Čeká BitTorrent stejný osud jako Napster?

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/pocitace/2005/07/1250-ceka-bittorrent-stejny-osud-jako-napster.htm

Vladimír Stwora

Co je BitTorrent? Je to způsob stahování velkých souborů, např. filmů, z internetu vylepšenou metodou P2P. Akronym P2P zřejmě znáte – znamená peer-to-peer neboli komunikace mezi klientem (vámi) a klientem (neznámým kolegou). Tedy nikoliv mezi klientem (vámi) a serverem (nějakou webovou / ftp stránkou).

V čem spočívá inovace BitTorrent? Při běžném stahování velkých souborů naváže váš počítač spojení s jiným počítačem, ať serverem, nebo klientem a soubor odtamtud stáhne. Rychlost přenosu je dána jednak propustností vaší linky, jednak propustností linky počítače, odkud stahujete. BitTorrent je teoreticky schopen stáhnout soubor rychleji, protože jej rozkouskuje a stahuje jednotlivé kousky od různých klientů současně. Určitou nevýhodou je to, že jakmile máte na disku několik stažených kousků hledaného souboru, BitTorrent je začne okamžitě nabízet jiným zájemcům, kteří jej rovněž začnou stahovat. Takže lze bez nadsázky říci, že to, co jste si stáhli, okamžitě posíláte dál. Upload lze omezit několika nečistými triky, např. hackem do vlastního software, nebo lze pomocí firewallu „zastínit“ porty 6881 až 6889, které software používá, ale to se okamžitě vymstí na rychlosti vlastního stahování. Program tracker (vlastně jakési srdce BitTorrent) to pozná a potrestá vás progresivním snížením rychlosti vlastního stahování. K té rychlosti se ještě vrátím v závěru článku.

Komunita kolem BitTorrent nabízí některé zajímavé filmy, včetně porna, rovněž hudební skladby a jiná digitální díla, která lze jinak jen stěží najít (Např. tady: thepiratebay.org). Nicméně díky náladě ve společnosti je zatlačována stále více do ilegality. Dnes jsem zkoušel navštívit jednu ze stránek a dostal jsem tuto hlášku:

[stránka zrušena]

Tento týden se staly dvě události, které naznačují, že nad komunitou BitTorrent a nad tvůrcem tohoto systému se možná začínají stahovat mraky.

Nejprve Nejvyšší soud jednomyslně rozhodl, že lze žalovat výrobce softwaru za to, někdo jeho produkty použije k „pirátskému“ stahování něčeho.

A pak kdosi vyšťáral na webových stránkách autora BitTorrent Brama Cohena manifest z roku 1999, na který zřejmě Bram dávno zapomněl, a kde se tento nešťastník přiznává k tomu, že píše software proto, aby umožnil pirátství. Ohání se nějakými vágními pojmy jako „svoboda slova“ a pod. Tedy něčím, co se možná ještě tu a tam dalo použít v roce 1999, ale určitě ne v roce 2005. Překlad jeho manifestu je zde:

Jsem technologický aktivista a sleduji určitou politickou agendu. Hlasuji pro základní lidská práva: právo svobody slova, právo použití jakékoliv informace a technologie k zakoupení a konzumaci rekreačních drog, právo na vychutnání těchto tzv. zlozvyků bez intervencí a v soukromí.

V oboru technologií hodlám pracovat na šíření informací, na digitálním pirátství, na syntetických drogách, hodlám kupovat v anonymitě a zabezpečovat počítače a obydlí. Jsem rozhodnut volně zveřejňovat všechen svůj vlastní programový kód a své nápady a metody, a to bez zbytečných odkladů, abych zabránil možné patentovatelnosti.

Technologie není univerzálním lékem. Odmítám se podílet na vývoji takové technologie, která by sloužila ke špehování a šmírování lidí, k analýze jejich chování, k použití vodoznaků, k cenzuře, k detekci drog a k odposlechům. Nejsem dostatečně naivní v tom, abych uvěřil, že kterákoliv z těchto technologií umožní „kompromis“.

Navzdory mé víře v technologii nevnímám zákon jako nutné zlo. Mé cíle jsou politické, technika mé práce nikoliv. Jedinou možnost, jak věci změnit, vidím ve změně zákonů. Kdybych apriori odmítal jakoukoliv pomoc z politické arény, nemohl bych být úspěšný.

Bram Cohen teď tvrdí, že jeho BitTorrent byl napsán až dva roky po tomto manifestu, v roce 2001. Ale co naplat? Úmysl tady je a dokonce přiznaný. Šikovný žalobce by z toho dokázal udělat pěkně kulatý případ.

Cohen se nyní zjevně snaží kličkovat a získat půdu. Prohlásil, že jeho technologický manifest je vlastně parodií na Cypherpunk Manifesto z roku 1993. A že neodráží nutně jeho skutečný pohled na intelektuální vlastnictví, na anonymitu či na používání rekreačních drog. Rovněž vyjádřil zklamání nad posledním rozhodnutím Nejvyššího soudu: „Způsob, jakým nakládají se slovem 'úmysl', je natolik vágní, že může nutit lidi dávat si pozor na věci, které napsali před mnoha léty, a které nemají nic společného s tím, jak tito lidé smýšlejí a co dělají dnes. Kdokoliv, kdo vyrobí něco, co by v budoucnu mohlo sloužit k pirátství, si musí dávat pozor na každé slovo, které řekne.“

Právní zástupce EFF (Electronic Frontier Foundation) Fred von Lohmann se domnívá, že to, co Cohen říká, má hlavu a patu. „Nemyslím si, že se pan Cohen musí něčeho obávat, ale pravdou je, že Nejvyšší soud nyní považuje vše, co bylo kdy v minulosti řečeno, za relevantní. Vyvolává to otázku, zda cokoliv, co někdo v minulosti utrousil, může být později použito proti němu. Nicméně,“ pokračuje pan Lohmann, „kdyby Picture Association of America chtěla jít panu Cohenovi po krku, mohla to udělat už dávno.“

Mluvčí Kri Bernardsová z Picture Association of America říká: „S lidmi, jako je pan Cohen, budeme rádi spolupracovat při hledání odpovědi na problémy kolem ilegálního kopírování. A co se týče toho, co řekl ve svém manifestu o digitálním pirátství, doufáme, že změnil svůj názor.“

No doufejme, doufejme. Lidem od firem, jako je Picture Association, nevěřím ani "kolik je hodin?".

A co se BitTorrent týče, osobně spatřuji výhodu systému spíše v tom, že jeho pomocí lze najít věci, které jinak nejsou zcela běžné, např. poslední filmy. S tou rychlostí je to horší. Ačkoliv můj provozovatel garantuje rychlost mého připojení 3Mb, v BitTorrents se mi nikdy nepodařilo dosáhnout rychlosti větší než 300kb, tedy asi desetkrát menší. Nevím, čím to je, nastavení mám přesně podle FAQ. Snad mi někdo ze čtenářů, kdo má zkušenost, poradí.

K článku použity materiály z článku ve Wired News BitTorrent Whiz Extolled Piracy?

Článek byl publikován 1.7.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.