Krejčíř začíná mluvit
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/10/1378-krejcir-zacina-mluvit.htm
Richard Král
Aféra Radovana Krejčíře, uprchlého miliardáře a proslulého gangstera, získává stále pikantnější příchuť. Krejčíř zatáhl do své aféry ČSSD, konkrétně jejího bývalého předsedu Grosse, který mu měl podepsat směnku na 60 milionů korun. Jaké jsou souvislosti?
Krejčířův bývalý obchodní partner, ponikatel Jakub Konečný (mj. spolumajitel a předseda představenstva vytunelované finanční společnosti K.P.Edwards) měl v roce 2002 těsně před volbami zprostředkovat sociální demokracii půjčku od Krejčíře ve výši 60 milionů korun, zajištěnou směnkou avalovanou tehdejším místopředsedou ČSSD a ministrem vnitra Stanislavem Grossem.
Peníze pro ČSSD nebyly zadarmo. Gross se zavázal zajistit pro Krejčíře několik věcí. Zaprvé zmanipulovat privatizaci Unipetrolu do rukou Krejčířových kazašských obchodních partnerů, jejichž kapitál byl více než podivný. Za druhé jmenovat po volbách ministrem průmyslu a obchodu Josefa Hojdara. A za třetí dosadit do státního podniku Čepro Krejčířovy lidi, kteří zajistí jeho plynulé tunelování a následnou privatizaci ve prospěch Krejčíře.
Zatímco první dva scénáře nebyly realizovány (u prvního snahy byly, ale byl příliš odvážný a divoký i na samotného Grosse), třetí se z významné části naplnil. Do čela Čepra zasedl Grossův člověk Tomáš Kadlec, za obchodního ředitele jmenoval Martina Pechana, blízkého známého Krejčíře (který je nyní spolu s dalšími osobami z Krejčířova okruhu obviněn z hospodářských trestných činů) a tunel mohl začít. Výsledky známe a na Zvdavci jsme o nich již psali. Z Čepra bylo přes společnosti Bena, Venturon Investment a M5 vytunelováno několi miliard, státní firma je zadlužená až po uši a půjčuje si u bank.
Krejčíř hovoří o úplatcích pro policisty a politiky, které měli plynout přes Konečného firmu K. P. Edwards. Těžko soudit, zda jsou obvinění Krejčíře, které učinil prostřednictvím Mladé Fronty Dnes, všechna pravdivá. Řada okolností však přinejmenším části Krejčířovým tvrzením přímo nasvědčuje.
Krejčíř hovoří o tom, že jeho obchodní partner Jakub Konečný byl policejním agentem, který mu donášel nejcitlivější informace z policejního prostředí, včetně porad na státním zastupitelství. Také hovoří o kontaktech na policejní špičky v zemi, milionové úplatky a poskytované citlivé informace.
Je známo, že Krejčíř těmi nejcitlivějšími informacemi, včetně kopií živých spisů z vyšetřování závažné trestné činnosti, skutečně disponoval. Při obou domovních prohlídkách v roce 2002 a nyní 2005 byly v jeho černošické vile takové dokumenty nalezeny. Týkaly se dokonce vyšetřování samotného Krejčíře a jeho gangu, resp. skupiny lidí okolo něj.
Takové zásadní a tajné dokumenty musel Krejčíř někde získat. Od koho, policie neví a není známo, zda vůbec vede vyšetřování proti neznámému pachateli z řad policie, BIS nebo státního zastupitelství, který mu informace a dokumenty předával.
Krejčíř hovoří o vysokých úplatcích pro pražské policejní špičky. I to bylo již v několika případech potvrzeno. Uveďme např. kauzu Zdeňka Pichlíka, zástupce velitele Služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR (SKPV), který šel náhle v prosinci 2004 do vazby, poté byl propuštěn, je vyšetřován na svobodě a nad kauzou se slehla zem. Pichlík bohorovně používal luxusní Audi A6 a bydlel v luxusní vile v Jesenici u Prahy, přičemž vše oficiálně patřilo advokátce příbramského bosse Jaroslava Starky Heleně Rejholcové.
Starka však s Krejčířem nejsou a nikdy nebyli přátelé. Krejčíř se měl nechat slyšet, že dobře ví, kdo je za únosem jeho otce Lamberta z roku 2002. Jsou to lidé okolo Jaroslava Starky, kterého se také neznámý pachatel pokusil zastřelit letos v květnu.
Krejčířův rozhodovr pro MFD byl promotion akcí na jeho údajně připravovanou knihu „Miliardář Radovan Krejčíř aneb Watergate po Česku“. Zde by měly být také zveřejněny Grossovy směnky.
Článek byl publikován 21.10.2005
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.