Je amorální Google trestán?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2006/02/1494-je-amoralni-google-trestan.htm

Václav Kabát

Okolo vyhledávače a společnosti Google je v poslední době živo. Při čtení všech článků týkajících se současného dění kolem této americké společnosti mě napadlo, že mezi nimi může být souvislost. Možná tuto moji domněnku odmítnete, i podle starého novinářského pravidla o otázníku v nadpisu, jako příliš odvážnou ale kdo není zrovna IT specialista se i tak může dozvědět zajímavé detaily týkající se takových závažných témat jako svoboda slova a její potlačení-cenzura.

Současné dění se týká hned několika oblastí – ekonomické, politické, právní, technické a morální. Začněme popořádku – asi pro Vás není novinka, že Google, ale ostatně i další společnosti a jejich vyhledávače – filtrují výsledky hledání uživatelů. Zde se obzvláště činí Čína. Důvodem je samozřejmě snaha zamezit přistup k informacím, které komunistické straně nejsou po chuti – masakr na náměstí Tienanmen, hnutí Falun Gong apod. Těchto cenzorských aktivit se také spoluzůčastňují, a tedy špiní si ruce, kromě internetových providerů a i hostingové společnosti. Jejich aktivity by ale nestačily. Je třeba zamezit přistupu k prvotní informaci o existenci “závadné” stránky. Zde právě pomáhají vyhledávače. Nepomáhají ale jen takto „pasivně“ ale situace došla až tak daleko, že je úřadům předávána historie vyhledávání a jsou již případy osob uvězněných na základě těchto informací. Tento podproblém se nyní šíří dále do světa – i do zemí, které pořád ještě kvalifikovaná většina označuje jako kolébky demokracie. Než se podíváme podrobněji na tuto problematiku, dovolte mi demonstrovat rozsah cenzury. Asi nejlepší obrázek získáte po shlédnutí následujích obrázků, doporučuji zkusit najít alespoň deset rozdílů.

Na čínském Google je vidět sada růžolících se obličejů fotících se na rodinném výletě a architektura. Relevantní informace, pořád ještě viditelné ve zbytku světa, pak ukazují samozřejmě tanky a masakr jako takový. Pro technicky založené čtenáře přikládám následující link. Tento užitečná nástroj umožňuje vizuálně porovnávat pozici a existenci výsledků mezi filtrovanou a nefiltrovanou verzí Google.

Klikněte na obrázek pro zvětšení


Trošku podivně do této mozaiky zapadá současná právní bitva Google s americkou vládou. Google si drze dovolil nevyhovět požadavku na export části jejich databáze – konkrétně náhodných milión stránek a také historii všech hledání za nějaký týden. Celé to sice působí celkem nevinně, je to dokonce i maskováno jako boj proti dětské pornografii ale osobně se domnívám, že by došlo k ustanovení klíčového precedentu. Je třeba poznamenat, že obdobné, zřejmě i stejné, informace jsou povinny shromaždovat i IT a telco hráči, a vzhledem k globálnosti tohoto světa jde velmi často o stejné společnosti, působící na území EU. Google mj. argumentuje, že nejde jen o soukromí uživatelů ale i o prozrazení jeho obchodních tajemství. V titulku zmíněná amorálnost pak spočívá dle mého názoru v tom, že zatímco práva amerických (pro zjednodušení zanedbávám neamerické uživatele už jen vzhledem k jejich nedosažitelnosti americkou justice – platí pro běžné právní metody) uživatelů jsou chráněna až za cenu takovýchto střetů a jistě nemalých nákladů, práva Číňanů jsou hájena zcela opačně – vůbec.

Jiné zprávy se pak týkají ekonomických výsledků Google. Google zažil excelentní start na burze a to až do takové míry, že je označován za počátek nové .com bubliny. Nyní ale zisky nedosáhly analytiky plánované hodnoty a to vyvolalo 8.5 procentní pokles ceny těchto akcií. Graf je možné vidět zde. To znamená pokles kapitalizace o 11 miliard dolarů. Akcie jsou silně nadhodnoceny a i tak (v kontextu jiných společností nebo obecných ekonomických ukazatelů) extrémně dobré výsledky znamenali obrat u investorů. Weby jsou nyní (relativně ironicky i agregátor zpráv news.google.com) plné článků o Google a to v negativních rovinách zmíněných v článku. Co je ale podezřelé je, že pomoc ostatních vyhledávačů rudým soudruhům není přilis medializována a celé načasování, včetně kritických článků o ekonomickém stavu Google, jsou řekněme podezřelé. Nejde skutečně přímo či nepřímo o pomstu za protivení se vůli vlády nebo zájmových skupin usilujících o vládu nad lidmi s vlivem prorostlým do exekutivy?

Zdroje: napr.

Článek byl publikován 2.2.2006


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.