Izrael se obává odplaty za válečné zločiny proti Libanonu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2006/09/1737-izrael-se-obava-odplaty-za-valecne-zlociny-proti-libanonu.htm
Podle slov oficiálních představitelů se tři týdny potom, co klid zbraní ukončil měsíční válku proti bojovníkům Hizballáhu, začíná Izrael více zajímat o to, že by vládní a vojenští činitelé, cestující do zahraničí, mohli čelit obviněním z válečných zločinů souvisejících s akcemi jejich země v Libanonu.
Představitel ministerstva zahraničí řekl, že k ochraně vojenských a veřejných činitelů, zapojených do 34 denního konfliktu v Libanonu, je připraven speciální tým právníků .
AP (The Associated Press) uvádí, že během konfliktu bylo zabito přes 850 Libanonců, z nichž většina byli civilisté. Organizace pro lidská práva Amnesty International obvinila Izrael z válečných zločinů, počítaje v to nevybíravé a nepřiměřené útoky na civilní cíle.
Izrael prohlásil, že veškeré jeho akce byly legální a obvinil Hizballáh z toho, že se v Libanonu skrýval mezi civilisty a vědomě z nich tak udělal cíl pro izraelské raketové útoky. Po bojích zůstalo 159 mrtvých Izraelců, mezi kterými bylo i 39 civilistů, zasažených v městech na severu Izraele raketami Hizballáhu. Za útoky na civilisty kritizuje zpráva Amnesty International také Hizballáh.
Jeden z představitelů Ministerstva zahraničí uvedl, že vláda má sestaven tým obhájců, ve kterém jsou i zástupci ministerstev spravedlnosti a obran, který má izraelským představitelům pomoci čelit obviněním z válečných zločinů vznesených v zahraničí. Tento tým byl poprvé sestaven, aby se vypořádal s obviněními, souvisejícími s izraelskými akcemi na západním břehu Jordánu a v Gaze.
Dále řekl, že nebude komentovat zprávu z deníku Haaretz daily, podle které má ministerstvo důkazy o pobuřující výrocích vysokých státních úředníků, které by proti nim mohly být použity během soudního řízení.
Tento představitel mluvil pouze pod podmínkou, že nebude zmíněno jeho jméno, protože nemá svolení hovořit o těchto záležitostech s médii.
Obavy Izraele ze soudního stíhání v zahraničních je založen na zkušenostech z dřívějška. Doron Almog, generál ve výslužbě, který velel Izraelským silám v Gaze, dostal minulý rok při příletu do Londýna upozornění od Izraelského diplomata, že by měl být zatčen Britskými úřady za letecký útok z roku 2002, který zabil vůdce Hamasu a 14 dalších lidí, včetně devíti dětí. Almong zůstal v letadle a vrátil se do Izraele.
V roce 2001 stál tehdejší Izraelský premiér Ariel Sharon před soudem v Belgii, kvůli svému údajnému podílu na masakrech, které Izrael provedl v roce 1982, v uprchlických táborech Sabra a Šatila v Bejrútu. Kromě něj stanulo před soudem i několik bývalých izraelských náčelníků Generálního štábu. Žádná z těchto žalob tehdy neuspěla.
Daniel Machover, britský advokát zapojený ve snahách pohnat izraelské činitele, včetně Almonga, před soud, prohlásil, že ví „nejméně o dvou“ týmech, které v Libanonu shromažďují důkazy pro potřeby nastávajících soudních stíhání. Bližší podrobnosti ovšem neuvedl s tím, že je „příliš brzy“.
Izraelský ministr pro cestovní ruch Yitzhak Herzog v pondělí řekl, že ho žaloby proti Izraelským vedoucím činitelům neznepokojují, ale kritizoval některé vládní představitele za přemrštěně bojechtivé výroky, které pronášeli během války a které by je mohly v zahraničí vystavit soudním řízením.
Herzog, toho času ve Finsku, řekl ve vysílání Armádního radia: „Občas musíme platit za výroky, učiněné některými z nás, aniž by tyto výroky měly cokoliv společného se skutečností.“
„Dnes musíme pochopit, že války, politické a vojenské situace v sobě zahrnují mnoho prvků a jedním z těchto prvků, který musíme mít na zřeteli, je mezinárodní právo.“ řekl také.
Článek Israel afraid of retribution for war crimes against Lebanon uveřejnila ruská Pravda 4. září. Překlad: Mindy - děkuji.
Článek byl publikován 7.9.2006
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.