Potraviny bez geneticky modifikovaných příměsí budou brzy minulostí

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/06/2107-potraviny-bez-geneticky-modifikovanych-primesi-budou-brzy-minulosti.htm

David Charter a Valerie Elliott

Před několika dny zmírnili evropští ministři normu pro značení potravin bez příměsí geneticky modifikovaných složek. Nová norma umožní, aby potraviny obsahovaly větší podíl geneticky modifikovaných složek a byly přitom označeny jako „čisté“ (neobsahující GM).

Ministři zemědělství Evropské unie rozhodli, že potraviny mohou obsahovat až 0,9 % GM produktů namísto současných 0,1 % a přitom mohou být stále označeny jako původní, organické, tedy bez GM. Hranici 0,1 % nyní používají při značkování potravin v supermarketech jako standard. Dále ministři odsouhlasili, že nápisem „organicky vypěstováno“ mohou být označeny potraviny obsahující alespoň 95 % organicky vypěstovaných produktů. Stejná hranice je momentálně používána i v Británii.

Současných povolených 0,1 % GM představuje nejmenší množství, které lze detektovat a zelení aktivisté věří, že takto stanovená hranice nutí producenty dělat maximum pro to, aby jejich produkty zůstaly „čisté“.

Navzdory tomu, že organické zemědělství se bude i nadále vyhýbat GM produktům, zavedení normy ve které bude produkt s obsahem 0,9 % GM stále považován za „organický“, oslabí standardy aplikované při organické produkci, tvrdí aktivisté.

Evropská komisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boel řekla, že by pro farmáře bylo příliš drahé dosáhnout vyšší čistoty svých organických produktů.

„Je lákavé říci 'nulová tolerance', ale v reálném životě by to nepracovalo. Předejít nechtěné kontaminaci by pro organické zemědělce bylo tak drahé, že by to úplně zničilo trh. Prostě by ho zabilo,“ řekla paní Boel.

Helen Holder z Děti země, která má na starosti kampaně proti GM, řekla, že ministerstvo otevřelo dveře pro vyšší obsah GM v potravinách značkovaných jako organické. Tvrdí, že „neúmyslné nebo technicky nemožné“ zamezení kontaminace bude rutinně interpretováno ve významu „akceptovatelné“.

Dodala: „Teď, když EU deklarovala přítomnost geneticky modifikovaných složek v organickém zemědělství jako akceptovatelné, bude pro organické farmáře těžší udržet svou úrodu čistou, bez stop GM.“

„EU musí urgentně přijmout legislativu k ochraně organických a konvenčních farmářů před genetickým znečistěním“. Marco Contiero z Greepeace dodal: „Laxní přístup, který k problému zaujali evropští komisaři a někteří členové států opovrhuje preferencemi evropských zákazníků a může ohrozit existenci celého organického sektoru.“

„Malé množství geneticky modifikovaného materiálu může v praxi proniknout do všech organických produktů.“ Potravinoví odborníci zůstávají nicméně přesvědčeni, že supermarkety se dobrovolně přidrží přísnější hranice 0,1 % pro GM kontaminaci organických produktů. Tato hranice je rovněž akceptována britským certifikačním schématem Soil Association, a také platí v Rakousku a Itálii.

Nové logo EU k označení organických potravin by mělo usnadnit zákazníkům najít tyto potraviny v regálech supermarketů. Ačkoliv do života má být uvedeno až v lednu 2009, přesto mnoho výrobců doufá, že EU urychlí jeho vývoj, aby jej mohli začít používat dříve.

Prezident mezinárodní Federace organických zemědělců v EU a člen Soil Association Francis Blake řekl, že organizace usiluje o sto procentní čistotu organických potravin, přesto některé produkty označené jako organické jimi ve skutečnosti nejsou. Například žaludy, sušené maliny a červený rybíz, perský pepř, semínka křenu, fruktóza, rýžový papír, některé proteiny hrachu, cukr a škrob.

Označení se bude týkat hlavně potravin připravených organicky a zpracovaných potravin jako organický jablkový džus, organické tyčinky z ovesných vloček a organické muesli.

Obilniny obsahující méně než 95 organických ingrediencí nemohou být označeny za organické. Naproti tomu ovocná tyčinka s 80 % organických obilních lupínků může být označena jako 80 % organická, nové logo EU by se ale na ni objevit nemělo.

Nový standard ale usnadní označit produkty z chovných ryb jako organické. Chovní lososi jsou například v Británii certifikováni Soil Association a Federací organických zemědělců.

Ředitel Elm Farm Research Lawrence Woodward doufá, že nový značkovací systém bude podroben striktní regulaci a inspekcím. Dodal, že EU se dosud neshodlo na těchto implementačních regulacích.

Článek No More GM Free Food vyšel na serveru thetruthseeker.co.uk 13. června.

Doplnění vydavatele

Existuje jen málo tak otevřených příkladů degenerace a nefunkčnosti kapitalismu a jeho nahrazení terorem korporací, jako je případ geneticky modifikovaných potravin. Současně je to velmi dobrý důkaz korupce a politiků a nefunkčnosti tzv. demokratického systému.

V podstatě se lidé – zákazníci - dělí na dvě skupiny, co se GM týče. Jedněm je to jedno, druzí to odmítají - často dosti striktně. Neznám nikoho, kdo by GM potraviny vyloženě vyhledával a upřednostňoval je před těmi normálními. V normálně fungujícím kapitalismu by se projevila neviditelná ruka trhu a zákon nabídky a poptávky. Firma produkující GM potraviny by zkrachovala, protože o její produkty by nebyl zájem. Jenže namísto ruky trhu je tady nařízení je prodávat a dokonce (zde, v Severní Americe) existuje zákon zákazující informovat zákazníky na obalech, že výrobek obsahuje GM produkty. Čili naprosté popření volného trhu a kapitalismu. Zákazník nemá možnost volby, nemůže „hlasovat“ svou peněženkou...

GM lobisté předvedli skutečně dobrou práci. Bez reklam, v tichosti dosáhli toho, že GM produkty jsou dnes všude.

To jsme to dopracovali. Prodáni jidášskými politiky za pár drobných, vydáni na milost a nemilost hrstce bezohledných, chmativých stále bohatších zmrdů v čele GM firem. Zlatý kapitalismus. Kam se poděl? Namísto něj máme teror korporací v praxi. A zřejmě bude hůř...

Článek byl publikován 15.6.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.