Jak jsme se dočkali budoucnosti
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/03/1962-jak-jsme-se-dockali-budoucnosti.htm
Paul Craig Roberts
John Derbyshire je jediný zbývající dospělý píšící pro National Review. V posledním čísle poznamenal, že román Aldouse Huxleyho Brave New World (do češtiny přeloženo jako Konec civilizace; pozn. překl.), jenž byl poprvé publikován v roce 1932, se dnes čte jako soudobé zprávy. Z Huxleyho hrůzostrašné předpovědi 26. století se vše splnilo už o šest století dřív – umělé oplodňování, geneticky modifikované plodiny, výzkum kmenových buněk, promiskuitní rekreační sex, zánik manželství a rodiny a epidemické používání léků i ilegálních drog za účelem úniku před úzkostí, frustrací a zklamáním.
Stejně tak se díky praktikám Bushova režimu změnil v soudobou práci román Proces Franze Kafky, vydaný roku 1925, a román 1984 George Orwella, vydaný roku 1949.
V Kafkově románu je Josef K. zatčen z nikdy neurčených důvodů, souzen za nespecifikovaný zločin a nakonec popraven.
Proces je předlohou vojenských soudů Bushova režimu, které umožňují popravy na základě informací z druhé ruky, tajných důkazů, jež obžalovaný nezná, nebo přiznání získaných mučením.
Bushův režim drží posledních pět let lidi v tajných věznicích bez zatykačů, bez obvinění a bez přístupu advokáta. Většina zadržených je mučena a zneužívána. Bushovy oběti z reálného světa trpí mnohem větší dezorientací a beznadějí než Kafkova postava Josef K.
V Orwellově 1984 jsou lidé vystaveni nelítostnému špiclování. Tvrzení, že stát je ve válečném stavu, je využíváno k absolutní kontrole nad každým člověkem. Pravdu nahrazují lži a média slouží jako nástroj propagandy ministerstva pravdy. Význam slov jako „svoboda“ je převrácen. Postoj všemocné vlády v románu 1984 zní „jsi buď s námi, nebo proti nám“.
Ve Spojených státech skládá každý člověk zvolený do Sněmovny a Senátu přísahu, že bude dodržovat americkou Ústavu. Totéž dělá prezident a viceprezident. Přesto Bushův režim navrhnul a Kongres schválil zákon Military Commissions Act, konstituční paskvil, který odpírá každému, kdo je exekutivou bez důkazů označen za podezřelého z terorismu nebo za nepřátelského bojovníka, zákonnou ochranu.
Zákon Military Commissions Act začal „v zemi svobody“ platit v roce 2006. Tento zákon zbavuje podezřelé veškeré ochrany podle Ženevských konvencí. Píše se v něm, že se nikdo „postavený před soud vojenskou komisí podle tohoto zákona nemůže odvolávat na Ženevské konvence jako zdroj svých práv“.
Tento zákon zadrženým rovněž odpírá ochranu americké Ústavy a Listiny základních práv a svobod: „Žádný soud, justiční orgán nebo soudce nemá pravomoc vyslyšet nebo brát v potaz žádost o nařízení habeas corpus (soudní příkaz nařizující předvedení osoby k soudu; pozn. překl.) napsanou zadrženým osobně nebo jeho jménem.“ Zákon občas označuje zadržené za „cizince“, ale, a to je osudné, aplikovatelnost toho zákona se neomezuje pouze na „cizince“.
V Orwellově románu se Winston Smith dopustí ideozločinu, je zatčen ideopolicií a uvězněn na ministerstvu lásky. Neexistence Winstonových práv pod Velkým bratrem je srovnatelná s neexistencí práv zadržených osob podle Military Commissions Act.
Tento nebezpečný zákon je produktem režimu, jenž vzkřísil středověkou praxi mučení vězňů a který konzistentně lhal o důvodech války, kterou zahájil.
Vědci jako Philip Cooper z Portland State University upozorňují, že Bushův režim nahrazuje ústavní kontrolu prezidentskými rozhodnutími a zvyšuje moc exekutivy, což je spojeno s unitárním pojetím exekutivy.
Unitární pojetí exekutivy je způsob, jak z amerického prezidenta udělat Velkého bratra. Bush už nahrazuje Kongres coby arbitr zákonů a justici coby arbitr práv. Média jeho uzurpaci umožňují a lidé, kteří jsou poblázněni válkou a „terorismem“, akceptují jejich různé podoby.
Je to ohromující, ale pravdivé – tři romány ze začátku 20. století předpověděly současnou Ameriku.
Článek The Future Has Caught Up With Us vyšel 12.3. na serveru counterpunch.org. Překlad Erik Sedláček.
Článek byl publikován 15.3.2007
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.