Jahnova lekce Paroubkovi
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/10/1374-jahnova-lekce-paroubkovi.htm
Richard Král
Vicepremiér vlády Martin Jahn překvapivě oznámil svůj úmysl odejít z vlády a zároveň odmítl nabídku, resp. úpěnlivou prosbu vést pražskou kandidátku ČSSD v příštích volbách. Jeho nečekané rozhodnutí je políčkem pro Paroubka a jeho snahy dát ČSSD novou, čerstvou osobnost.
Premiér Paroubek s Martinem Jahnem již prakticky počítal. I Jahn hovořil otevřeně o tom, že „jeho pozici pražského lídra ČSSD musí ještě potvrdit stranická konference v prosinci“, čímž vyvolával dojem, že je z jeho strany rozhodnuto.
Pražská ČSSD je rozhádaná, neumí se shodnout na kandidátovi, přičemž kandidát ve formě silné, výrazné a příliš nezkompromitované osobnosti zoufale chybí. Jediný, na kom se výkonný výbor pražské ČSSD před časem shodl, byl právě Jahn, přestože není členem ČSSD.
Právě relativně čerstvý a pro mnohé přijatelný politik Jahn měl být v Praze tahákem pro voliče. Mohl také zmenšit očekávanou drtivou porážku ČSSD v pražském obvodu a snížit náskok volebního lídra ODS v Praze Mirka Topolánka. Také mohl Jahn poněkud vylepšit obecnou image ČSSD jako strany bývalých aparátčíků, komunistů a starých struktur, kteří neváhají spolupracovat s komunisty z KSČM a otevřeně uvažovat o formě koaliční spolupráce.
Martin Jahn však šanci stát se jedním z hlavních volebních koňů ČSSD nejenže odmítl, ale nečekaně oznámil úmysl do konce roku odejít z vlády premiéra Paroubka. Paroubek zřejmě nenabídl Jahnovi dostatek, či ani nemohl nabídnout to, co Jahn chtěl.
Odchod do soukromé sféry je tedy pro Jahna spíše nutností a ústupem z pozic, než aby byl motivován jinak, např. finančně. Jahn si před časem s rozvahou zvolil kariéru politika, neboť si vždy v životě mohl zvolit, co bude dělat. Je k tomu neomezeně zajištěný. Ač mnozí neiformovaní či umlčení (?) novináři psali o tom, že Jahn je z chudé rodiny či že v majetkovém přiznání nevykázal žádný majetek (uvedl zde skutečně jen úspory v řádu statisíců), skutečnost je taková, že rodina Martina Jahna, konkrétně jeho otec, patří odhadem mezi stovku nejbohatších lidí v této zemi a zrestituoval rozsáhlé nemovitosti v Praze a po celé zemi, včetně jednoho zámku.
Otec také proto Martinu Jahnovi zajistil bezstarostná studia a umožnil mu vystudovat prestižní a velmi drahou vysokou školu - DePaulovu univerzitu v Chicagu, kde získal titul MBA. Málokdo však ví o skutečných majetkových poměrech Jahnovy rodiny.
Motivy Jahnova rozhodnutí Paroubka „vyšplouchnout“ mohou být různé. V první řadě by mohlo jít o otevřené Paroubkovo vyhrožování/avizování povolební spolupráce s komunisty, resp. získání jejich hlasů k podpoře menšinové vlády ČSSD. Jahnovi, absolventovi prestižních škol a zvyklým se pohybovat v moderním bussiness prostředí amerického střihu také jistě vadí Paroubkův aparátčický a humpolácký styl jednání a vystupování.
Na druhou stranu ani Jahn nebyl typickým představitelem ČSSD, jakého by si asi Paroubek přál. U řady voličů se mohlo negativně projevit to, že se Jahn veřejně chlubil v rádiu Frekvence 1, že za vzdělání svých dětí platí 250 000 korun ročně. To u představitele strany, která má v programu bezplatné a otevřené školství vypadá poněkud zvláštně (ostatně, své děti do drahých soukromých škol posílají mj. i Petra Buzková nebo Stanislav Gross, kdysi ikony a výkvět ČSSD).
V každém případě bude vtipné, koho si buldozer Paroubek vybere jako svého koně v Praze do čela kandidátky. A ještě vtipnější bude, kterak se soudruzi o koryto servou. Škoda, že jednání výkonného výboru pražské ČSSD je uzavřené.
Článek byl publikován 18.10.2005
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.