Smutný, přesmutný svět fanatiků politické korektnosti

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/07/1270-smutny-presmutny-svet-fanatiku-politicke-korektnosti.htm

Vladimír Stwora

Nahlédnout do světa přešťastné rovnosti, jak nám jej připravují sociální inženýři usilující o nápravu křivd a vybudování společnosti bez předsudků a stereotypů, není těžké pro toho, kdo se podívat chce. Ale ne vždy se podaří tak syrový pohled, jaký nám umožnili torontští radní v těchto dnech.

Torontská radnice je už tradičně líhní nejpravověrnějších fanatiků politické korektnosti v zemi. O tom jsme se přesvědčili už několikrát. Byla jednou z prvních, která zrušila Vánoce v tradičním slova smyslu. Na vánoční přání odesílána jménem města Toronta se už mnoho roků uvádí Seasonal Greetings - Sezónní přání a žádné tradiční Merry Christmas – Veselé Vánoce. Vysvětlovali to tak, že nic nesmí popudit ne-křesťanská náboženství. Rovněž vánoční strom na náměstí před radnicí je už řadu let přejmenován na Holiday treesváteční strom. Pochopitelně také vystavování jesliček v předvánočním čase je v Torontě dávno zakázáno (mimo kostely).

[Natalie Glebová]

Příkladů by se našlo jistě více. Ale korunu svému snažení nasadili torontští radní v těchto dnech, kdy zakázali čerstvě zvolené Miss Universe Natalii Glebové (mimochodem opravdu kočce) slavnostně otevřít festival na Nathan Phillips Square před radnicí protože (cituji v originále): „activities which degrade men or women through sexual stereotyping, or exploit the bodies of men, women, boys or girls solely for the purpose of attracting attention," are not permitted on Nathan Phillips Square.“ (aktivity, které degradují muže nebo ženy formou sexuálního stereotypu nebo vykořisťují a zneužívají těla mužů a žen za jediným účelem - získání pozornosti, nejsou na náměstí Nathan Phillips povoleny).

Podle nařízení radních Natalie může festival otevřít, ale jen při zachování přísných omezení. Nesmí při tom mít na sobě šerpu s nápisem Miss Universe, nesmí být nějak zmíněn fakt, že vyhrála soutěž královny krásy. Namísto toho je nutno o ní referovat jako o (opět cituji přesně) an individual of note contributing to our community (individuu, které významně přispělo naší komunitě).

Částečně to napravil starosta Toronta David Miller, který se Natalii osobně omluvil. Prý ani sám nevěděl, že takový zákon existuje. To ale nic nemění na tom, že zákaz zůstává v platnosti. Miller nicméně přislíbil, že se to opakovat nebude. Jak to zařídí – to neřekl.

Před několika roky použila torontská starostka June Rowlandová stejného zákona, když z vystoupení před torontskou radnicí škrtla hudební skupinu jménem Barenaked Ladies (Zcela nahé dámy). Byla to tenkrát pro starostku docela faux pas, ve skupině totiž žádné ladies nejsou a už vůbec ne svlečené. Je to prostě pouhý název skupiny. Starostka rozhodla na základě jejich jména, aniž by je někdy viděla.

Stojí za poznámku, že nechutné a odporné průvody Gay Pride Parade, kde většina zúčastněných vystavuje téměř úplnou (často úplnou) nahotu a doprovází své kroky oplzlými gesty (=zneužívají svých těl za účelem získání pozornosti, přesně podle litery zákona), politicky korektním radním nevadí ani za mák. Inu, quod licet Iovi…

Takže jaký suchopárný a nudný svět nám chystají tito aktivisté nových časů a hlasatele spravedlnosti? Všimněme si – jakákoliv radost je zakázána. Krása lidského těla, tedy konkrétně ženského heterosexuálního těla, je považována za něco nezdravého, něco, o čem se nesmí mluvit ani ji zdůrazňovat. Vše, co činí náš svět barevným a přitažlivým, musí projít filtrem rovnosti a průměrnosti. Není možno o někom říct, že je takový nebo onaký: tlustý, škaredý, hezký, zapáchající, milý, inteligentní, žlutý modrý, atd. O krasavici, která pro Kanadu vyhrála titul nejkrásnější ženy vesmíru, se hovoří jako o "individuu, které významně přispělo naší komunitě". Šeď a asexuální stejnost na pořadu dne. Ovšem jen pro heterosexuály. Povolené úchylky jsou ceněny a vyzdvihovány. Z toho skutečně mrazí.

Docela zajímavé jsou reakce veřejnosti, které na CBC News uveřejnili: V této chvíli je tam asi sedmnáct příspěvků. Z nich pouze jeden schvaluje jednání torontských radních. Zbytku Kanaďanů (neboť píšou hlavně oni) je z toho na blití. Docela jako mně.

Podle článku Toronto mayor says 'sorry' to Miss Universe uveřejněném 20.7. na CBC News.

Článek byl publikován 21.7.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.