Není diktátor jako diktátor
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/08/1302-neni-diktator-jako-diktator.htm
René Bartošek
Dneska jsem se dočetl, že Sadám Husein, souzený za kausu z roku 1982, v případě trestu smrti bude popraven, aniž by došlo na projednávání dalších zločinu. Vypadá to, že nestačí informační vakuum. Sadám musí být odstraněn, než by mohl veřejné uvést spoustu zajímavých informací, jenž by směřovaly do vysokých kruhu, a mohly by "lepším" lidem řádně pocuchat úctyhodnost. Nemůžu si pomoci, ale napadá mě paralela s Islámem Karimem, presidentem Uzbekistánu.
Scénář v bývalých středoasijských republikách SSSR je stejný. Po občanské válce převzala moc nejlépe vyzbrojena frakce a tou byli pochopitelně postkomunisté. Nastolení tvrdých režimu nepřipouštějících opozici. Oponenti jsou kriminalizováni, obvinění z extremismu a terorismu jako především islamisté. Při volbách nejsou vůbec povoleny zákonem opoziční politické subjekty. Takže Karim má ve věznicích na 6 000 politických odpůrců, praktiky mučení jsou běžné, některá mrtvá těla vydaná příbuzným vykazovala dokonce známky vaření!! Stovka lidí ročně je popravena.
A jaký je postoj USA jako vůdči země pro za export západní svobody do světa? Bílý dům ústy své ministryně Riceove vyslovil uspokojení nad zlepšením situace lidských práv za rok 2004. Paní ministryně měla zřejmě na myslí, že vyznavači islámu(rozuměj teroristy a extremisty) mají trestní sazbu sníženou z 7-19 let na 7-12 let, na zlomení člověka asi bude 12 let stačit. A dále slib presidenta Karima, že roku 2008 zruší trest smrti pokládá za významný progres.
Do té doby už vůdci opozice nebudou mezi živými. Zřejmě proto byla zvýšená pomoc z 300 na 500 miliónů dolarů na tento rok. Proč taková benevolence? Důvodem je vojenská letecká základna v Chanabadu, velmi důležitá pro vedení vzdušných operací v Afganistanu. Měli bychom si připomenout, že Rusové ztratili během konfliktu s mudžahidy více jak 300 bojových vrtulníků. Druhá vojenská US báze je v sousedním Kyrgyzstánu, souhlasil s ní bývalý kyrgyzský president Askajev. Zatím byla řeč o skrytém teroru uzbeckého režimu vůči opozici, a to se dalo kamuflovat. Většina Američanů netuší, jestli Uzbekistán je v Africe nebo v Evropě, takže žádný problém. V březnu mohutné demonstrace odstranili po 14 letech Askajeva v sousedním Kyrgyzstánu od moci a donutili ho emigrovat. Karim se poučil, takže demonstraci 13.května potlačil s nebývalou brutalitou; na ulicích zůstalo na 500 mrtvých, stovky raněných a tisíce vystrašených lidí uteklo do sousedního Kyrgyzstánu. Karim žádal vydání uprchlíků zpět. Naštěstí se do toho vložil Annan a OSN vyzvala Brusel i Washington k akci, přestože byla oblast po dva měsíce uzavřena, tak jde o průser takového rozsahu, že muselo být jasné vzhledem na mezinárodní publicitu a rozsah masakru to rozhodně nebude možné hrát do ztracena.
Přesto Moskva jednoznačně odsouhlasila postup policie i armády jako akci proti útoku na stabilitu země. USA (přestože velmi zdrženlivě) i EU vyzvali k vyšetření události a pohrozili sankcemi i embargem. V reakci na tento tlak odpověděla deklaraci tzv. Šanghajská organizace spolupráce, členové jsou středoasijské republiky Rusko a Čína, v nichž je považována mise Bílého domů proti terorismu v Afganistanu za ukončenou, takže se otevírá otázka stažení US army z oblasti. Nedávno Karim vypověděl do půl roku armádu USA že země. Nedočkal se podpory a pochopení za svou loajalitu, a tak se stal neposlušným. Měl by být opatrný. Sadamovi se to nevyplatilo.
Článek byl publikován 15.8.2005
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.