Kybernetoví vojáci pro Izrael

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2007/02/1910-kybernetovi-vojaci-pro-izrael.htm

Yonit Farago

Zatímco Izrael bojuje s Hizballáh pomocí tanků a letadel, jeho příznivci vedou kampaň na internetu.

Izraelská vláda celou svou váhou podpořila snahy svých příznivců bojovat proti tomu, co považuje za negativní předsudky a vlny pro-arabské propagandy. Ministerstvo zahraničí nařídilo naučit své diplomaty sledovat webové stránky a konference, aby síť amerických a evropských skupin čítajících stovky a tisíce židovských aktivistů mohla vkládat pro-izraelské příspěvky.

Minulý týden si téměř pět tisíc členů Světové unie židovských studentů (World Union of Jewish Students - WUJS) stáhlo zvláštní software s pracovním názvem megafon, který je automaticky upozorňuje na proti-izraelské příspěvky v různých chatrooms či v internetových anketách, takže mohou ihned vkládat kontrující odpovědi. Tým studentů v Jeruzalémě pročesává webové stránky v různých jazycích a označuje je pro další, kteří se pak na závadných stránkách registrují a mají vliv na různé ankety či mění směr debaty.

Jonny Cline z mezinárodní studentské skupiny řekl, že židovští studenti a mládež je díky svému mládí a schopnostem rozumět internetovému prostředí v ideální pozici k prezentaci druhé strany debaty.

„Říkáme těm lidem, je-li Izrael napadán, neignorujte to, měňte to,“ sdělil pan Cline. Hlasovat v anketě CNN netrvá více než několik vteřin, ale jestli se na tom budou podílet tisíce, projeví se to na konečném výsledku. Životně důležité je to, aby mezinárodní tvář konfliktu byla vyrovnána.“

Devětadvacetiletý Doron Barker z Jeruzaléma tráví dlouhé noci surfováním po webu, snaží se zvrátit debaty ve prospěch Izraele. „Pokud někde najdu anketu pro nebo proti Izraeli, rozešlu její adresu hromadně pomocí seznamu,“ řekl. „A může se stát, že do patnácti minut tam bude 400 hlasů pro Izrael.“

„Je to velmi uspokojující pocit. Existují rovněž fóra, kde diskutují Libanonci a Izraelci.“

Izraelské ministerstvo zahraničí se nesmí otevřeně přihlásit k této kampani, ale je ve styku s mezinárodními židovskými a křesťansko-evangelickými skupinami, které distribuují informační balíčky.

Amir Gissin, ředitel oddělení pro práci s veřejností izraelského ministerstva vnitra, řekl: „Internet se stal hlavním nástrojem zpráv, pomáhá formovat světový názor milionů lidí. Naším problémem je to, že zahraniční média ukazují utrpení Libanonců, ale nikoliv Izraelců. (Psáno v době, kdy byl izraelsko-libanonský konflikt horký, pozn. vydavatele) Daří se nám tuto blokádu překročit tím, že šíříme obrázky na kterých Izraelci ze severu trpí pod útoky raket Kaťuša.“

Článek Israel backed by army of cyber-soldiers vyšel 28. července 2006 na serveru timesonline.co.uk.

Článek byl publikován 2.2.2007


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.