Ministerstvo obrany: černá díra státního rozpočtu

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/09/2241-ministerstvo-obrany-cerna-dira-statniho-rozpoctu.htm

Richard Král

Česká vláda nedávno v parlamentu zuby nehty protlačila svou reformu veřejných financí. Sdělila občanům, že se budou muset uskrovnit. Sama však dělá pravý opak a zářivým příkladem toho je ministerstvo obrany.

Jedním z koníčků české vlády je válka v Aghánistánu. Účast českých vojáků zde stála již přes miliardu. V březnu odletěla do okupované země česká polní nemocnice, jejíž roční provoz má stát podle oficiálních údajů jen 150 milionů korun. Vezmeme-li v úvahu, že mise se účastní asi sto vojáků a zdravotníků, celá nemocnice představuje soubor s vysokými náklady na provoz, včetně úhrady léků a zdravotnického materiálu, vyjde nám jasné rovnítko. Oficiální informace o ceně této mise jsou (překvapivě) lež.

Zatímco v rozpočtu nejsou peníze na silnice, školy, vědu a zdravotnictví, na válku tam mají pánové Topolánek a Schwarzenberg peněz stále dost. Okupace jedné provincie v Afghánistánu bude ročně stát oficiálně asi 650 milionů korun. Politicky korektním jazykem se tomu říká „zřízení a vedení Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Loghar v Afghánistánu“. Doba působení české okupační jednotky o počtu cca 200 vojáků je stanovena neurčitě, hovoří se o 3-5 letech. Okupace bude stát tedy miliardy. Ministr zahraničí Schwarzenberg k tomu řekl: „Převzetí vedoucí role v provinčním rekonstrukčním týmu má jistě svá rizika, bezpečnostní, finanční atd. Potenciální výhody pro ČR a přínos pro Afghánistán samotný však jednoznačně převažují“.

Za tyto výhody potom spolu se známou zpěvačkou proamerických budovatelských písní paní Parkanovou (t.č. ministryně obrany) považují „aktivní příspěvek ČR v boji proti terorismu, zvýšení kredibility a vlivu ČR v mezinárodních organizacích, zvýšení viditelnosti českých aktivit v zemi, růst prestiže českých expertů, příležitost pro modernizaci armády a získání nových poznatků“. K tomu lze říci asi jen toto: Jde o příspěvek k okupaci cizí země, účast na nelegálních válkách nemůže zvýšit vliv ČR na mezinárodním poli (zejm. uznáváme-li platné mezinárodní právo), spíše se upevní postavení ČR jako vazala USA, české jednotky budou tedy více vidět jako američtí spojenci, což není v současné době vůbec lichotivé, není jasné, jaké experty mají ministři na mysli, pokud experty na okupaci, není o co stát, modernizace armády je jen zástěrka pro nové výdaje na tuto misi a vedení války a okupace cizí země k získávání nových poznatků je poněkud primitivní důvod.

Armáda nepřestává utrácet za nesmysly. Za poskytování satelitních služeb elektronických komunikací hodlá utratit 353 milionů korun. Není přitom jasné, k čemu chce česká armáda využít satelitní komunikace v takovém objemu.

Černí díra pokračuje. Za neučitý pojem „zabezpečení hlasových služeb elektronických komunikací pro provoz komunikačních a informačních technologií v rámci resortu Ministerstva obrany ČR“ bude utraceno dalších minimálně 256 milionů. Nejedná se přitom o klasické hlasové služby (telefonování) vně resortu, ale pouze uvnitř.

Za zabezpečení služeb elektronických komunikací pro provoz komunikačních a informačních technologií v rámci resortu Ministerstva obrany ČR se utratí dalších 980 milionů korun, tedy téměř miliarda. Jako třešnička na dortu pak naše armáda potřebuje nutně pronájem a provoz mezinárodních telekomunikačních okruhů - pevné okruhy realizované metalickým vedením (Praha-Warszawa, Praha-Bratislava, Praha-Frankenberg, Praha-Grafschaft) a dá za to minimálně 28 milionů korun.

Armáda má sice svoje dopravní letadla, ale přesto k něčemu potřebuje celkem 2328 letenek, za které utratí 90 milionů korun. Tato černá díra má název zabezpečení mezinárodní letecké přepravy a s tím souvisejících služeb do všech světových destinací pro potřeby Ministerstva obrany v jednotlivých třídách, kde součástí přepravy je i poskytnutí občerstvení po dobu letu, odbavení a přeprava zavazadel, které jsou zahrnuty do ceny letenky vč. zabezpečení dalších doplňkových služeb. Všimněme si, že se hovoří o „jednotlivých třídách“, tedy nepůjde jen o třídu turistickou nebo ekonomickou třídu. Tomu ostatně odpovídá i průměrná cena letenky 38659 Kč (!). Za takovou cenu se létá již téměř výhradně ve vyšších třídách.

Poskytnutí komplexních právních poradenských služeb při nákupu dvou malých dopravních letounů stojí obranu 12 milionů korun. Zadání zakázky hovoří o rozsahu do 3200 hodin, tedy 1 hodina právního poradenství pro armádu stojí 3750 Kč. Ministerstvo disponuje samozřejmě i týmem svých vlastních právníků.

Nevěřící Tomáši si mohou uvedené údaje ověřit na http://www.isvzus.cz. Jste po přečtení těchto řádků stále ochotni platit daně?

Článek byl publikován 3.9.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.