Že by se ledy hnuly?
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/1999/09/132-ze-by-se-ledy-hnuly.htm
Vladimír Stwora
To, co v posledních deseti letech probíhá na severoamerickém kontinentě, se dá charakterizovat jako sexuální kontrarevoluce. Všichni to známe z televize a denního tisku. Feministé (všimněte si, ze nepíši "feministky", ale "feministé" - muži bez ?jsou totiž často horší než samotné feministky) se za vydatné pomoci církve v posledních deseti letech všemožně snaží překlasifikovat normální chování mužů vůči ženám jako sexual harassement - sexuální obtěžován
Masám se předkládá zjednodušené klišé, kde muž je vždy násilník, žena pak jeho ubohou obětí. S tím souvisí tvrdá cenzura na jakoukoliv erotiku např. v reklamě (žena nemůže být prezentována jako sexuální objekt, naopak, žádá se, aby byla prezentována např. jako zdatná jeřábnice - neviděli jsme to už někde?) a až téměř kriminalizace sexu. Sex, zvlášť ten heterosexuální, je považován za zavrženíhodný pud, v lepším případě za něco, o čem se příliš nemluví (homosexuální styk je naopak nesmírně vyzvedáván, ba veleben). Jen si otevřete kterékoliv místní noviny a vyhledejte si články, kde se v nějaké souvislosti hovoří o sexu. Nebude-li to o homosexuálech, pak v devadesáti procentech případů bude článek laděn negativně: znásilnění, zneužití, sexuální oběť apod. Není to tak dávno, kdy noviny byly plné zpráv o policejní razii a následném uzavření swinger-klubu v Montrealu. (Pro ty, kteří nevědí, co je to swinger-klub: jde o místo, kde se scházejí lidé za účelem výměny partnerů).
Proto jsem byl v minulém týdnu docela příjemně překvapen, když Toronto Sun začal na pokračování otiskovat cyklus pozitivně laděných článků o sexu "Sex In The City". Je to, samozřejmě, šito na kanadské poměry. Vše je decentní, učesané, otázky jsou kladeny tak, aby někoho neurazily, nebo nepopudily. Výsledný pocit po přečtení několika pokračování? Suma sumárum, je to o ničem. Spíše mně připadá, že nakladatelé potřebovali titulky, které by zaujaly. A nic nezaujme v této sexuálně vyprahlé zemi natolik, jako když se v tisku objeví slov "sex".
Dal jsem svému článku optimistický titulek, ovšem sám nejsem v této věci velkým optimistou. Kanaďané si rádi hrají na demokracii a předstírají svobodu slova i tam, kde dávno není. Tu a tam se objeví článek, který vypadá "odvázaně", ve skutečnosti to je bublina. Aby se změnil přístup společnosti k sexu, muselo by se nejprve změnit celkové politické klíma země. Přestat naslouchat militantním feministickým skupinám neuspokojených sufražetek a naopak více naslouchat přirozenému hlasu přírody. V tom smyslu pak také vychovávat nové generace. Je nutná otevřená, pozitivně laděná diskuze o věcech sexu. Byly-li články v Toronto Sun jen pokusem o zvýšení nákladu, nebo skutečným příspěvkem v této diskuzi, to ukáže až čas. Ale i tak, bráno v úvahu veškeré to sexuální pokrytectví, lze chápat počin Toronto Sun pozitivně.
Článek byl publikován 27.9.1999
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.