Vietnamci v Čechách: Opravdu jen nešvar?
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2006/03/1526-vietnamci-v-cechach-opravdu-jen-nesvar.htm
Richard Král
Karlovarský volební lídr KDU-ČSL František Straka svou neohrabaností nechtěně rozvířil vodu multikulturního rybníka. Způsobil hysterický křik jeho strážců a nestačil se omlouvat. Otevřené téma však stojí za zastavení se.
V předvolebním studiu uklouzla známému fotbalovému trenérovi, který se po vyhazovu ze Sparty Praha rozhodl realizovat v politice, tato věta: „Je nesmírně důležité, abychom udrželi v kraji naše podnikatele. Abychom tenhle nešvar, který tady je - včetně toho, co bylo jmenováno: Vietnamci a tak dále - aby to u nás nebylo, aby to zmizelo.“
Ačkoli bylo jeho vyjádření spíše dílem jeho nepřipravenosti a zmatenosti, potrefené husy, strážící klidnou a politicky korektní hladinu svého multikulturního a kosmopolitního rybníka, se ozvaly s náležitou útočností. Svá ústa i jméno ochotně jako vždy, když je třeba podpořit politickou korektnost, zapůjčil mj. i brněnský politolog Miroslav Mareš.
Je otázkou, proč vlastně tak multikulturalisté tak křičí, když jsou Vietnamci nazváni podle toho, jak se občanům této země jeví. Nalijme si čistého vína a nepřidávejme si do něj jedovatou přísadu politické korektnosti a multikulturalismu, které mají otupit náš zdravý rozum.
Neznám ani jedno, byť sebemenší pozitivum, které nám Vietnamci do naší země přinesli. Vedle daňových a celních úniků v řádu desítek miliard, v důsledku kterých krachují poctiví čeští podnikatelé, kteří přirozeně v takové „konkurenci“ neobstojí, je tu poněkud opomíjený, ale o to významnější faktor Vietnamců jako distributorů drog, zejména pak těch tvrdých (heroin).
Citujme z výroční zprávy o situaci v oblasti drog, vypracované Národní protidrogovou centrálou a zveřejněnou Policejním prezídiem: „Zatímco v druhé polovině devadesátých let minulého století byly (gramatická chyba ponechána pro autentičnost) Asiaté působící v ČR takřka výhradně orientováni na obchod s heroinem, přičemž se pohybovali v nejnižší etáži - dealingu, stali se v současnosti již samotnými organizátory. … zjištěné informace pak vypovídají o tom, že Vietnamci soustředili prodej drog do příhraničních oblastí, přičemž využívají tržnic.“
Policejní orgány nejsou jedinými, které poukazují na úzkou provázanost vietnamské komunity s drogami. Z terénního průzkumu nevládní Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) vyplývá, že trh s tvrdými drogami v Karlovarském, Plzeňském a Ústeckém kraji ovládají v této oblasti výhradně Vietnamci.
Témeř nemožný je efektivní monitoring a evidence vietnamské komunity, a to i pro státní orgány. Citujme opět zmíněnou policejní zprávu o situaci v oblasti drog: „Nemalé problémy vyvstávají již z nedokonalé evidence těchto osob, která vyplývá z množství nelegálních migrantů, dále také ze složitosti, a pro Evropana nezvyklému složení, exotických jmen. V praxi často poté dochází k tomu, že není jasné, co je jméno, co příjmení a jedna a táž osoba se může v evidencích nacházet v několika různých variantách vícekrát, avšak při počítačovém zpracování nejsou tyto vazby patrné. Dále je množství osob přihlášeno k pobytu na falešné, či pozměněné doklady, a jejich pravá totožnost je nezjistitelná.“
Neuchopitelnost vietnamské komunity, resp. její početní definice, je příznačná. V letech 1979 – 1985 k nám komunisté na základě mezistátní smlouvy s Vietnamem dovezli na 35 000 Vietnamců, z toho asi dvě třetiny na práci v dělnických profesích a zbylá třetina ke vzdělávání. V roce 2001 se při sčítání lidu přihlásilo k vietnamské národnosti jen asi 18 000 lidí, Český statistický úřad přitom dnes hovoří asi o 35 000. Skutečné počty budou zřejmě až řádově vyšší.
Je skutečností, že z Vietnamců v otřískaných favoritech, prodávajících na tržnicích levné a nekvalitní zboží a namačkaných v pronajatých bytech, se stala významná součást podnikatelské elity naší země. Můžeme nad tím zavírat oči, můžeme to banalizovat, můžeme se i smát, ale nic tak nezměníme.
Vtipům o Vietnamcích, kterým jsme se smáli na počátku 90. let minulého století, již odzvonilo. Z původní kolonizační vlny povstala nová vietnamská podnikatelská elita. Škodu Forman nahradilo BMW či Mercedes, pronajatý byt v paneláku luxusní vila či nadstandardní nové byty a na tržnici mrznou již často pouze Češi. Platí to zejména ve výše uvedeném pohraničí.
Vietnamci se zásadně vyhýbají jakýmkoli dělnickým profesím (za kterými sem za komunismu původně přicestovali) a realizují se výhradně v obchodu, především v nákupu a prodeji zboží. Zadáme-li do vyhledávače internetové verze obchodního rejstříku časté vietnamské jméno „Nguyen“, dostaneme 466 výsledků hledání. U jiného obvyklého jména „Ngo“ máme 323 výsledků.
Mám kamaráda, který pracuje jako lékař v jedné velké nemocnici. Líčí, jak na ošetření chodí řada Vietnamců, a to na jednu kartičku pojišťovny. Je-li jejich stav akutní, podle platných zákonů je nelze odmítnout. Tak se stalo, že vyléčení jednoho takového pacienta z těžké a nebezpečné infekční choroby stálo nemocnici částku přes dva miliony korun. Vietnamec zdravotní pojištění neměl, a tak účet skončil nakonec na vietnamské ambasádě. Ani tam však dotyčného „neznali“. Dluh nemocnice krytý státem se zase o něco navýšil.
Budeme-li se držet bolestných a tvrdých faktů, můžeme řící, že Vietnamci s sebou přinesli především kriminalitu. A to kriminalitu majetkovou a drogovou. Jejich majetková kriminalita (tj. celní a daňové úniky) má bohužel ještě jeden významný a opomíjený vedlejší efekt – a tím je deformace podnikatelského prostředí a rovné konkurence. Nelze konkurovat podnikateli, který si udělal „daňové a celní prázdniny“.
Statistiky daňové výtěžnosti vietnamských podnikatelských subjektů se nevedou. Bylo by to samozřejmě rasistické, nepřípustné a xenofobní. Především by však takové statistiky byly tristní. Ještě zajímavější by mohla být statistika úměrnosti mezi prodejem textilu a obuvi na vietnamských tržnicích (bohužel nedohledatelný údaj) a úpadkem českého obuvnického a textilního průmyslu.
Vztah k hostitelské zemi má téměř výlučně ekonomický charakter. Smysl vietnamských podnikatelských aktivit je jednoduchý – akumulace co nejvyššího zisku pro zabezpečení svých rodinných a komunitních příslušníků, získání kapitálu pro rozšíření podnikatelských aktivit a vytvoření prostoru a podmínek pro příchod dalších Vietnamců. Vietnamské tržnice jsou také bezpochyby jedním z motorů šedé ekonomiky v ČR.
Vietnamské komunity jsou velmi uzavřené, nemají zájem se otevírat a už vůbec ne asimilovat, udržují trvalé silné vazby ke své rodné zemi. I proto má zatím většina Vietnamců pouze povolení k trvalému či dlouhodobému pobytu. Zvyšuje se ovšem počet „občanů ČR vietnamské národnosti“ (jde zejména o narozené děti). Také se stále více Vietnamců usazuje natrvalo. Není mnoho zemí, kde by se těšili tak příjemné pozitivní ekonomické diskriminaci.
Článek byl publikován 6.3.2006
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.