Není Gallup jako Gallup

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2001/10/189-neni-gallup-jako-gallup.htm

Vladimír Stwora

Když jsem hledal na Internetu jak lidé reagují na teroristický útok a americkou odvetu, jedna z prvních stránek, na kterou jsem se obrátil, byla stránka Gallup Organization. Podle toho, co uvádí, devět občanů z deseti podporuje odvetu Američanů. 80 procent podporuje vojenskou akci v Afghánistánu a 75 by bylo pro podobnou akci v Iráku. V prvém týdnu po útoku prý 88 procent Američanů podporovalo případnou vojenskou akci. Výzkum byl prováděn ve Spojených státech.

Vypadá to, že souhlas s kovbojskou politikou prezidenta Bushe je téměř naprostý. Výsledky výzkumu jsou ještě podtrženy analytickými články, jako Public Overwhelmingly Backs Bush in Attacks on Afghanistan.

Kdo prováděl výzkum?

Gallup Organization má kontaktní adresu na 47 Hulfish Street, Princeton, N.J. 08542 U.S.A. Podle toho, co o sobě uvádí, je světová manažerská konzultační firma. Funguje od roku 1935. Své pobočky má v pětadvaceti zemích světa.

Přes toto mezinárodní rozšíření se stránka Gallup Organization nepokouší naznačit, že by existovaly jiné státy a v nich občané mající své názory. Nejdříve jsem si myslel, že jde o známý americký fenomén: my jsme pupek světa, názory ostatních nás nikdy nezajímaly a nezajímají (poznáte to i v americké televizi - jakákoliv kultura mimo tu americkou neexistuje), ale pak mi došlo, že za tím je ještě něco navíc.

Ještě jeden Gallup

Ten hlavní důvod jsem pochopil, když jsem objevil jinou firmu s velmi podobným jménem. Podobnost jmen mě zmátla, takže jsem si nejprve myslel, že jde o stejnou firmu, popř. o její odbočku, ale zdá se, že nikoliv. Ta druhá firma se jmenuje Gallup International. Sděluje o sobě, že byl založen v roce 1947 člověkem, jehož jméno bylo Dr. George Gallup. Adresu, kterou uvádí, je 25 Coborn Road, London E3 2DA, United Kingdom.

I tato firma prováděla výzkum veřejného mínění. Její akce proběhla (na rozdíl od Gallup Organization) ve třiceti zemích světa tři dny po útoku na WTC a Pentagon, tedy v době, kdy emoce lidí byly pod vlivem strašných televizních záběrů velmi vysoko. Přesto jsou závěry této firmy poněkud jiné. Nejde o obvyklou chybu 2-3 procent, které se obecně tolerují. Posuďte sami:

Na otázku, co by měli Američané dělat, odpovědělo 78 % dotázaných ve čtrnácti západoevropských zemích, že nejlépe by bylo vydat teroristy mezinárodnímu soudu. Jen 20 % podporovalo vojenskou akci. Nejvyšší podporu (29 %) vyjádřila Francie, nejnižší (6 %) Řecko. Z východoevropských zemí nejvyšší podporu vojenské akci vyjadřuje Česká republika (22 %), nejnižší Ukrajina (8 %). v celkové počtu to tedy vychází tak, že čtyři z pěti dotázaných vojenský zásah odmítají.

V samotných Spojených státech bylo podle Gallup International pro vojenskou odvetu tři dny po útoku jen 54 procenta obyvatelstva (http://www.gallup-international.com/terrorismpoll_figures.htm). Jen připomenu, že Gallup Organization vytrubuje, že pro vojenskou akci je 90 procent obyvatelstva (http://www.gallup.com/poll/indicators/indterror.asp). Výzkum Gallup Organization byl při tom prováděn 7 října, téměř měsíc po útoku. Nemusím připomínat, že toto číslo je opakováno znovu a znovu téměř ve všech amerických main stream médiích.

Takový rozdíl se dá stěží zdůvodnit jen statistickou chybou. Řekl bych (dokázat to nemohu), že Gallup Organization je typickým nástrojem vládní propagandy. Nevím, odkud berou prostředky ke své činnosti, tváří se jako soukromá firma, a já jsem po tím nijak zvlášť nepátral.

To, že americké sdělovací prostředky tisknou polopravdy, lze dokázat. Viz ignorance výzkumů veřejného mínění, které se do krámu nehodí. Ovšem rozdíl 54 versus 90 % podpory u vlastních občanů je natolik velký, že mám chuť napsat, že americké sdělovací prostředky lžou. Kdyby chtěly být objektivní, zveřejnily by obě čísla i s příslušným komentářem a ponechaly by na lidech, ať si vyberou. Můžete namítnout, že lhát mohou ti druzí. Ano, mohou. Je na vás, komu budete věřit. Však v každém případě, až vám někdo zase bude citovat výsledky Gallupova výzkumu, nezapomeňte se zeptat: "A který Gallup myslíte, paní Müllerová? Já znám dva Gallupy..."

Článek byl publikován 11.10.2001


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.