Jak (ne)vyrobit bombu
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2006/08/1716-jak-nevyrobit-bombu.htm
Vladimír Stwora
Jedenáct lidí zatčených při široce medializovaném odhalení teroristické buňky minulý týden zůstává v britském vězení. Osm z nich bylo nyní obviněno z vážných zločinů: z konspirace k vraždě a z přípravy teroristického útoku s úmyslem propašovat na palubu letadel směřujících do USA výbušniny a přivést je k výbuchu. Jsou to: Tanvir Hussain (25), Ahmed Abdullah Ali (25), Umar Islam (28), Arafat Waheed Khan (25), Assad Ali Sarwar (26), Adam Khatib (19), Ibrahim Savant (25) a Waheed Zaman (22).
Dnes měl být dále obviněn sedmnáctiletý mladík, jehož jméno nebylo zveřejněno vzhledem k tomu, že se jedná o mladistvého. Provinil se tím, že u něj našli knihu o výbušninách, jakési poznámky o sebevraždě, měl sepsanou poslední vůli a vlastnil mapu Afghánistánu. To není vtip. To jsou všechno zločiny, ze kterých bude obviněn. Bůh mu buď milostiv.
Dále měla být obviněna čtyřiadvacetiletá Cossar Ali, která má momentálně sedmiměsíční miminko, a třiadvacetiletý Mehran Hussain. Oba čeká obvinění z neoznámení chystaného trestného činu.
Soudce zamítl propuštění kohokoliv na kauci, takže i paní Cassar Ali čeká ve vězení nejméně do 29. srpna, kdy bude předvedena před soudce. Kde je její miminko, noviny neuvedly.
Podle žaloby chystali teroristé propašovat na palubu dvanácti letadel chemikálie v tekutém stavu, smíchat je na záchodě a přivést k výbuchu. Výbušnina, kterou prý hodlali použít, se jmenuje TATP, neboli triacetone triperoxide (neznám český název, poradí-li mi někdo, opravím to). Je to vysoce razantní výbušnina, poměrně snadno ji lze přivést k výbuchu a je skutečně schopná zničit letadlo ve vzduchu. Pokud by jí měli dost a pokud by ji byli schopni vyrobit. A v tom je malinký problém.
Jak (ne)vyrobit bombu
Podle několika článků (seznam na konci) je výroba TATP poměrně komplikovaný úkon vyžadující dobře vybavenou laboratoř s digestorem a s chladícím zařízením. Mohli byste si to vyrobit v domácí laboratoři a vzít si hotovou nálož do zavazadla, riskovali byste ale, že vyletíte do vzduchu cestou na letiště. Navíc byste museli TATP udržovat pod teplotou 10°C, nejspíše v chladicím boxu, což by jistě vzbudilo pozornost při odbavování kontrole zavazadel.
V podstatě jde o to smíchat dohromady peroxid vodíku, aceton a kyselinu sírovou. Vypadá to jednoduše, ale není. Všechny komponenty musí být koncentrované. Tříprocentní peroxid vodíku prodávaný v lékárnách stačí tak akorát na desinfekci, ale k výrobě TATP potřebujete koncentraci podstatně vyšší. Některé odbarvovače mají až 22%, nepodařilo se mi zjistit, zda by to stačilo. Předpokládejme, že ano. Pokud ne, koncentrovaný peroxid se prý dá vyrobit vařením ředěného peroxidu.
Aceton a peroxid si můžete smíchat ještě doma. Přelijete si to do láhve s nenápadným nápisem a pamatujte, že obsah musíte udržovat studený. Do druhé láhve si nalijete koncentrovanou sírovku. Pamatujte, že musíte použít skleněnou láhev se zabroušenou zátkou. Kdybyste nalili 96% kyselinu sírovou do plástové láhve od coca coly, udělalo by to jen pšššš. A měli byste ji (tu kyselinu) na stole, na zemi a všude kolem. Předpokládám, že budete potřebovat tak litr až litr a půl kyseliny a dva až tři litry směsi acetonu s peroxidem. A není vyloučeno, že i acetono-peroxidovou směs bude nutno mít ve skleněné láhvi - nutno vyzkoušet. Nezapomeňte přibalit větší kádinku, teploměr, skleněnou tyčinku na míchání a lékařské kapátko. Dále budete asi potřebovat filtrační zařízení se sadou filtračních papíru. Ponechávám na vašem důvtipu, jak vysvětlíte, že si právě tohle nutně potřebujete vzít s sebou do letadla. Dále si nezapomeňte přibalit chladící želatinové balíčky, jaké se používají k udržování nápojů chladnými.
Předpokládejme, že vše úspěšně proběhlo, podařilo se pronést kontrolou všechny nezbytné komponenty, včetně velkých, skleněných láhví se zabroušenou zátkou, o kterých budete tvrdit, že to je káva. A to ne jednou, ale rovnou dvanáctkrát. Podle žaloby se totiž teroristé chystali vyhodit do vzduchu rovnou dvanáct letadel – žádní žabaři.
Sedíte v letadle v první třídě. Musí to být první třída, protože jenom tam lze objednat šampaňské. Objednejte si rovnou celou láhev a nechte si ji přinést v kbelíku s ledem. Budete ho potřebovat. Ponechávám na vašem důvtipu, jak propašujete kbelík s ledem na toaletu. A pak postupně obě láhve, v jedné směs acetonu a peroxidu, v druhé kyselinu sírovou. Dále bude nutno na toaletu propašovat kádinku, míchatko, teploměr, chladicí želatinové balíčky, filtrační zařízení. Hotovo? Sláva, začneme s přípravou TATP. Budete potřebovat mnoho hodin bez vyrušování, prameny uvádějí, že minimálně 24 hodin, spíše ale déle. Jak přesvědčíte pilota, aby celou dobu udržoval stroj ve vzduchu, rovněž ponechávám vaší fantazii. Do kbelíku s ledem od šampaňského ponořte kádinku, nalijte do ní směs acetonu a peroxidu. Ověřte si, že teplota roztoku nepřekročí 10°C a to po celou dobu přípravy. Jinak letíte. Ale pozor: bohužel jenom vy sami. To, co vybuchne v průběhu nešikovné přípravy, není razantní TATP, ale diperoxid. Látka, která vás možná zabije, budete-li mít štěstí, ale spíše jenom popálí a v žádném případě nezpůsobí pád letadla. Nyní začnete kapátkem za stálého míchání přidávat kyselinu sírovou. Udržujte teplotu pod 10°C. Reakce je dosti prudká, roztok se rychle zahřívá, přičemž se uvolňuje hromada plynu. V laboratoři by nic takového nebylo možné dělat bez výkonného digestoru, ale kabince toalety to jistě nebude problém. Budete přikapávat a míchat několik hodin, doslova po kapkách. Po celou tu dobu vás nikdo nesmí vyrušit a ani intenzivní pach, který se bude linout z kabinky toalety, nesmí nikoho upozornit. Pokud se neotrávíte intenzivními plyny, musíte si objednat ještě několik láhví šampaňského s ledem, protože těch pár kousků ledu z prvního kbelíku bude pryč v prvních minutách přípravy.
Za nějakých 6 – 8 hodin přikapávání a chlazení máte směs hotovou. Ale ještě není vyhráno. Směs je sice reaktivní a snadno vybuchne, ale jak už bylo řečeno, není to TATP, ale diperoxid. Takže se připravte na pomalé odpařování. Máte filtrační papírky? Prima. Rozložte filtrační zařízení, obložte je chladícími želatinovými polštářky a začněte filtrovat. Mokré filtrační papírky rozkládejte na volné prostranství. Jde o to, že tekutina se musí odpařit. To, co na papírcích zbude, je konečně TATP. Vypadá jako krystalový cukr. Nevím, kolik je ho třeba ke zničení letadla, předpokládám, že pod kilogram by to asi bylo málo. Že nemáte kam tolik papírků na toaletě rozložit? To je váš problém. Být teroristou není snadné, měli jste si to rozmyslet, než jste do toho šli. Nezapomeňte i po celou dobu odpařování (10 a více hodin) udržovat teplotu v kabince kolem 10°C. Po dokonalém vysušení papírků opatrně seškrábněte bílý prášek do krabičky.
Tak. Konečně hotovo. Vidíte. Netrvalo to ani den a noc a můžete se teď s chutí zasebevraždit. A jedenáct vašich kolegů v dalších jedenácti letadlech také. Jak prosté, milý Watsone.
Zdroje
Článek byl publikován 23.8.2006
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.