Zákon SSSCA

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2001/09/179-zakon-sssca.htm

Vladimír Stwora

Tento článek jsem původně napsal 10.září, ke zveřejnění měl jít 11. Toho dne ovšem přišly smutné události kolem útoku na WTC a Pentagon a já jsem se rozhodl článek pozdržet. Za poslední týden se nic nezměnilo, snad jen to, že zákon SSSCA dnes vypadá jako neškodné zvířátko ve světle nových drakonických omezení občanských práv a svobod implementovaných bleskovou rychlostí jako reakce na útok na WTC.

Ještě ani neoschl symbolický inkoust na mém článku o případu Skljarov a zákonu DMCA, a už tady máme bratříčka zákona DMCA: zákon SSSCA, neboli Security Systems Standards and Certification Act. Zatím je jen ve formě návrhu. Podán byl 7. září dvojicí senátorů Tedem Stevensem a Fritzem Hollingsem. Tohle nové monstrum vhodně doplňuje DMCA.

Bude zakázáno postavit, dovézt, nabídnout nebo prodat jakýkoliv hardware, který v sobě nebude mít zabudovanou ochranu před neautorizovaným použitím digitálního díla. Digitálním dílem se rozumí obrázek, film, zvuk, kniha nebo jakýkoliv kousek čehokoliv chráněný autorským zákonem, nyní rozšířeným o zákon DMCA. Rovněž bude zakázáno napsat, dovézt, nabídnout nebo prodat jakékoliv software, které nebude mít příslušnou ochranu, nebo bude mít tuto ochranu vypnutou.

Ochrana musí být certifikována federální vládou. Firmy zabývající se výrobou a prodejem hardware a software budou mít 12 měsíců, aby se "spontánně a dobrovolně" přihlásily u příslušných úřadů a nechali si svou ochranu certifikovat. Neudělají-li to, navštíví je příslušný úřad sám.

Bude zakázáno vypnout nebo změnit certifikovanou ochranu. Bude zakázáno publikovat metodu jak certifikovanou ochranu vypnout nebo obejít. Dokonce bude zakázáno poslat někomu jakoukoliv cestou návod jak certifikovanou ochranu vypnout nebo obejít.

Trest za porušení bude 5 let vězení a půl milionu dolarů pokuty - půjde-li jen o jedno provinění. Při dvou proviněních se trest i pokuta zdvojnásobují. Potrestán ovšem může být jen ten, kdo bude konat "záměrně a za účelem obchodu nebo vlastního obohacení". (Tohle vypadá jako úniková podmínka, ale nemylme se. Jestliže u mě najdou informaci, jak obejít ochranu, jsem okamžitě vinen. Automaticky se bude předpokládat, že když už vím, jak na to, tak jsem to také použil a tím se "obohatil". Při současném trendu v americkém soudnictví nepředpokládám, že by soudce strávil příliš mnoho času zjišťováním, zda jsem skutečně nějaké digitální veledílo neslyšel/neviděl/nečetl neautorizovaně. Máš nástroj? Jsi vinen. (Přesně podle té anekdoty o cikánovi.)

Bude-li zákon přijat, bude to znamenat konec otevřeného kódu, tedy operačního systému Linux. Požadavek utajení kódu certifikované ochrany je totiž v přímém rozporu s myšlenkou otevřeného kódu. Rovněž konec veškerého volného vývoje software, všeho freeware a shareware. Který počítačový nadšenec by se otravoval s certifikováním? Vláda bude mít v rukou absolutní klíč k určování technologie.

Microsoft tedy bude slavit absolutní vítězství nad systémem Linux. Gates nemohl Linux koupit, protože ten nikomu nepatří. Nedokázal jej zničit, protože jeho Windows nejsou tak dobře napsána, jako Linux. Všechny jeho miliardy nestačily, aby Linux zahubil obchodní cestou. Tak se mu nakonec podaří legislativně. I když jeho jméno nikde nepadlo v souvislosti se zákonem SSSCA, o tom, že pro něj MS loboval, snad nepochybuje ani ten největší prosťáček.

Zatím vyšlo na povrch jen jedno jméno. Mezi největší zastánce nového zákona patří firma Disney.


[Nová socha Svobody]V New Yorku u vjezdu do přístavu stojí Socha svobody. Byla tam postavena před více než sto lety. Tato socha vítala tisíce a statisíce přistěhovalců připlouvajících na lodi, pro svou výšku to mnohdy bývala první věc, kterou přistěhovalci z lodi viděli. Symbol Ameriky.

Domnívám se, že tento tzv. symbol Ameriky už poněkud zastaral a nejde dostatečně s duchem doby. Což takhle tu sochu malinko předělat? Nebylo by to ani příliš těžké. Místo koruny kolem hlavy placatou čepici se štítkem. Hlavici pochodně bych také opracoval. Udělal bych z ní - pendrek. Myslím, že socha policajta by daleko lépe vystihovala ducha dnešní Ameriky.

Nad vchodem v koncentračních táborech v Německu býval nápis "Arbeit macht frei" - práce osvobozuje. Byl to stejně cynický nesmysl, jako Socha svobody v dnešní Americe.


Další zdroje

Článek byl publikován 20.9.2001


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.