Dopis, na který nikdo neodpovídá

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/zvirata/2006/01/1482-dopis-na-ktery-nikdo-neodpovida.htm

Vladimír Stwora

Tento dopis jsem před týdne odeslal organizacím bojujícím za práva zvířat IFAW a PETA a do kanadských deníků Toronto Star a Sun - pochopitelně v angličtině. Do dneška na něj nikdo nezareagoval. PETA, IFAW i noviny hrají roli mrtvého broučka.

Update 23.1.: Přišla odpověd z PETA. Uvádím v anglickém originále.

Ztratili jsme pocit lidskosti?

Jsem hluboce zneklidněn obrázky přicházejícími z Turecka.

Kliknutím na jednotlivá políčka filmu je lze zvětšit obr 1 obr 2 obr 3 obr 4 obr 5 obr 6

Chci hovořit o rozpoutané hysterii kolem ptačí chřipky a následném brutálním způsobu „likvidace“ nechtěných ptáků. Velmi se dotklo, když asijské země z důvodu prevence likvidovaly miliony drůbeže tím, že je prostě upalovaly za živa. Byl jsem zneklidněn, když Kanada je – rovněž z důvodu prevence – hromadně trávila plynem. Domníval jsem se, že už to nemůže být horší. Ale nyní si nejsem úplně jist. Zdá se, že Turci dovedli krutost v zabíjení těch ubohých zvířat k dokonalosti.

Noviny to nazývají „likvidaci“.

Jak taková „likvidace“ probíhá? Vyděšeni ptáci jsou chyceni a nacpáni do plastikových pytlů v počtu, kolik se jich tam jen vejde. Pytle jsou pak naházeny na korby nákladních aut.

Auta dovezou náklad někam za město, kde už je vyhlouben příkop hluboký 7-10 metrů. Naházejí pytle s živou drůbeží do díry. V některých asijských zemích ještě polijí pytle hořlavinou a zapálí. V Turecku prostě ponechají pytle (a živou drůbež v nich) svému osudu – pomalé smrti udušením, ušlapáním a stresem.

Představte si na okamžik, jak to asi prožívají. Vžijte se do toho, že vás spolu s dalšími lidmi nacpou do nevelkého pytle. Pytel svrhnou do díry v zemi sedm až deset metrů hluboké. Pravděpodobně pádem utrpíte nějaké zlomeniny a vnitřní zranění, ale pád vás neusmrtí. Nechají vás tam pomalu umírat v agonii namačkané na sobě.

A vaše jediné provinění bylo to, že patříte k druhu, o kterém někdo jiný rozhodl, že musí zemřít.

V době, kdy píši tento dopis (před týdnem, pozn. vydavatele), dosáhlo toto šílené vybíjení 764 000 ptáků. A turecká vláda rozhodla vybít veškerou drůbež, kterou lidé chovají na dvorcích – celkem asi pět milionů kusů.

Nikdo nebude schopen zastavit toto nesmyslné zabíjení z velké většiny perfektně zdravých zvířat. Ale jako minimum bychom jim měli alespoň dopřát rychlou smrt. To znamená cokoliv, co nebude prodlužovat jejich umírání. I střelba by byla na místě.

Nechápu to. Ztratili jsme úplně jakékoliv stopy lidskosti, soucitu, úcty k životu? Média jsou plná hysterie ptačí chřipky a pokud je mi známo, dosud se nenašel jediný hlas, který by se postavil za ta zvířata. Něco velmi podobného se stalo před několika lety, když se šířila hysterie strachu z nemocí šílených krav a později ze slintavky a kulhavky. To stejné nesmyslné vybíjení perfektně zdravých zvířat. Ale při tam tom vybíjení zvířata alespoň tolik netrpěla. Tedy doufám. To bohužel při současném vybíjení neplatí.

Co mne udivuje nejvíce, je mlčení různých organizací, jako PETA, IFAW a dalších. Tyto organizace často investují peníze a energii do jednotlivých případů zanedbání péče o jedno nebo několik zvířat, ale když dojde opravdu k velké krutosti, jako současně probíhající holocaust milionů nevinných zvířat, jsou naprosto neschopné učinit cokoliv.

Organizace PETA má dokonce v samotném svém názvu slova „ethical treatment of animals“ (etické zacházení se zvířaty). Považuje PETA způsob, jakým je vybíjená drůbež v Turecku, za etický? Copak její odpovědní činitelé nesledují televizi? Mají strach? Selžou-li tyto organizace ve své roli, a budou mlčet, kdo jiný se za zvířata postaví? Obávám se, že nikdo.

Update 23.1. Přišla odpověď z PETA

Uvádím v originále

Dear Vladimir,

Thank you for contacting PETA with your concerns about the cruel killing of birds in response to the threat of avian influenza.

PETA has pressed affected nations to adopt more humane killing methods by speaking to the media (we have been quoted in several news stories in Asia), writing numerous letters to officials, etc. Although Hong Kong is now using gassing procedures, which is an improvement over other methods used—including burning and burying live chickens and placing them in plastic bags to suffocate to death—these appeals have largely fallen on deaf ears; most of these countries have few if any animal protection laws to begin with, and during a time of crisis, they are even less likely to be concerned about animal welfare.

Such epidemics regularly sweep the globe and almost always originate in chickens, ducks, and pigs who live in concentrated numbers close to humans. Diseases such as avian flu spread like wildfire in factory farms, where animals are crammed together with barely enough space to turn around. Sadly, the same inhumane conditions that helped foster the recent epidemic in Asia also exist for the nearly 10 billion animals slaughtered for food each year in the United States, which is why we have also begun to experience flu outbreaks here. Please visit http://www.GoVeg.com/birdflu.asp to learn more.

PETA is working hard to prevent further tragic outbreaks by educating people about the health benefits (for both human and nonhuman animals) of a vegetarian diet. By alerting the public via provocative ads, attention-grabbing protests, undercover investigations, boycotts, and legal actions, our vegetarian campaign is making significant progress.

You can help prevent more birds from being slaughtered in the wake of avian flu epidemics by spreading the word about vegetarianism. Write letters to the editors of local publications every time you see an article about the meat industry; let everyone know that eating meat supports cruelty. For letter-writing tips, see http://www.peta.org/alert/guide.html. You can also help by subscribing to PETA Action Alert E-News (http://www.PETA.org/lists.asp) to get weekly calls for action. For more ideas about ways to help birds and other animals killed for food, see http://www.GoVeg.com/getActive.asp.

Thank you again for contacting PETA and for all that you do to help animals.

Sincerely,
Liz Abbott
People for the Ethical Treatment of Animals

Článek byl publikován 22.1.2006


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.