Akt policejní zvůle nebo něco jiného?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/09/2270-akt-policejni-zvule-nebo-neco-jineho.htm

Vladimír Stwora

Původně jsem o tom tématu psát nechtěl, ale rozproudila se o něm čilá debata u článku o Ronu Paulovi. Oč jde? Bývalý prezidentský kandidát John Kerry měl přednášku s diskuzí na floridské univerzitě. Jedenadvacetiletý student Andrew Meyer se ho ptal: „Proč jste tak brzy vzdal další boj, ačkoliv existovalo tolik náznaků, že sčítání hlasů bylo neregulérní?“ a „Copak jste nechtěl vyhrát?“ Jeho otázky byly logické. V ruce držel knihu Grega Palasta Armed Madhouse, kde autor tvrdí, že ve skutečnosti voliči zvolili Kerryho a ne Bushe.

Ta otázka nebyla tak krátká, jak jí tady uvádím. Když si kliknete na nahrávku, uvidíte, že Meyer mluvil minutu a 41 vteřin. A byl poměrně – jak to říct? - hlučný. Po celou dobu jeho projevu stála tři kroky za ním policie. Muž a žena v uniformách černých šerifů. Proč tam stáli? A pozor, nešlo o regulární policii, ale o kolejní bezpečnostní službu.

Když to trvalo už nějakou chvíli, policistka najednou jakoby ožila a začala Meyerovi "překážet". Strkala do něj, brala ho za loket, on se jí vyškubával a mluvil a mluvil. Vůbec nepustil nikoho ke slovu. Pak zakročil druhý policista. Meyer se jim vytrhl. Najednou bylo kolem něj několik policistů. „Nechte mě být, chci slyšet odpověď,“ volal. A pak „pomoc! pomoc! Co jsem udělal?“ To už ho policie povalila na zem. „Taserem ne, brácho“ a po chvíli „au au au“. Samotný zásah taserem není na záběru vidět. Pak ho vlekli ven. Nevypadal, jako někdo, kdo byl zrovna zasažen 50 tisíci volty.

Místnost byla zjevně plná reportérů. Celý incident natáčelo několik kamer. Byl široce medializován, zprávu o něm přinesla stanice Fox, CNN a další.

V pozadí je slyšet mumlání Kerryho, co vlastně říká, jsem nerozuměl.

Zajímavá byla reakce publika přítomného v síni. Totiž nebyla v podstatě žádná. Když Mayera vlekli uličkou, několik studentů se dívalo jinam.

Webová stránka Andrewa Meyera zaznamenala ten den 150 tisíc návštěv. Asi byste čekali, že bude plná politiky. Není. Je tam rubrika Sport, muzika, recenze... Také tam nabízí k prodeji barevná světla na dálkové ovládání. K tomu říká: And as a Good Jew, I feel it is my moral obligation to offer products at a good price (Jako dobrý Žid cítím morální závazek nabídnout zboží za dobrou cenu). A chce za to pouhých 89 dolarů.

Byl to nahraný útok? Proč by to dělali? Nevím. Mohlo jít o obyčejného otravného kecala, který jen miluje publicitu. Mohlo jít o varování typu „chovejte se slušně, nebo...“. Mohlo jít o provokaci, o snahu vyvolat vzpouru. Anebo jsme se všichni stali obětí testu, totiž jaká bude kolektivní reakce lidí na takovou akci. Potřebují vědět, co všechno si mohou dovolit. Kam až se necháme zatlačit. Studentské prostředí by bylo pro takovou akci vhodná petriho miska. Studenti bývají radikálnější než starší generace. A přítomnost mnoha reportérů měla zajistit, že se událost dostane do masmédií a bude možné tak studovat i reakce velké části veřejnosti.

Ale to vše jsou spekulace. Přiznávám, nejsou z mé hlavy. Podkladem pro tento článek byl článeček Henry Makowa Ph.D. Student Tasering Smacks of Psy Op.

Zdroje a videa

Článek byl publikován 20.9.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.