Kurdské podvodné referendum a mediální lži podle objektivních svědků
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/11/1411-kurdske-podvodne-referendum-a-medialni-lzi-podle-objektivnich-svedku.htm
Gareth Porter
Zprávy sestavené americkou armádou v Iráku od jejích informátorů a zprávy nevládních organizací z nezávislých iráckých zdrojů poskytují první detailní obraz volebního podvodu kurdských představitelů v provincii Ninive, který byl klíčem k výsledkům referenda z 15. října 2005.
Ukázalo se, že činitelé Kurdské demokratické strany (KDP) do Ninive autobusy dopravili množství Kurdů z jiných obvodů, aby hlasovali ve volebních místnostech v různých nekurdských částech města. Zprávy také potvrzují stížnosti sunnitů na zfalšování volebních výsledků v provincii.
Ústava byla formálně přijata 25. října poté, co Irácká nezávislá volební komise potvrdila výsledky hlasování v Ninive, kde sunnité sebrali 55 % hlasů proti ústavě – zatímco k odmítnutí byly potřebné dvě třetiny hlasů ve třech z 18 provincií.
Výsledky shromážděné americkou armádou ve zprávách datovaných 15.-19. října byly nezávislým zdrojům zpřístupněny pod podmínkou, že nesmí být citovány přesně a bez určení jednotky, která je poskytla.
Výsledky hlasů shromážděné nevládními organizacemi v Ninive získal a přeložil Michael Youash, výkonný ředitel Iráckého projektu trvalé demokracie. Jména nevládních organizací nejsou v dokumentu uvedena z obav z represálií.
Žádné součty nepocházejí od sunnitů. Všechny zdroje citované v těchto zprávách jsou buď Kurdové nebo asyrští křesťané, kteří byli poradci armády na místní úrovni a jsou přívrženci ústavy. Proto představují stanovisko těch obyvatel provincie, kteří by stěží měli zájem potvrzovat manipulaci s referendem.
Ze zpráv získaných americkou armádou od zdrojů z řad asyrských křesťanů vyplývá, že Kurdové v Mosulu pro ústavu hlasovali, tvoří však jen malé procento z asi 1,7 milionů obyvatel hlavního města, v němž přitom žijí celkem asi dvě třetiny obyvatel celé provincie.
To vyvrací veškerá tvrzení, že sunnitům se nepodařilo získat dvoutřetinovou většinu proti ústavě proto, že Kurdové představují velkou část obyvatelstva Mosulu. Znamená to rovněž, že Kurdové z KDP nejen referendum zfalšovali, ale že globální média předstíráním, že Kurdové mají v Mosulu majoritu, maskují kurdské etnické čistění a expanzionismus.
Konečný oficiální součet v Ninive činil 395 000 „ne“ a 323 000 „ano“. Nicméně Irácká nezávislá volební komise v Ninive médiím 16. a znovu 17. října sdělila, že pro ústavu hlasovalo 327 000 lidí a proti jen 90 000, přičemž k sečtení zbývalo ještě pouhých 25 z 300 volebních středisek v provincii.
Mezi těmito dvěma součty tedy záhadně zmizelo 295 000 hlasů „ne“, které by všechny měly pocházet z oněch 25 volebních míst. Volební činitelé tyto rozpory nijak nevysvětlili. Informátoři americké armády podporují názor, že kurdské a sunnitské hlasy byly značně pozměněny. Také ve městech ležících na sever a východ od Mosulu použili kurdští představitelé k překroucení výsledků „létajících voličů“ a volebního zastrašování.
Dva různí iráčtí poradci americké armády, z nichž jeden byl identifikován jako místní politický činitel a stoupenec okupace, dosvědčili, že Kurdská demokratická strana převezla 500 kurdských voličů autobusy do města Bartíla východně od Mosulu, aby tam hlasovali. První z poradců sdělil, že pracovníci ve volební místnosti byli donuceni velkou skupinou kurdských milicionářů, doprovázejících přivezené Kurdy, aby jim vydali hlasovací lístky. Podle druhého dal zástupce guvernéra Ninive Chasro Goran, člen KDP, osobně příkaz, aby 500 Kurdů bylo dovoleno volit. KDP s tímto přesunem 5 400 voličů do jiných měst předem počítala. I když zdroj uvedl, že starosta Bartíly byl proti tomuto plánu, on ani další nekurdští starostové v oblasti neměli k dispozici žádné vojenské síly.
Bartíla nebyla podle svědectví z Ninive jediným cílem „létajících voličů“. Podle údajů místních obyvatel, shromážděných nevládními organizacemi, byl velký počet Kurdů 14. října a ráno 15. října dopraven v nejméně 20 autobusech do nekurdského města Alqóš severně od Mosulu.
Poradce americké armády, který obdržel informace o hlasování ve městech severně a východně od Mosulu oznámil, že ve městě Alqóš bylo 950 hlasů „ano“ a 100 „ne“. Dovezení kurdští voliči tedy zjevně reprezentovali větší část hlasů spočítaných v tomto městě. Výsledky zároveň navozují dojem, že většina populace se voleb zdržela, buď ze strachu nebo na protest proti kurdskému volebnímu podvodu ve městě.
Tentýž vojenský zdroj sdělil, že 1 220 hlasů bylo zaznamenáno ve městě Telaskof, v němž bylo 90 procent hlasů „ano“, ačkoliv uvedl, že většina města ústavu neschvaluje. Většina oprávněných voličů podle tohoto informátora volby bojkotovala.
V Telkajfu, kde bylo zaznamenáno 70 procent hlasů „ano“, podle informátora místní lidé řekli nevládním organizacím, že pracovníci volebního střediska ve městě byli vesměs členy KDP včetně pracovníka známého zdroji jako tajný policejní agent.
Po celé provincii Ninive KDP otevřeně rozmístila do volebních místností své bezpečnostní síly. Ve Šejchánu podle výsledků získaných nevládními organizacemi obsadila KDP volební místnosti svými lidmi, kteří měli na šatech odznaky „Bezpečnostního výboru okrsku Šejchán“.
Město Qaraqóš, obydlené převážně asyrskými křesťany, kde Kurdové představují pouze asi 1 procento, bylo hlášeno jako město schvalující ústavu v poměru 6:1. Informátor tu za klíčový faktor označil strach z kurdské milice.
Kurdští političtí vůdci nedělali žádné tajemství ze svého záměru připojit Qaraqóš a jeho okolí ke Kurdistánu navzdory malému počtu tam žijících Kurdů. Jak Washington Post oznámil na konci srpna, místní vůdce KDP vyjádřil naději, že Qaraqóš bude postoupen Kurdům poté, co oblast „bude normalizována“. Týž článek uvedl, že kurdská milice zbila každého, kdo se odmítl řídit jejími plány, jednotlivci byli za nejrůznější aktivity včetně „psaní proti Kurdům na internetu“ zatýkáni a posíláni do vězení v Kurdistánu.
Oba citované armádní informátoři a svědectví shromážděná občanskými vůdci v Ninive uvedli, že Kurdové rozšířili po provincii pověst, že voliči, kteří neodevzdají hlas „ano“, ztratí nárok na potravinové lístky. Mnozí rolníci a jejich rodiny podle informátorů hlasovali „ano“, aby si zajistili obnovení poukazů na dávky.
Obraz volebních neregulérností a strachu v Ninive v těchto zprávách z nesunnitských zdrojů, soustředěných americkou armádou a nevládními skupinami odpovídá stížnostem sunnitských politických představitelů na volební podvod. Současně jsou v rozporu s oficiálním líčením referenda jako kroku k politické legitimitě a demokratickému vývoji.
Zdroj: Witnesses Describe Ballot Fraud in Nineveh. Překlad: Eva Cironisová. Článek možná uveřejní také osud.cz a Muslimské listy.
Článek byl publikován 21.11.2005
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.