“ o nápravu několikaleté pošetilé irácké politiky.

„Není pochyb o tom, že Amerika prožívá noční můru, jejíž konec není v dohledu“, řekl skupině novinářů referujících o vojenských záležitostech.

Dotázán, kdy si uvědomil, že se mise nedaří, odpověděl: „Kolem 15. června 2003“ – tedy v den, kdy převzal velení. „Dnes nejde nic ve Washingtonu tak, aby nám to dávalo naději, že se věci změní.“

Pro odchod z Iráku ale není: „Americká armáda je v bezvýchodné situaci … Amerika nemá jinou volbu než ve svých pokusech v Iráku pokračovat.“

Sanchez se vyhnul jmenování konkrétních osob odpovědných za špatnou situaci. Bushova administrativa na Sanchezovy kritické názory přímo nereagovala.

„Ceníme si jeho služeb zemi,“ prohlásil mluvčí Bílého domu Trey Bohn. Dodal, že současný americký velitel v Iráku generál David Petraeus a americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker řekli: „Musí se udělat ještě mnoho práce, ale k pokroku v Iráku došlo a na to jsme se teď soustředili.“

Sanchez odešel z armády do penze před rokem, dva roky poté, co byl po jeden rok velitelem všech amerických sil v Iráku. Hned po rezignaci uvedl, že jeho kariéra padla za oběť skandálu kolem věznice Abú Ghraib.

Nikdy nebyl z ničeho obviněn, nebyl však ani povýšen. Někteří lidé ho kritizovali za to, že neudělal víc, aby špatnému zacházení s iráckými vězni zabránil.

Před novináři Sanchez prohlásil, že udělal chyby a že vždy plně nedocenil vedlejší dopady vojenských akcí.

Článek Ex - General: Iraq a 'Nightmare' for US vyšel 12. října na serveru New York Times. Překlad Eva Cironisová

Článek byl publikován 19.10.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.