Proces proti Skljarovovi zastaven
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2001/12/226-proces-proti-skljarovovi-zastaven.htm
Vladimír Stwora
Počátkem září jsem zde referoval o sedmadvacetiletém ruském programátorovi Dmitriji Skljarovovi. Skljarov pracoval v Rusku pro firmu ElcomSoft. Jako její zaměstnanec v rámci své pracovní náplně objevil kód, kterým americká firma Adope Inc. zamyká své eBook - elektronické knihy. Ty jsou (v souladu s drakonickým zákonem DMCA) nekopírovatelné.
Skljarov napsal program Advanced eBook Processor (dále jen AEBPR), který kopírování po vložení seriálového čísla (tedy jinými slovy řečeno, pouze u legálně koupených knih) umožňoval. Svým počínáním Skljarov neporušil žádný ruský zákon. Program AEBPR nabízela firma ElcomSoft k prodeji prostřednictvím Internetu za 99 dolarů.
V dubnu přijel Skljarov na konferenci do Las Vegas. Byl zatčen a následně obviněn z pěti porušení zákona DMCA. Za každé porušení mu hrozilo pět let vězení, dohromady tedy 25 let plus pokuta 2,25 milionu dolarů.
Američané skutečně považují celý svět za svou sféru vlivu
Nyní bylo obvinění proti Skljarovi staženo. Skljarov se může vrátit do Ruska, ale byl mu nařízen roční "ochranný dohled". Je to trošku legrační představa, jak bude americká policie vykonávat dohled nad člověkem v jiné zemi vzdálené desítky tisíc kilometrů. Podle toho, co uvádějí prameny, mu bude policejní úředník pravidelně telefonovat domů do bytu. Skljarov nemá domácí vězení (jaká to velkomyslnost od amerických úřadů!), co se stane, jestliže jej policie nezastihne, nebylo řečeno. Také mi není jasno, o čem se s ním budou pořád bavit. Nejspíše jim bude muset hlásit, na čem zrovna dělá.
Nicméně žalobce nenechá tento zločin bez trestu. Někdo za něj bručet musí a tak se nyní zájem amerických úřadů obrátil proti firmě ElconSoft a jejímu šéfovi Katalovovi. Ten si s obžalobou ale příliš těžkou hlavu nedělá. Jako bývalý člen KGB má zřejmě v Rusku dostatečně pevné zázemí a dostatek vlivných známých. Firmu nelze zavřít do vězení, nanejvýš ji lze pokutovat. Katalov upozorňuje (zcela po-právu), že neporušil žádný ruský zákon, ale naopak jej dodržel. V Rusku totiž platí, že majitel softwaru musí být schopen vyrobit kopii.
Před propuštěním musel Skljarov dobrovolně (musel - dobrovolně - všímáte si toho nesmyslu?) podepsat prohlášení, ve kterém se zavazuje spolupracovat s americkými úřady při hledání důkazů a obžalobě své firmy ElconSoft. Zpráva neuvádí, zda se americké úřady při tvorbě prohlášení o spolupráci nechali inspirovat podobnými doklady používanými dříve StB, popř. KGB, či Stazi. Předpokládám, že ano.
Článek byl publikován 14.12.2001
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.