Válka stojí 12 miliard dolarů měsíčně

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/08/2189-valka-stoji-12-miliard-dolaru-mesicne-.htm

Andrew Taylor

WASHINGTON (AP) – Posílení vojenských jednotek v Iráku a v Afghánistánu zvýšilo náklady na 12 miliard dolarů měsíčně a celkové náklady za Irák se vyšplhaly podle kongresových analýz téměř na půl bilionu (tj. 500 miliard) dolarů.

Bylo řečeno, že od teroristických útoků z 11. září 2001 uvolnil kongres na válku proti terorismu 610 miliard dolarů, což je zhruba stejná částka, kolik stála celá válka ve Vietnamu. Samotný Irák stál Američany 450 miliard dolarů.

Údaje zveřejnila nadstranická „Congressional Research Service,“ (dále „CRS“) která zákonodárcům připravuje různé průzkumy a analýzy.

CRS uvádí, že za rok 2007 obdržel Pentagon 166 miliard dolarů, tj. o 40% více oproti roku 2006.

Podle CRS stála válka ve Vietnamu americké daňové poplatníky 650 miliard dolarů (s přihlédnutím k inflaci).

Částka 12 miliard dolarů měsíčně zahrnuje 10 miliard pro Irák a téměř 2 miliardy pro Afghánistán, plus další menší částky. Pentagon předpovídal výdaje 10 miliard měsíčně pro obě války. Před dvěma lety tvořily průměrné náklady sumu 8 miliard.

Do částky se promítly zvýšené výdaje za opravy a náhrada zničené techniky, která má v drsných podmínkách a v přímém boji nižší životnost, než uváděl výrobce.

Původně Pentagon odhadoval, že zvýšení počtu jednotek a intenzifikace operací v Bagdádu a v Anbaru bude stát jen 5,6 miliardy do konce září. Tento odhad se nyní ukázal chybný.

Pokud Kongres schválí presidentovi Bushovi požadované navýšení o dalších 147 miliard dolarů do nového rozpočtu (začínajícího prvního října), dosáhne celková suma za válku proti teroru od 11. září částku více než tří čtvrtin bilionu dolarů, z toho výdaje za válku v Iráku dosáhnou částky 567 miliard dolarů.

Dále, pokud bude vzrůstající válečné tempo pokračovat i v říjnu (kdy bude platit nový rozpočet), bude současný odhad Pentagonu „pravděpodobně nedostatečný,“ tvrdí CRS.

Poslední čísla o ceně války současné i budoucí přicházejí v době, kdy samotná podpora pro válku mezi Bushovými příznivci klesá. Ostřílení republikáni, jako Pete Domenici z New Mexico a Richard Lugar ze státu Indiana požadují změnu strategie v Iráku. Boj o cenu války se znovu rozhoří v září, kdy začnou demokraté připravovat plán pro její další financování.

V květnu schválil Konges částku 99 miliard dolarů pro válku, ale stalo se tak po zdlouhavých přetahovačkách, které vyvrcholily vetem prezidenta Bushe nad plánem demokratů vpašovat do zákona plán na odchod vojáků z Iráku.

Zpráva viní Pentagon z toho, že pod hlavičku války v Iráku si započítává i položky za neválečný materiál, například výměnu letadel (kterou by stejně bylo třeba udělat) si vede v kolonce válka.

Článek Report: Wars Costing $12 Billion a Month vyšel 9. července na serveru myway.com.

Doplnění editora

Nedá mi to, abych znovu nepřipomněl rozpočet NASA (mé oblíbené téma :-) ) v souvislosti s cenou války. Ten je už 20 nebo kolik posledních let pouhých 16 miliard ročně. Za jediný ušetřený měsíc zbytečné a prohrané války by se rozpočet NASA mohl téměř zdvojnásobit.

A tak zatímco do vesmíru lítá rezavějící šrot polepeny náplastmi, aby se nerozpadl, a každý další let na oběžnou dráhu bez katastrofy je prezentován jako obrovské vítězství (což je pravda), miliardy tolik potřebných peněz na výzkum a vývoj se materializují v kapsách žraloků jako je firma Halliburton se svými divizemi.

Existuje-li něco, kde by lidi měli cpát prostředky z nadprodukce, tak by to měl být kosmický výzkum. Samozřejmě mírový. Je to jedna z mála věcí, která je pro přežití lidské rasy nutná. Více než genové inženýrství, více než nové zbraně, více než cokoliv. Je to naše jediná šance.

Článek byl publikován 1.8.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.