Microsoft zůstane zachován
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2001/09/172-microsoft-zustane-zachovan.htm
Vladimír Stwora
V překvapivém a nečekaném vystoupení oznámilo právní oddělení vlády Spojených států (Department of Justice, dále jen DoJ), že nebude nadále požadovat rozdělení Microsoftu. Zdůvodňuje to snahou urychlit procesní řízení (!).
V červnu 2000 nařídil soudce Jackson rozdělení Microsoftu a doporučil řadu mezikroků, které měly vést ke změnám způsobu, jakým Microsoft operuje. Šlo např. o možnost odstranit z pracovní plochy ikonku MS Exploreru, možnost nahradit Explorer jiným prohlížečem, zakázat MS, trestat ty výrobce počítačů, kteří neinstalují na nové mašiny MS systém, dále MS mělo zveřejnit určité technické informace o svém systému. Dalším doporučením byl zákaz uzavírat exkluzivní kontrakty v jednoznačný prospěch MS. Jackson mínil, že tyto mezikroky jsou mosty vedoucí k rozdělení MS. DoJ nyní říká, že tyto mezikroky jsou dostačující.
Co předcházeloV červnu t.r. odvolací soud jednomyslně zrušil rozhodnutí soudce Jacksona o dělení MS, nicméně podržel původní nález soudu. Případ vrátil k projednání soudu nižší instance, když si před tím vymínil, že soudce Jackson jím nesmí být pověřen. Důvodem zrušení Jacksonova rozhodnutí bylo podezření ze zaujatosti. Za to si zřejmě může Jackson sám. Kdyby se dokázal kontrolovat a omezil své projevy ve sdělovacích prostředcích, ve kterých dlouho před závěrečným rozhodnutím nenechal nikoho na pochybách, co o MS soudí, možná by bylo dnes vše jinak. |
Odvolací soud nicméně potvrdil původní nález Jacksonova soudu, že MS prokazatelně používal monopolních praktik. Případ tedy na prohru zřejmě nebyl.
Oznámení DoJ přišlo týden před termínem, který stanovil nový soudce Kollar-Kotelly, pověřený případem MS poté, co soudce Jackson byl odvolán pro podezření ze zaujatosti.
Oznámení kvitoval s povděkem prezident Bush, nezapomněl ale ujistit, že Bílý dům nezasahoval do rozhodnutí odvolacího soudu. "Rozhodnutí bylo učiněno na půdě DoJ bez nátlaku zvenčí", potvrdil jeho mluvčí. Devatenáct žalobců reprezentujících jednotlivé státy se veřejně postavilo za rozhodnutí DoJ.
Objevily se spekulace, že DoJ sice zmírnil své požadavky, na druhé straně si ale hodlá posvítit na nový XP systém (plánovaný na říjen) a že možná bude požadovat jeho pozastavení, dokud MS nebude plně spolupracovat. Už nyní je XP systém kritizován za to, že neumožňuje vyjmout z pracovní plochy MSN Messenger a Windows Media Player. Nicméně mluvčí DoJ spekulace vyvrátil: "Nemáme v úmyslu požadovat dočasný zákaz prodeje", řekl novinářům.
MS tedy slaví další vítězství. Šokující je, že americká justice se už ani nesnaží předstírat konání v duchu přísloví, že vlk se nažere a koza zůstane celá. Od požadavku rozdělení se ustoupilo pod průhledným a zcela nelogickým vysvětlením, že jde o to, aby se celý proces urychlil. Z urychlení prý budou mít prospěch všichni uživatelé MS produktů. To jistě! Hlavně z něj budou mít prospěch akcionáři (a o těch se ale nějak ve výčtu zvýhodněných zapomnělo zmínit).
Rovněž s požadavky na ony mezikroky, jak je původně Jackson formuloval, a které se nyní údajně staly hlavním a jediným požadavkem DoJ, to nebude tak horké. Viz sdělení, že DoJ nebude kvůli MSN Messenger a Windows Media Player bránit v prodeji Windows XP. Prezence nevyjmutelných ikonek MS bylo to jediné, o čem se každý uživatel MS mohl přesvědčit na vlastní kůži. Ty další požadavky soudce Jacksona (zakázat MS, trestat neposlušné výrobce, exkluzivní kontrakty, zveřejnění technických informací) jsou z pohledu obyčejných uživatelů ještě daleko méně ověřitelné. Je silně pravděpodobné, že se rozplynou do ztracena.
MS v současné době vzdoruje ještě jednomu vyšetřování svých monopolních praktik, a sice ze strany Evropské komise EU. Ta se ve svém vyšetřování zabývá otázkou, zda MS nedovoleně svázal svůj Windows Media Player s operačním systémem. Komise dala MS dva měsíce k tomu, aby se vyjádřil k námitce, že toto provázání může poškodit inovaci a omezit volby spotřebitelů. Námitka se týká pouze systému Windows 2000 a je natolik vágně formulována, že MS postačí tvrdit, že to není pravda. Co bude Evropská komise říkat pak? Nemyslím si, že to dokáže vyvrátit, když ani nebyla schopná přijít s lepším důkazem monopolu MS.
Takže to vypadá, že svět zůstane pod knutou Microsoftu i nadále. Kdo má peníze, má i právo na své straně. Stará známá pravda, která mě vždycky nanovo ohromí tím, jak lehce se naplňuje.
Článek byl publikován 7.9.2001
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.