Vláda odborníků prostřednictvím přímé demokracie

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2006/06/1648-vlada-odborniku-prostrednictvim-prime-demokracie.htm

Jarmila Kubátová

Na poštách a v bankách by byly celoročně k mání tzv. hlasovací lístky pro odborníky. Každý důležitější návrh zákona by totiž musel být schválen nejen poslanci, ale i odborníky z celé republiky. Je známo, že poslanci v minulosti schválili nepřeberné množství právních paskvilů, takže vzápětí museli k těmto právním zmetkům přidávat novely zákonů a novely novel. Tomuhle by se v budoucnu zamezilo, kdyby se mohli k zákonům vyjadřovat kromě poslanců všichni  právníci v zemi, jež by o hlasování o zákoně projevili zájem. Jak by to probíhalo?

Kterýkoliv vystudovaný právník v republice by se mohl vyjádřit k jakémukoliv zákonu prostřednictvím již zmíněných hlasovacích lístků pro odborníky. Například kolem zákona o registrovaném partnerství bylo v tisku mnoho vzrušených debat, kde většina právníků jasně dokázala, že je to ve skutečnosti právní paskvil. Přesto tento paskvil poslanci bůhvíproč schválili a názory právníků bůhvíproč ignorovali.

Hlasovací lístek by obsahoval tyto náležitosti: především by se skládal ze dvou naprosto totožných částí, snadno od sebe oddělitelných perforací. Obě části by měly stírací PIN kód, pod nímž by bylo místo pro zapsání čísla OP, dále kolonka pro zapsání adresy odborníka, a další kolonka pro název zákona, o němž chce hlasovat- pod tím by pak vyplnil buď ANO, nebo NE. Na závěr by se na hlasovacím lístku dole podepsal.

Vždy s předstihem před schvalováním jakéhokoliv důležitého zákona by bylo prostřednictvím tisku vyhlášeno referendum pro odborníky. Například otázka pro právníky: Souhlasíte se současným zněním zákona o registrovaném partnerství? Každý právník, který by se chtěl k této otázce vyjádřit by jednoduše zašel v jeden jediný pracovní den určený pro toto hlasování konkrétního zákona na poštu nebo do banky. U pokladny by předložil OP a pokladní by mu podal hlasovací lístek, kde by vyplnil všechny jeho náležitosti. Pak by setřel z obou částí lístku PIN kódy, jejichž setřená čísla by měla být totožná. Pokud by souhlasil se zněním zákona, vyplnil by ANO, pokud ne, vyplnil by NE. Pokladní by pak obě totožné části lístku orazítkoval a na obou se podepsal. Jednu část by pak odtrhl a podal hlasujícímu právníkovi jako doklad- načež by hlasující právník za to zaplatil 50 Kč manipulační poplatek. Tento poplatek by celý přináležel poště nebo bance za její služby. Pokud by měl dotyčný právník potřebu vysvětlit poslancům proč hlasoval, jak hlasoval, mohl by jim své připomínky podrobně vypsat v mailu nebo klasickou poštou do poslanecké kanceláře a stačilo by nadepsat nad své připomínky jen číslo svého PIN kódu. Poslanci by pak už nikdy nepotřebovali předražené poradce, neboť by jim přicházelo poštou nepřeberné množství připomínek přímo od odborníků ze všech koutů země - a ZADARMO. Hlas těchto odborníků by měl stejnou hlasovací váhu jako hlas poslanců. Výhoda tohoto hlasování kteréhokoliv právníka v zemi by spočívala především v tom, že 200 poslanců se dá kdykoliv zkorumpovat lobbisty, nebo dokonce přímo mafiány, kdežto 10 tisíc hlasujících odborníků se prostě uplatit nedá!

Každý hlasující právník by se snadno přesvědčil na internetu, zda byl jeho hlas zanesen do hlasování tak, jak si to přál. Vyťukal by na státním webu narodsobe.cz ten svůj setřený PIN kód- a ihned by se dozvěděl, že jeho jméno, adresa, včetně jeho hlasování tam jsou skutečně zaneseny.

Tímto způsobem by samozřejmě mohli hlasovat nejen právníci, ale odborníci z mnoha dalších jiných profesí. Například o školském zákoně by se v tisku dozvěděli s předstihem, že mohou hlasovat všichni ředitelé škol. Co by se týkalo lékařů, o tom by hlasovali lékaři. O složitých ekonomických záležitostech by měli povoleno hlasovat všichni vystudovaní ekonomové, atd., atd. Ovšem člověk, který by se zúčastnil referendového hlasování odborníků neoprávněně, neboť by neměl právní vzdělání, či danou profesi, které by bylo hlasování určeno- tomu by hrozila pokuta až 50 tisíc korun, nebo trestní stíhání.

Článek byl publikován 24.6.2006


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.