Rozhodnutí napadnout Írán už bylo učiněno

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2006/02/1503-rozhodnuti-napadnout-iran-uz-bylo-ucineno.htm

Brandon Garcia

Bývalý šéf zbrojních expertů OSN, kteří hledali ZHN v Iráku, Scott Ritter nejen že nyní prohlašuje, že Irák odzbrojil dávno před invazí v roce 2003, ale také varuje Američany, aby se připravili na válku s Íránem.

„Víme, že to přijde, pouze nevíme přesně kdy,“ řekl Scott v neděli večer před shromážděním zhruba 150 posluchačů v divadle Jamese A. Little.

Ritter popsal, jak vláda zdůvodní válku v Íránu, přičemž to bude podobný scénář, jaký použili ke zdůvodnění války v Iráku. Rovněž potvrdil, že Íránu jde o výrobu elektřiny a ne o výrobu bomb. „Ale Bushova administrativa,“ řekl, „tomu odmítá věřit.“

Předpovídá, že případ se dostane před Radu bezpečnosti OSN, která bude konstatovat, že neexistují důkazy. Následně americký vyslanec u OSN John Bolton přednese projev, který už je napsán. V projevu bude uvedeno, že „Amerika si nemůže dovolit být ohrožována Íránem, a že je rozhodnuta bránit se sama – bez pomocí OSN.“

„Jak to vím? Hovořil jsem s mužem, který píše Boltonovi projevy,“ řekl Ritter.

Ritter rovněž předpovídá vojenskou strategii útoku na Írán. Začne to tím, že americké letectvo bude Írán bombardovat ze vzduchu. Pokud íránští občané nesvrhnou svou vlastní vládu, v což Bush doufá, Írán možná napadne Izrael. „Na to,“ uzavírá Scott, „Američané použijí v Íránu jadernou bombu.“

„Jediná možnost, jak válce zabránit, je zvolit v listopadu Kongres, kde budou mít většinu demokraté,“ říká Ritter, který se odjakživa hlásí k republikánům. Později k tomu dodal, že si nemyslí, že tahle rada bude považována za protistranickou, protože celá ta záležitost je stranickým problémem. „Je to vlastně problém jedné strany.“ Být to obráceně, tj. kdyby Kongres i Senát ovládali demokraté, doporučoval by volit republikány.

Větší část přednášky věnoval Ritter situaci v Iráku do invaze v roce 2003, tedy v období mezi roky 1991 a 2003. Hovořil o tom, jak jeho tým hledal ZHN.

Ritter byl v té době vedoucím zbrojních inspektorů OSN. Na svou pozici rezignoval v roce 1998. Před invazí vystoupil v Kongresu USA, kde požadoval, aby hledání pokračovalo.

Rovněž se zmínil o tom, že v době války v zálivu sloužil na americké lodi a na začátku devadesátých let minulého století byl členem zvláštní jednotky, která měla za úkol odstranit Saddama.

Podle Richhtra Amerika v devadesátých létech neusilovala ani tak o odzbrojení Iráku a zastavení chemických, biologických a jaderných programů, jako spíše o změnu režimu. Spojené státy chtěly změnit režim, protože věřily, že transformace zemí Středního východu na demokratické zajistí Americe přístup k naftě.

„Ta politika,“ řekl, „vznikla z politických problémů a ne kvůli ohrožení národní bezpečnosti.“

Ritter dále uvedl, že CIA věděla už v roce 1995, že Irák neměl ani balistické střely, ani jaderné, chemické a biologické zbraně. „Věděli, jsme, že tam nejsou ZHN.“

Z toho, že Bushovi prošlo tvrzení o selhání CIA, viní Ritter americkou apatii: „Prezident může až příliš snadno lhát svým občanům o otázkách národní bezpečnosti, protože Američané ho stejně neposlouchají, je jim to jedno.“

„Je to ostuda, že tolik lidí zajímá mnohem více Seattle Seahawks a Pittsburgh Steelets,“ povzdechl si Ritter ve zmínce o dvou týmech nedělní Super Bowl.

Po projevu se pokračovalo dotazy z publika. První otázkou bylo, zda útok 11. září byl nahraný. Ritter, který je jinak zkušený řečník, zdal se být otázkou iritován a řekl, že to byl skutečný útok.

Kdosi se ptal, zda uvažuje o kandidatuře do kongresu. „Nenávidím politiku,“ odpověděl Ritter.

Čtyřiačtyřicetiletý Ritter využil přednášky k představení své knížky „Tajný Irák: Co vám neřekli o konspirační snaze tajných služeb podminovat význam OSN a svrhnout Saddama Husseina“.Pořadatelem přednášky byla organizace Peace Action New Mexico.

Článek Ex-U.N. Inspector: Decision Already Made To Attack Iran vyšel 6.6. na serveru informationclearinghouse.info.

Článek byl publikován 10.2.2006


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.