Letečtí cestující „by mohli být značkováni“

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2006/10/1788-letecti-cestujici-by-mohli-byt-znackovani.htm

Rebecca Morelle

Elektronické označování cestujících na letištích by mohlo pomoci v boji proti terorizmu, říkají vědci.

Prototypní technologie má být testována na letišti v Maďarsku, a realitou by se mohla stát, pokud bude úspěšná, „do dvou let“.

Výzkum probíhá v novém výzkumném středisku při University College London a jeho cílem je najít technologické řešení zločinu.

Jiné projekty zahrnují skenery výbušnin a záření špinavých bomb (určitého množství méněcenného radioaktivního materiálu smíchaného s konvenční průmyslovou trhavinou; pozn. překl.).

Elektroinženýr Dr. Paul Brennan, vedoucí projektu značkování, známého jako Optag, říká:

„Základní myšlenka je taková, že by letiště mohla být vybavena sítí kombinovaných panoramatických kamer a RFID (vysokofrekvenčních identifikátorových) čteček visaček, které by monitorovaly pohyb lidí mezi různými terminály“.

Jak řekl, plán je takový, že by každý cestující u vstupní kontroly dostal visačku.

Dále řekl: „Náš systém může určovat polohu s přesností na 1 metr, a data z kamer a visaček by při svém sloučení nabízela silnou schopnost kontroly“.

Občanská práva

Visačky neukládají žádná data, ale vysílají signál obsahující jedinečné ID, jenž může být ověřeno podle identifikačních údajů cestujícího. V budoucnu, jak dodal Dr. Brennan, by se do toho mohla začlenit i biometrická data.

Tento projekt zatím stále nepřekonal určité překážky, jako je nalezení způsobu, jak zabránit výměně visaček mezi pasažéry nebo jejich neohlášenému odstranění.

Klíčovou otázkou bude rovněž porušování občanských práv.

Jak řekl Dr. Brennan, visačky by potenciálně mohly napomáhat bezpečnosti tak, že by umožňovaly sledovat pohyb podezřelých cestujících a bránit jim ve vstupu do zakázaných prostor.

Také by mohly pomáhat při evakuaci v případě požáru, rychle nacházet děti a nacházet opožděné pasažéry.

„Nepřekonatelnost konceptu“ tohoto systému má být testována na letišti v Debrecínu v Maďarsku. Pokud bude test úspěšný, podle Dr. Brennera by mohla být tato technologie dostupná i jinde do 2 let.

Nové centrum se bude zabývat rovněž výzkumem řady dalších letištních bezpečnostních nástrojů.

Profesor Robert Speller vyvíjí snímače odhalující výbušniny a drogy. Tato zařízení lze využít na letištích i jiných celních vstupech.

Rozptýlené fotony

Snímače by pracovaly na principu rentgenového záření a následné detekce rozptylu nepatrných částic, zvaných fotony.

Různé materiály, jak řekl, mají jedinečné vzorce rozptylování fotonů, což lze využít k identifikaci přítomnosti výbušnin nebo drog. Snímače by mohly být zabudovány do přístrojů, které se na letištích používají ke skenování zavazadel.

Také vyvíjí prototyp „Comptonovy kamery“.

Toto přenosné zařízení by podle něj mohlo být použito při podezření na existenci špinavé bomby. Mohlo by zjistit, zda se vyskytuje nějaké záření a pokud ano, jeho přesné umístění.

Řekl, že by pomáhalo záchranným oddílům identifikovat nebezpečné oblasti a mohlo by pomáhat i při čistících operacích.

UCL centrum pro bezpečnost a kriminální vědy, které se otevírá v pátek, pracuje napříč mnoha vědními obory a zabývá se řadou bezpečnostních a kriminálních problémů.

Profesorka Gloria Laycock, vedoucí centra, řekla: „Bezpečnost je hlavním problémem dnešní společnosti a může mít mnoho forem. Po celém rozvíjejícím se světě zaznamenáváme nárůst zločinu a ten je spojen s rostoucími možnostmi zločinu. Nejúčinnějším prostředkem, jak zastavit zločinnost, je zastavit tyto prostředky. Věda a technologie nám v tom pomáhají.“

Článek Air passengers ’could be tagged’ přinesla BBC 12. října. Překlad provedl Erik Sedláček - děkuji. [palec nahoru]

Doplnění vydavatele: Utahuje se to. Dnes přinesly BL článek V českých vlacích se už nebude cestovat anonymně. Rychlost, se kterou kamerizace a šmírování postupuje, je dech beroucí. Stejně tak, jako v podstatě nulový odpor veřejnosti.

Článek byl publikován 16.10.2006


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.