Internetový volební systém I.

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/prispevky/2006/07/1658-internetovy-volebni-system-i.htm

Jarmila Kubátová

Článek bude mít pět pokračování:

  1. Úvod
  2. Reforma všeobecných voleb (volby hlavní a vedlejší)
  3. Reforma všeobecného referenda
  4. Reforma místních voleb a referend
  5. Vláda odborníků prostřednictvím přímé demokracie

Část první: úvod

Dosavadní volební systém je celosvětově zastaralý, patří již do starého železa, celý svět by měl volit jinak, neboť zástupná demokracie již dávno nefunguje tak jak má. Existuje přece internet, a tak by měly všechny civilizované státy přejít na moderní elektronický způsob i v případě voleb, kdy by bylo možné s pomocí internetu v mnoha případech použít přímou demokracii. Připadá nám zvláštní, že v době, kdy je internet ve všech sférách života již neodmyslitelnou součástí všech procesů- tak jen volby se uskutečňují pořád krajně zastaralým způsobem, jak v 19.století. Bankovní systém si již bez internetu neumíme vůbec představit a třeba i taková banální věc jako je sázení sportky má rovněž dokonalý on-line servis, jež umí zaznamenat každý tiket sázejícího- jen volební systém, který je pro lidi nesrovnatelně důležitější dodnes nic podobného nemá. Jak je to možné?

Proto nabízíme volební systém, který by vyřešil hned několik věcí zároveň. Za prvé by tento volební systém především ubral moc politikům a vložil větší rozhodovací moc všem občanům. Za druhé, nikoliv stát, ale přímo občané by věnovali ve volbách 100 Kč politikovi, kterému nejvíc důvěřují. Za třetí by tento způsob voleb stát nijak finančně nezruinoval - naopak by oproti dosavadnímu tradičnímu nákladnému způsobu voleb a referend ušetřil. Za čtvrté předností tohoto nového moderního systému je, že v jeden celek spojuje účetnictví dohromady s internetem. Tímto spojením účetnictví a internetu by byly výsledky voleb neuvěřitelně přesné, protože by probíhaly jako účetní operace. Ovšem co by bylo snad vůbec nejdůležitější, že by byla umožněna zpětná kontrola voleb ze strany občanů. Nedalo by se nikde a v ničem podvádět - a přitom by občané tak jako dosud volili i nadále přísně anonymně. Vůbec největší výhodou nového volebního systému by bylo to, že by nejen občané, ale především odborníci ve všech oblastech života konečně získali mnohem větší kontrolu a rozhodovací moc nad politiky a i větší pravomoci v rozhodování o mnoha záležitostech než dosud.

Řadových občanů je mnoho, jsou jak oceán- a v tom je jejich jediná síla. Smutné ovšem je, že lidé mají v podstatě dodnes jen jedinou možnost vyjádřit s politiky svou velkou nespokojenost- vyrazit do ulic a hlasitě protestovat. To je ale bohužel velmi chabá obrana. Takže doufejme, že v budoucnosti bude mít "lid" s pomocí naší reformy větší možnosti bránit se zvůli oligarchií a lépe si chránit demokracii. Přímá demokracie je totiž nejlepší, protože jedině s její pomocí občané nebudou tak zoufale bezmocní. Jde o to, aby moc bezmocných co nejvíce omezila moc mocných. Aby se na vládnutí podíleli všichni lidé, nejen hrstka zkorumpovaných politiků napojených na mocné finanční skupiny, či dokonce rovnou na mafiány, jak jsme se dozvěděli ze zprávy policisty Kubiceho, který konstatoval, že organizovaný zločin u nás již pronikl nejen do státní správy, ale i do nejvyšších pater politiky. Zkrátka aby to byla opravdová demokracie, nikoliv „moneykracie“. Jde zároveň i o to, vtáhnout všechny lidi více do aktivního rozhodování o sobě samých. Aby nejen planě nadávali, že je politika svinstvo, ale aby to svinstvo měli možnost z politiky sami aktivně rok co rok vymetat. Jako musíme pravidelně na svých zahradách vytrhávat plevel, aby nezadusil kulturní rostliny, tak musíme pravidelně hlídat politiky, aby nám kulturně sloužili a nikoliv aby nás na všech frontách dusili. Z toho důvodu je dnes nutné volit jinak.

...pokračování

Článek byl publikován 2.7.2006


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.