Jdeme po vás

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/08/1297-jdeme-po-vas.htm

Richard Král

Zkušenosti přispěvatele Sandstorma možná někoho překvapí a bude je pokládat za neuvěřitelné. Je tomu však naopak. Přituhuje a stíhání projevů na internetu se zostřuje.

Pocit anonymity na internetu dávno neplatí, pokud vůbec někdy platil. V české policii fungují speciální útvary, které mají sledování diskusí na internetu v popisu práce. A mají políčeno právě na Vás, politicky nekorektní pisatele. Přispíváte-li na český server a Vaši IP adresu a login uchovává český webmaster, policie se k Vám přes trestní řád či zákon o policii lehce dostane. Český webmaster má navíc podle zákona povinnost uchovávat informace o Vás po dobu tří měsíců (nicméně policie nemá zatím kapacity na to, aby zkontrolovala, zda jí webmaster předal na základě soudního příkazu autentické loginy a IP adresy).

Český internet je tedy tvrdě sledovaný. Stejně tak jsou sledovány i další české webové stránky, které jsou umístěny na zahraničních serverech. Zde policie často narazí, a to především ve Spojených státech a jinde. Pokud s přihlašujete přes Vaší IP adresu např. do diskuse Zvědavce, bát se vyjádřit názor nemusíte. Ale psát něco nekorektního na diskusní fórum Idnes nebo Lidovek, to radši nezkoušejte.

Pro naši demokracii jsou jisté projevy zřejmě nebezpečnější, než dvacet tisíc ukradených aut, nerušený prodej drog či zoufalá neobjasněnost obecné kriminality.

Případy stíhání za projevy na internetu se množí. Uveďme jeden za všechny. Sotva plnoletý student střední školy projevoval na školním webu sympatie k hnutí Ku-Klux-Klan. Dopustil se toho tím, že používal symboly této organizace, přičemž k útokům vůči černochům či barevným nikterak přimo nevyzýval. Možná ani sám nevěděl, co je to KKK. Policie rozjela masivní vyšetřování. Poté, co přes IP adresu a internetového providera zjistila počítač ideozločince, zúžil se okruh podezřelých na onoho mladíka a jeho příbuzné. Začalo se tedy prokazovat, kdo v ten který okamžik, t.j. kdy se objevily symboly KKK na školním webu, byl doma a kdo ne. V okruhu podezřelých byla i sedmdesátiletá babička.

Policie případu věnovala určitě vyšší pozornost, než věnuje případům závažné násilné či majetkové trestné činnosti. Jen důkazní materiál tvořily tisíce příspěvků z oné školní diskuse, výslechy podezřelých a znalecké posudky. Ideozločinec byl po několika tvrdých výsleších, kdy se nakonec vystrašený přiznal, že použil písmena „KKK“, obžalován podle legislativy proti ideozločincům.

Do očí bijící nesmyslnost celého případu vytočila i chlapcova advokáta, který celý soud ideopolicii přece jen znepříjemnil. Za pomocí jistého ustanovení trestního řádu požádal, aby byly důkazy provedeny před soudem jako celek, tj. aby byla přečtena celá školní diskuse za několik měsíců, kdy jí ideopolicie monitorovala a zaznamenávala. Trestní řád zatím platí relativně pro všechny.

A tak se četlo, dokazovalo a stání se táhla. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí. Třeba s kým š... Katka v sobotu na chatě, kdo je debil a kdo ne, a jaká značka oblečení je nejvíce in. Spravedlnosti bylo nakonec učiněno zadost. Ideozločinec dostal podmínku. Už nikdy si ani netroufne pomyslet na ideozločin.

Píše se rok 2005 a jsme v Čechách. Užívejte svobody.

Článek byl publikován 11.8.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.