Bush připravuje Ameriku na válku s Íránem

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/10/2291-bush-pripravuje-ameriku-na-valku-s-iranem.htm

Philip Sherwell a Tim Shipman

The Sunday Telegraph se na základě informací úředníků amerických tajných a bezpečnostních služeb dozvěděl, že prezident George W Bush a okruh osob okolo něj pomalu připravují Ameriku na válku s Íránem.

Projektanti z Pentagonu vytvořili seznam asi 2000 cílů k bombardování v Íránu a mezi ostatními sloužícími úředníky roste strach, že diplomatické cesty k zpomalení íránského jaderného programu pravděpodobně selžou.

Pracovníci z Pentagonu a CIA říkají, že Bílý dům začal pomalu stupňovat program, který může vést až k vojenskému střetu s Íránem.

Bush a Cheney

Nyní se ukazuje, že na ministryni zahraničních věcí Condoleezzu Riceovou, která usiluje o diplomatické řešení, je vyvíjen nátlak, aby vyřešila své neshody s viceprezidentem Dickem Cheneyem.

Nejmenovaný vyšší státní úředník varoval v mrazivém scénáři, jakým způsobem válka může přijít. Odsuzování íránských zásahů v Iráku veřejností, vyzbrojování a cvičení bojovníků – to vše může vést k překročení hranic a útoku na výcviková centra a bombardování továren.

Hlavním cílem bude základna Fajr vedená íránskými revolučními gardami v jižním Íránu, kde se podle západních výzvědných služeb vyrábějí projektily s vysokým průnikem používané proti britským a americkým jednotkám.

Podle teorie, která získává důvěru ve washingtonských bezpečnostních kruzích, akce Spojených států vyvolá hlavně odezvu Íránu, možná ve formě kroků k zastavení dodávek ropy z Perského zálivu, což bude poskytovat záminku pro letecký útok na íránská jaderná zařízení a také na jejich ozbrojené složky.

Podle oficiálních zdrojů panuje mezi státními úředníky přesvědčení, že okruh osob okolo prezidenta Bushe je rozhodnutý neopustit svůj úřad bez toho, aby zajistili, že Írán nebude schopen vyvinout jadernou zbraň.

Nejmenovaný zdroj z tajné služby řekl: „Nikdo kromě tohoto uzavřeného okruhu osob neví, že se to stane.“ Ale také řekl, že uvnitř CIA „mnoho lidí, ne-li většina, věří, že diplomacie selhává“ a že „ti nejvyšší šéfové z Pentagonu jsou téhož názoru“.

Dále sdělil, že: „Úder bude pravděpodobně následovat po postupné eskalaci. Následující týdny a měsíce budou Spojené státy vyvíjet napětí a snažit se sbírat důkazy ohledně íránských aktivit v Iráku.“

Předtím ale přijdou od všech kritiků Bushe obvinění, že chce rozpoutat válku s Íránem.

Mnoho tajných agentů uvnitř CIA blízko Dicka Cheneyho kritizuje Bushovu politiku v Iráku a považují ji za neefektivní a nejistou.

Viceprezident prozradil svému advokátovi způsob použití taktických jaderných zbraní proti íránským jaderným cílům. Jeho spojenci to popírají, ale Cheney je vnímán, že je zastáncem leteckého útoku, pokud se podaří identifikovat místa, kde revoluční gardy trénují šíitské bojovníky.

V souvislosti s nedávnými zprávami o současné situaci v Iráku, se jejich schémata shodují s předpověďmi z Pentagonu.

Generál David Petraeus, vrchní velitel v Iráku, odsoudil minulý týden íránskou „zástupnou válku“ v Iráku a podpořil ve Washingtonu zvýšení počtu vojáků v Bagdádu.

Spojené státy také tvrdí, že byla vytvořena nová základna blízko iráckých hranic u města Badra, která pravděpodobně slouží k pašování zbraní z Íránu.

Možné cíle

Vládní zdroj, který spolupracuje s Bílým domem, řekl, že Condolleeza Riceová pod tlakem přiznala, že vojenský zásah bude možná nezbytný a nyní spolupracuje Dickem Cheneyem na koordinaci jejich cílů a plánů.

Zdroj dále uvedl: „Když se podíváte na jejich řeč těla, je znát, že Cheney je stále „pánem“. Condi se snaží být diplomatická, ale není žádná holubička. Pokud to bude nutné, bude připravena a bude spolupracovat.“

„Oba dva mají velice blízko k prezidentovi a pokud se v něčem neshodují, snaží se společně najít východisko, aby to oba ustáli.“

Snahy o spolupráci mezi ministryní a viceprezidentem kontrastují s „otevřenou válkou mezi Colinem Powellem a Donaldem Rumsfeldem před iráckou válkou“.

Rozhodujícím faktorem pro Riceovou je fakt, že pokud dojde znovu k válce, případ musí být vyřešen v řádu měsíců a získat dostatečnou podporu v Kongresu.

The Sunday Telegraph byl informován o tom, že Bush soukromě slíbil Riceové, že jakoukoli vojenskou akci proti Íránu bude konzultovat jak s demokratickými tak i s republikánskými lídry z Kongresu, jinak Riceová sama rezignuje.

Pracovník tajné služby informoval, že armáda Spojených států má sestaveny „dva hlavní strategické plány“ pro letecký útok na Írán.

„Jeden počítá pouze s útoky na jaderná zařízení. Druhou možností je útok s mnohem širším rozsahem, který by během dvou až tří dnů zasáhl významné vojenské cíle. Tento plán obsahuje přes více než 2000 cílů.“

Článek Bush setting America up for war with Iran vyšel 17. září na serveru telegraph.co.uk. Překlad Samantha

Článek byl publikován 5.10.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.