Vytloukání klínu klínem

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2001/11/209-vytloukani-klinu-klinem.htm

Vladimír Stwora

Lépe by se hodilo rčení vyhánění čerta ďáblem. Síly Severní aliance za podpory Američanů a Britů obsadily hlavní město Afghánistánu, Kábul, a kontrolují nyní zhruba osmdesát procent území celého Afghánistánu.

Den předtím město opustily síly Talibanu. Konvoj nákladních aut i vojenské techniky vyrazil z města, aniž by se na ústupu stal cílem útoků amerických a britských letadel (divné - museli to přece vědět).

Vše šlo až příliš rychle, Američané ještě před dvěma dny žádali Severní alianci, aby se vstupem do města počkala, dokud nebude jasno jak a kdo bude vládnout. Ovšem Severní aliance nečekala - bylo to příliš lákavé.

Západní sdělovací prostředky euforicky hlásí radostné vítání obyvatelstva vojáků "osvoboditelů". Muži si prý hromadně holí brady, ženy odhazují závoje a vstupují houfně do Svazu žen (pochopitelně, to poslední jsem si přidal).

Opatrně se upozorňuje, že Severní aliance není to pravé ořechové. Mají toho na tričku hodně. V době, kdy byla u moci, zásoboval Afghánistán 70 procent světového trhu s heroinem. Po nástupu Talibanu byla tato produkce snížena o 95 procent (informace z Wall Street Journal, 18.10.01). Co se stane, až se Aliance znovu dostane k moci? A je toho mnohem více, co se Alianci vytýká. Spojení s pro-sovětskou vládou Babraka Karmala, skutečnost, že v jejich řadách našli útočiště kriminálníci a zločinci, zkorumpovanost, nedodržování lidských práv a další. Vláda jedněch lumpů bude nahrazena vládou druhých lumpů, tentokrát ovšem posvěcených vládou Spojených států.

Boje jsou nyní hlášeny z oblasti měst Konduz a Khanabad, které údajně už před dvěma dny padly do rukou Severní aliance. Nyní se ukazuje, že Aliance obě opevněná města pouze obešla. V oblasti se soustředilo na 15 tisíc vojáků Talibanu, další tři tisíce jsou prý rozloženy v pěti "kapsách" kolem Šijity obývaného města Heart. Reportér David Chater ze Sky Television hlásí, že ve vojsku Talibanu viděl množství čínských muslimů. O tajné čínské podpoře Talibanu se spekulovalo už dříve, Chaterovo hlášení se zdá toto potvrzovat.

Mnoha věcem nerozumím. Například podivnému kamarádství Bushe s Putinem. Oba jsou grázlové k pohledání, z toho nemůže vzejít nic dobrého. Možná i toto spojení přispělo k rychlému pádu Talibanu. Rusové prý pomohli Američanům v logistice a znalosti terénu, to jsou ve válce neocenitelné informace. Rusové je ostatně shromažďovali téměř deset let po celou dobu své "působnosti" v Afghánistánu.

V té souvislosti malinko odbočím. Chci se zmínit o náhlé a neočekávané dohodě o snížení počtu jaderných zbraní mezi oběma zeměmi. Nikdo o tom předem nemluvil, nikdo to neplánoval, nebylo to na pořadu dne. Co k tomu oba totalitou nasáklé státníky přivedlo? Jaké záruky si vyměnili, jaké společné cíle našli? Příliš se mi to nelíbí. Obávám se, že nebyla řečena celá pravda.

Nedokážu v této chvíli odhadnout, kam se bude ubírat další vývoj. Znamená to konec války? Nevím. Je ovšem pravdou, že si Bush bude moci připsat čárku na konto svých osobních cílů. Klan, který jej do funkce dosadil, může být spokojen. Kdokoliv bude nyní vládnout v Afghánistánu, bude pochopitelně kontrolován Spojenými státy (stejně jako vláda v Saudské Arábii). A to znamená snadnější jednání mezi americkou firmou Unocol a afghánskou vládou o stavbě ropovodu v nákladu 2 miliard dolarů. Toto jednání probíhalo od roku 1998, ale Talibán nebyl příliš vstřícný.

Amerikanizace zemí Perského zálivu může zdárně pokračovat. Je vyšší pravděpodobnost, že dodávka ropy ze zemí Perského zálivu nebude přerušena, že ceny nepůjdou výše, než si Američané přejí. To v důsledku znamená další rozvoj automobilové dopravy a globální konzumní společnosti přesně podle scénáře amerických naftařských a automobilových lobby.

Osama bin Ládin bude dopaden a potrestán. Je pravděpodobné, že jej zradí jeho samotní spolupracovníci. Al Qaeda jej bude muset nyní zřejmě obětovat a na čas se stáhnout. Skutečný původce útoku z 11. září nebude nikdy odhalen.

Článek byl publikován 14.11.2001


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.