Pár otázek k registrovanému partnerství
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/12/1443-par-otazek-k-registrovanemu-partnerstvi.htm
Ondřej Šlechta
S článkem Pavla Bratinky O jedné bigotnosti se nedá než souhlasit. Autor velmi dobře vystihl, jak horliví zastánci registrovaného partnerství (dále jen RP) odbočují od jádra problému, když odpůrce tohoto zákona označují za zpátečníky a jejich názory za archaické. Homosexuály za jejich orientaci přeci nikdo nepronásleduje, tak o nějaké diskriminaci nemůže být řeč. Pouze je zde odpor, přiznat jim určitá nadstandardní práva (rozuměj zrovnoprávnit jejich svazky s heterosexuálními), na která nemají nárok. Stejně tak jako já, jelikož nejsem důchodce, nebo válečný vysloužilec, nemám nárok na patřičné renty. Jinými slovy, společnosti v niž žiji, jsem nedal (alespoň zatím) tolik, abych za to mohl dostat určité výhody. Nesloužil jsem v armádě a ani jsem jako mladý člověk nemohl zatím léta pracovat. Prostě na nějaké důchody nemám nárok.
A položme si otázku. Mohou homosexuálové naší společnost nějak obohatit? Nikoli, jelikož je zde již v základu popřen základní smysl rodiny, a to plození a výchova dětí. Proto by neměli dostat ani žádné nadstandardní výhody. V tomto případě zrovnoprávnění jejich svazků se svazky heterosexuálními.
Na druhou stranu, pokud spolu dvě homosexuální osoby chtějí žít, dědit po sobě a podobně, uznávám, že tuto problematiku je potřeba řešit. V tom případě bych neměl problém s nějakým speciálním zákonem, který by takový problém přesně vymezil.
Samotný návrh zákona o registrovaném partnerství mi však připadá velice nešťastný a de facto diskriminující tradiční rodinu. Též mě velice zaráží fakt, že tento týden bude o registrovaném partnerství hlasováno v historii PSP již po více než dvousté. Je skutečně v pořádku takový postup, kdy je věc, který již byla tolikrát odmítnuta, hlasována stále dokola, až je jednou přeci jen protlačena?
Článek byl publikován 14.12.2005
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.