Londýn deset dnů po útoku - prach se usazuje
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/07/1267-londyn-deset-dnu-po-utoku-prach-se-usazuje.htm
Vladimír Stwora
Dvaadvacetiletý Shehzad Tanweer právě dokončil univerzitu se zaměřením na sport. Byl to pohodový mladý muž, miloval kriket a kopanou. Byl první, který 7. července zahynul při výbuchu bomby v Londýně. Jeho bomba vybuchla v metru na Circle Line.
Třicetiletý Mohammed Sadique Khan se nedávno ženil a byl šťastným otcem osmiměsíční holčičky. Byl učitelem na Hillside Primary School, oblíbený dětmi i rodiči. Zemřel jako druhý.
Osmnáctiletý Hasib Hussain byl to podle rodiny normální veselý a milující chlapec. Žádný náboženský fanatik. Rodičum řekl, že jde do Londýna navštívit přátelé. Zahynul v autobuse číslo 30. Detaily.
O čtvrtém útočníkovi, Lindsey Germaine, původem z Jamajky, se příliš neví. Jeho bomba vybuchla v podzemní dráze pod Russell Square.
Tři z útočníků byli Britové pákistánského původu, jeden Jamajčan. Všichni čtyři měli důvod žít. Všichni čtyři měli u sebe doklady a všechny doklady zázračně „přežily“ výbuch, ačkoliv z útočníků samých nezůstalo téměř nic.
Docela jako když se po útocích 11. září vznášel nad spáleništěm neporušený cestovní pas Mohammeda Aty. Doklady jednoho z útočníku, třicetiletého Khana, se našly na dvou místech: tam, kde bomba roztrhala jeho tělo na Edgware Road a pak také na Aldgate, kde vybuchla čtvrtá bomba.
Sedmého července ráno začalo v Londýně protiteroristické cvičení. Byla najatá firma Visor Consultants specializující se na krizový management. Cvičení se mělo týkat útoku na londýnskou dopravu, na metro a autobusy. Podle scénáře mělo v metru a v autobusech vybuchnout současně několik bomb. Detaily. Stejně tak se 11. září konalo protiteroristické cvičení NORAD. Zvláštní náhoda.
V Londýně je 274 stanic metra otevřeno 19 hodin denně 364 dnů v roce. Pravděpodobnost, že ke cvičení budou vybrány tři náhodné stanice a v jejich blízkosti nebo přímo v nich dojde ve stejném časovém okamžiku ke skutečnému útoku, je 1 ku 3,715,592,613,265,750,000,000,000,000,000,000,000,000.
Autobus číslo 30 byl na poslední chvíli odkloněn ze své pravidelné linky vedoucí podél Euston Road z Hackney do Marble Arch. V dopravní zácpě v neznámých ulicích Bloomsbury ztratil řidič směr. Když zastavil u chodníku, aby se zeptal na směr, bomba v autobuse vybuchla.
Všechny autobusy jsou vybaveny kamerami, které jsou schopny zaznamenat až dva týdny provozu. Kamera v autobuse číslo 30 ale nefungovala. Podle zaměstnance firmy Stagecoach, která vlastní většinu londýnských autobusů, je taková možnost velmi nepravděpodobná. Kamery jsou pravidelně kontrolovány 2-3 krát týdně. Kontrolu provádí firma, která z důvodu bezpečnosti používá vždy stejné zaměstnance k provedení údržby kamer. Podle manažera výše jmenovaného zaměstnance strávil tu sobotu před výbuchem zaměstnanec provádějící inspekci kamer v garážích dvacet hodin. Tolik času potřeboval k tomu, aby zjistil, zda kamery v několika autobusech fungují? A co je ještě zajímavější, byl to nový člověk, ne ten, který chodí jindy.
V Londýně se prý povídá, že před útokem někdo sháněl muslimy, aby v připravovaném protiteroristickém cvičení hráli teroristy. Ale tuto informaci opravdu berte jako JPP (jedna paní povídala).
Jedenáct bodů, jak lze úspěšně provést v Londýně teroristický útoku (podle PrisonPlanet.com)
Najmi firmu, která připraví teroristické cvičení na čtyřech místech v Londýně. Je nutno zajistit, aby šlo o stejná místa, kde dojde ve stejnou dobu ke skutečnému útoku. Kdyby se náhodou v průběhu protiteroristické hry stalo, že policie chytí nějakého Araba s bombou v ruksaku, můžeš vždycky říct, že šlo o cvičení.
Najmi několik Arabů. Řekni jim, že budou představovat v Londýně teroristy. Vybav je ruksakem s výbušninou, nezapomeň je ujistit, že to je neškodná atrapa a že jim nemůže ublížit.
Přikaž Arabům, aby se setkali na stanici podzemní dráhy a odsud vyrazily do čtyř různých směrů. Je nutno, aby to bylo v místě, kde je bezpečnostní kamery zachytí. Ten zrnitý záznam potom můžeš přehrávat zpitomělé veřejnosti do úplného zblbnutí.
Zatímco naší čtyři Arabové se dopravují na místo určení, nech umístit v jejich domech výbušniny. Nezapomeň také na nálož do jejich auta, které policie brzy objeví.
Nezapomeň varovat včas své přátelé. Pokud se informace o varování omylem dostane do médií, prostě ji popři.
Čtvrtý Arab ale předchozí noc flámoval a ráno přišel na setkání pozdě. Nevadí. Při útoku na dvojčata se stalo něco podobného a nijak to výslednou akcii neohrozilo. Zatímco náš čtvrtý Arab cestuje v autobuse, uslyší o výbuších v londýnském metru a okolí a možná si uvědomí, co se děje. Možná ho popadne strach. Otevře ruksak a zatímco se snaží manipulovat s bombou, bomba vybuchne.
Pokud jsi měl ve hře více Arabů jako náhradníky, v případě, že by někdo z těch čtyř selhal, musíš je nechat zabít co nejrychleji . Nepotřebuješ svědky.
Poté, co bomby vybuchnou, vypusť historku o nějaké drobné nehodě transformátoru. Tím získáš nejméně hodinu času k tomu, aby ses přesvědčil, že všichni Arabové včetně toho lenocha z autobusu a včetně náhradníků jsou úspěšně mrtví a nikdo nebude zbytečně žvanit.
Po několika hodinách nech na nějakém obskurním webu prohlášení al-Káidy, že to udělali oni. Pokud máš v prohlášení chyby, jaké by věřící muslim nikdy neudělal, to nevadí. Ti blbci to stejně nepoznají.
Po útocích nech policii pár dnů hledat viníky. Nech ji, ať sama najde výbušniny v domě a v autě. Pamatuješ na tu příručku pilota, kterou našli v autě po útocích na dvojčata hned několik hodin po tom? Haha, to byla tenkrát chyba. Nech uplynout několik dnů, aby veřejnost viděla, že policie pátrá.
Posaď se pohodlně do křesla a sleduj v televizi, jak Blair a jeho nohsledi vyplivují věty o setrvání v nastoupeném kurzu a v pokračování v boji proti terorismu. Zvýšený přísun státních peněz různým protiteroristickým agenturám a firmám specializujícím se na odposlechy a šmírování, zvýšena moc policie, bezpečnosti a armády, na druhé straně větší kontrola občanů, méně jejich práv – to vše je smetánka, která nám z toho vznikla. A že při tom zemřelo pár lidí – no a co? Účel světí prostředky.
Slovo na závěr
Ačkoliv se zdá předchozí text na první čtení poměrně přesvědčivý, při podrobnějším rozboru tam najdeme nepevná tvrzení a protiřečící si argumenty. Např. prohlédl-li čtvrtý „terorista“ v autobuse hru a začal s bombou manipulovat, aby ji neutralizoval, přičemž bomba vybuchla (bod 6), jaká byla úloha muže kontrolujícího kamery, který strávil v garáži 20 hodin (Odstavec začínající „Všechny autobusy jsou vybaveny kamerami...“)? Proč by tam vůbec chodil?
Dále: Kdo a jak prováděl výpočet počtu pravděpodobností, že místa cvičení a teroristický útok se strefí do stejných míst ve stejném čase? Jakou metodu použil? Je to dobře spočítáno? Samotný článek na tyto otázky příliš neodpovídá. A vychrlit obrovská čísla vycucaná z palce není žádný problém. Zvlášť když tomu věřit chceme.
A našlo by se zřejmě ještě více nejasností. Je třeba vědět, že autoři článků, jejichž odkazů v textu používám, patří k lidem, kteří neuvěří ve skutečný teroristický čin Arabů ani kdyby jim bomba vybuchla přímo před nosem. Abyste rozuměli: Já nechci zlehčovat jejich závěry, ani svůj vlastní článek. Sám říkám, že nevím, kdo to udělal. Mnoho věcí tady nehraje. Uznávám nicméně, že byl-li ten útok spáchán někým jiným než Araby, pak dotyčný tentokrát odvedl dobrou práci. Mnohem méně chyb než v případě 11. září. Inu opakování dělá mistra.
Pro konspirační teorii hovoří (mimo výše uvedené) ještě několik argumentů. Dotyčný nechtěl ublížit více, než bylo nezbytně nutné. Na čtyři výbuchy v centru plném lidí je počet mrtvých neobyčejně nízký. Ty bomby měly za úkol spíše vystrašit. A pak určitá podobnost s 11. zářím (jako kdyby to plánoval stejný tým): (a) Doklady útočníků byly nalezeny neporušené a čitelné ihned po výbuchu, takže se vědělo, kdo to byl a (b) protiteroristické cvičení konané ve stejnou dobu na stejném místě.
V podstatě ale zůstávají dva hlavní argumenty, které se nedaří jednoduše vyvrátit:
1.Kdo varoval izraelského ministra Benjamina Netanyahu to ráno před nebo po útoku? Tady zřejmě došlo k úniku informace, která se neměla dostat ven. I kdybychom přijali skutečnost, že zprávu později dementovali, faktem je, že Netanyahu měl to ráno být v blízkosti výbuchu a nebyl, aniž by to nějak uspokojivě vysvětlil. Inu, chybička se vloudí.
2.Ale nejsilnější argument spočívá podle mého názoru v hledání odpovědi na otázku komu to prospělo. Zvlášť ve světle bleskových akcí západní politické elity v utahování kohoutků a zavádění dalších restriktivních zákonů a zvýšeného šmírování občanů.
Další materiály:
Článek byl publikován 19.7.2005
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.