Koordinované vydírání jménem Live 8

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/07/1252-koordinovane-vydirani-jmenem-live-8.htm

Richard Král

O víkendu se uskutečnil masový projekt Live 8 spočívající ve šňůře celosvětových koncertů na podporu oddlužení Afriky. Účinkovala tam na přátelský pokyn svých managerů a vydavatelství řada současných světových celebrit showbussinessu.

Vystoupení vysílala řada televizí po celém světě, mj. i česká ČT2. Show údajně sledovalo na světě 3 miliardy lidí. Alespoň to tvrdili moderátoři. Ač měla celá akce možná vzbudit dojem jakési „rebelie“ či spontánního nátlaku na čelní představitele zemí G8, např. britská vláda koncert plně podpořila jako korektní ústy své ministryně kultury.

Přenos koncertu pravidelně prokládaly šoty na trpící zubožené černochy v Africe, psychologicky natočené záběry na trpící a hladovějící africké děti. Černošský moderátor Will Smith ve Philadelphii emotivně louskal prsty a prohlašoval, že „každé 3 sekundy zemře v Africe dítě“. „Konec s vykořisťováním Afriky“, žádal další šot. Nezodpovědnost řady afrických rodičů, kteří mají děti i s vědomím, že je nemohou uživit, zůstala tabu.

Účelem celé megashow nebylo nic jiného, než vyvolání pocitů viny a zodpovědnosti. Zodpovědnosti Vás, bílých pracujících rasistů na Západě a Severu, za chudobu a dluhy Afriky. Koukejte černochům odpustit dluhy a začít půjčovat hezky s čistým stolem! Co na tom, že se zadlužili sami. Co na tom, že většina afrických černošských vlád se více zabývá korupcí, válkami a bojem o moc, než prosperitou vlastní země. Proč taky. Ti bílí hlupáci to vždy zaplatí. Rasisti jedni.

Oddlužení Afriky přitom přece její problém vůbec neřeší. Jen prohlubuje. Místní vlády dostanou volnou ruku k dalším půjčkám a zátěž padne na hlavu hloupých, pracujících a sebemrskačských bílých věřitelů. Řešením problému Afriky je nastolení takových státních struktur, které nebudou zkorumpované a budou řádně spravovat zem.

Neznám přesně ekonomické pozadí Live 8. Z oficiální stránky akce jsem se jen dočetl, že hlavním sponzorem je mediální gigant AOL (je mi trapné psát, komu patří, už jsme to na Zvědavci psali), který přímo vzorově cenzuruje svým zákazníkům politicky nekorektní webové stránky.

Série koncertů měla být zaměřena na mnohem palčivější a důležitější téma, než je zadlužení Afriky, a to na globální oteplování a hrozící ekologickou katastrofu. Tato ekologická hrozba bude totiž také jedním z nosných témat summitu G8. Ale uspořádání obdobného „Live 8“ v souvislosti s globálním oteplováním by nebylo vhodné. Muselo by se totiž zákonitě změnit v koncert proti USA, jehož ekologická bezohlednost devastuje naši planetu. A v důsledku by se do toho mohly zamotat všelijaké protiválečné protesty, a to by nebylo vůbec politicky korektní. Na to by se žádný sponzor jako AOL nesehnal.

A tak zůstaneme u ukazování ubohých trpících černoušků. A zdůrazňování naší viny. Bývalý jihoafrický prezident a černošský vůdce Nelson Mandela se nechal na koncertu v Johannesburgu slyšet, že „nebudou-li špičky zemí G8 jednat, spáchají zločin proti humanitě“. Termín „jednat“ znamená v tomto případě „odpustit dluhy“. Zajímavá logika. Neodpustí-li věřitel dlužníkovi dluhy, spáchá zločin.

Oddlužení, po kterém organizátoři Live 8 volají, by se dotklo paušálně všech afrických zemí. Nepřímo by se tak mj. podpořil totalitní a rasistický režim diktátora Roberta Mugabeho v Zimbabwe, který ze země vyhnal bílé farmáře, jejich půdu vyvlastnil a v zemi, která kdysi (za éry „bílých rasistických farmářů“) vyvážela potraviny a zemědělské produkty, je 5 milionů obyvatel závislých na zahraniční potravinové pomoci.

Ač byla mediální masáž před koncertem mohutná, slavila kupodivu úspěch jen někde. Výzvu pomoci trpícím a vykořisťovaným černochům vyslyšeli někteří lidé v USA, v Londýně či v Berlíně. Naopak zájem o koncert přímo v Africe v Johannesburgu byl tristní, přišlo okolo dvou tisíc návštěvníků podle jihoafrických zdrojů, přestože oficiální mediální partner Live 8 BBC uvádí osm tisíc (i kdyby však přišlo osm tisíc, při předpokládané statisícové účasti je výsledek stejný). Jako by samotní černoši v Africe o pomoc ani nestáli. Stejně tak v Tokiu byl zájem diváků malý.

Za africké černochy promluvil v Johannesburgu jihoafrický hip-hopový zpěvák Zola. „Oni nás vlastní!“ rozzlobeně křičel do mikrofonu, „oni jsou ti, co přivedli otroctví a zabíjeli naše předky. Jestli každý musí platit, oni nám to musí všechno splatit, abychom měli práci a vzdělání.“ A kdo jsou ti „oni“? To jste přece Vy, lidé s nevýhodnou, bílou barvou kůže.

Článek byl publikován 4.7.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.