Etnické čištění Kosova úspěšně pokračuje
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2006/06/1628-etnicke-cisteni-kosova-uspesne-pokracuje.htm
Richard Král
Kosovským Albáncům se za dohledu mezinárodních jednotek OSN a NATO, mj. i českých, daří úspěšně etnicky čistit zemi. Teror, vypalování kostelů a vraždy nutí srbské obyvatelstvo k exodu.
Noční vraždy Srbů jsou v Kosovu na denním pořádku. V noci z 31. května na 1.června byl na silnici rozstřílen 23letý srbský mladík. Mezinárodní jednotky na místě našly jen mnoho nábojnic ráže 7,65 mm. Další vraždy následovaly. Jednotky mezinárodní policie nejen že nic nevyšetřily, ale prohlásily vraždy „za nemotivované etnicky“.
Situace došla tak daleko, že představitelé kosovských Srbů v regionu města Zvecan (reprezentující asi 50 000 místních Srbů) prohlásili, že s okamžitou platností přerušují vztahy s jednotkami OSN a NATO, které podle nich jen přihlížejí násilí na nich páchaném. V území opuštěném srbským obyvatelstvem byly již vypáleny či srovnány se zemí křesťanské kostely pamatující i otomanskou říši. Místo nich vyrostlo v Kosovu díky zahraniční arabské podpoře více než sto nových mešit a země se vymyká mezinárodním jednotkám z rukou.
Zatímco evropské vlády sdružené v EU a NATO blahosklonně přihlížejí řádění albánských gangů, štědře dotovaných albánskými narkobarony, vydal srbský ministr zahraničí Draškovič ostré prohlášení, že „Srbsko nikdy nepřipustí úplnou nezávislost Kosova“. Takovou možnost označil za nebezpečnou pro region i celou Evropu.
Agim Ceku
Kosovo směřuje plnou parou k nezávislosti. Ministerským předsedou se stal Agim Ceku, bývalý důstojník jugoslávské armády a jeden z vůdců osvobozenecké albánské UCK. Mezinárodní jednotky již situaci v zemi nezvládají. Příkladem toho může být incident z 25. května, kdy vezla obrněná kolona jednotek OSN (UNMIK) dva členy srbského týmu obhájců působících před Mezinárodním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY). Poblíž města Prizren na konvoj zaútočil dav Albánců, zablokoval cestu a zaútočil kameny. Albánci byli ozbrojeni a čekali na sebemenší záminku ke střelbě, pokud by vojáci OSN zahájili palbu jako první nebo najížděli do davu. Situaci zachránily teprve posily UNMIK, které na místo dorazily. Závažnost incidentu dokazuje to, že jej cítil potřebu komentovat zvláštní pověřenec Kofiho Annana, vysoký představitel OSN a šéf sil UNMIK Jessen-Petersen.
Přestože v Kosovu probíhá plíživá a pozvolná genocida, resp. vyhnání Srbů, nejeví média ani evropské vlády žádný zájem situaci řešit. Spíše hledají způsob, jak z ní elegantně vybruslit. Pokus přinutit srbskou vládu uznat kosovskou nezávislost selhal. I přes její značnou loajalitu Bruselu pro ní bylo z vnitropolitického hlediska sebezničující vydat takové svolení. Evropská unie také proto na výstrahu přerušila se Srbskem jednání o přistoupení.
Albánci již tvoří přibližně 90% obyvatel Kosova. Deseti tisíce Srbů uprchly ze země poté, co nad provincií převzala „bezpečnostní záštitu“ NATO s OSN a v zemi zůstává jen asi 100 000 Srbů, převážně na severu. V případě vyhlášení kosovské nezávislosti se předpokládá odliv dalších desítek tisíc uprchlíků.
Cesta k založení balkánské Kolumbie je otevřená. Již nyní je Kosovo nejvýznamnější křižovatkou v distribuci drog dále na západ do Evropy. Zdejší albánská šedá ekonomika je na obchodu s drogami závislá. Vyhlášení nezávislosti a předpokládaný odchod mezinárodních sil poskytne narkomafii ještě lepší podmínky.
Povzbuzeny úspěchy souputníků v Albánii, aktivizují se muslimské gerily v Bosně. Evropa mlčí a zavírá oči.
Článek byl publikován 8.6.2006
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.