Konec satelitních TV v Čechách

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/09/2274-konec-satelitnich-tv-v-cechach.htm

Pupík

Moje poznámka Jsme svědky sebevraždy České televize? vyvolala značný ohlas. Čtenář JK ji ve zkrácené formulaci poslal do Britských listů a odtamtud se rozběhla do internetových diskusí. Na DIGIZONE.CZ na ni velmi fundovaně reagoval čtenář BOM, jehož příspěvek jsem si dovolil níže zkopírovat pro případ, že by z původního zdroje "náhodou" zmizel:

BOM píše:

Je mi to líto, ale mohu s pravděpodobností hraničící s jistotou konstatovat, že v případě zahájení provozu tohoto radaru v pásmu 3 cm dojde za některých situaci k silnému rušení satelitního příjmů prakticky v celé české kotlině i na Moravě. Také bych se chtěl ohradit proti "expertize" Jarka Glisníka, který, jak známo, nemá se šířením elektromagnetických vln v těchto pásmech žádné hlubší zkušenosti.

Provoz radaru nejenže zlikviduje čas od času provoz značného množství mikrovlnných spojů bod - bod v uvedeném kmitočtovém pásmu (v tomto pásmu jsou dnes, převážně pro lokální účely zajištění konektivity malých provozovatelů internetu provozovány tisíce spojů), tak i individuální satelitní příjem. Jak k tomu dojde: především je třeba si uvědomit, jak vypadá zapojení mikrovlnné hlavičky jak pro příjem satelitního vysílání, tak i většiny přijímačů takových mikrovlnných spojů. Z důvodů minimalizace sumového čísla takového přijímače je na vstupu zařazen nízkošumový zesilovač, a to převážně dvoustupňový, navíc z důvodu eliminace ztrát, které by přinášel vstupní mikropáskový filtr, prakticky bez jakékoli selektivity - vstupní obvod pouze přizpůsobuje jalovou vstupní impedanci GaAs FETu k nízké reálné impedanci přechodu vlnovod - mikropáskový obvod. Teprve za tímto neladěným vstupním zesilovačem následuje mikropáskový filtr, zařazený ovšem především pro vyloučení zrcadlového příjmů, který by zhoršoval šum přijímač

Řekněte si jistě: jak je možné, aby se na vstup tohoto přijímacího konvertoru dostal takto silný signál, když paprsek radaru míří jinam, než přijímací anténa satelitního přijímače a navíc díky pozemským překážkám na sebe nevidí? Jednoduše: mikrovlnný signál v tomto pásmu se intenzívně odráží od hydrometeoru - český od dešťových a sněhových mraků. Jen díky tomu můžete například vidět předpověď počasí, kde radar relativně malého výkonu jednotek Wattů (oproti tomuto megawattovému monstru) vysílá směrem do mraků a dostává od nich odrazy. Jak se každý může přesvědčit na stránkách CHMU, relativní odrazivost těchto objektů kolísá přes 60dB, takže signál vysílány směrem do mraků (především v případě intenzívní, vysoké bouřkové oblačnosti) se vrací zpět k zemí s někdy ohromující silou. A protože na těchto objektech dochází vzhledem ke tvaru dešťových kapek k odrazu převážně směrem k zemi, bude i jen od mraků odražený signál strategického radarů tak silný, že může způsobit (a v praxi také občas s jistotou způsobí) likvidaci satelitního příjmu i s možností zničení satelitních konvertoru. To, co zde o mikrovlnné odrazivosti mraků říkám, není žádná teorie, ale fakt, který radioamatéři pracující na kmitočtech v oblasti 10368MHz dávno využívají pro svá daleka spojení až do vzdálenosti okolo 1000 km právě s využitím odrazu svých malých vysílačů o výkonu jednotek wattů. Úroveň elektromagnetického pole, které se na zemský povrch vrátí odrazem od kupovité bouřkové oblačnosti bude dokonce tak silné, že může v oblastech, cca do vzdálenosti 200 km východně od radarové základny atakovat hygienické limity.

V praxi tedy dojde k tomu, že vzájemné rušení pravděpodobně nevznikne v případě modrého nebe, ale v případě silné oblačnosti, převážně nad Českomoravskou vysočinou. Za těchto podmínek bude intenzívní rušení jak satelitního příjmů, tak i mikrovlnných spojů v pásmu 10GHz, prakticky jisté. Za zhoršenou bezpečnostní situaci tak navíc zaplatíme ještě výpadky satelitního příjmu a internetové konektivity, protože především v menších sídlech je dnes tato konektivita závislá na spolehlivém provozu mikrovlnných linek přímo v kmitočtovém pásmu, které bude tento strategický radar využívat. Prosím vezměte tuto informací na vědomí jako fakt.

Článek přebírám z Pupíkova blogu, kde vyšel 6.9. Bohužel se mi nepodařilo autora blogu kontaktovat (nikde neuvádí email), takže tak činím bez jeho dovolení. Doufám, že se na mě proto nebude zlobit. Domnívám se totiž, že informace v článku je poměrně závažná a měla by se šířit.

Článek byl publikován 23.9.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.