Mahathir Mohamad

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/06/1230-mahathir-mohamad.htm

Richard Král

Jméno Mahathira Mohameda, bývalého premiéra Malajsie a asijského muslimského vůdce, není u nás příliš známo. Jeho názory na USA a Izrael totiž nejsou vůbec politicky korektní, a proto není důvod k jejich publikování a komentování. Mohamed se však stále více ozývá přímo ze stránek západního tisku a začíná být považován za „nového vůdce muslimů“.

Na úvod si řekněme něco o tomto muslimském politickém vůdci, který začíná USA čím dál více ležet v žaludku. Před svým odstoupením z funkce roku 2003 pro vysoký věk 77 let prohlásil jako malajský premiér k nevoli západních zemí, že „svět ovládá tajné židovské spiknutí“. V politice setrval Mohamad od roku 1946, kdy jako mladý absolvent medicíny vstoupil do nově založené nacionalistické United Malays National Organisation. Sedm let ještě vykonával soukromou lékařskou praxi, a teprve když se situace v Malajsii začala prudce zhoršovat, opustil své původní povolání a dal se na politiku. V roce 1964 se již populární „Doktor M“ stává poprvé členem malajského parlamentu.

Než odešel v roce 2003 do důchodu, ve funkci malajského premiéra setrval Mohamad 22 let. Za jeho vlády Malajsie ekonomicky vzkvétala, byť za cenu některých vedlejších negativních ekonomických efektů. V každém případě dokázal učinit ze zaostalé, koloniální Malajsie asijského ekonomického tygra. Na spoustě výrobků, které používáme, můžeme najít etiketu „Made in Maylaysia“. V Malajsii stojí druhá (ve své době byla dokonce první) nejvyšší budova světa – Petronas Tower.

Mohamadovu vládu lze stručně charakterizovat jako naprosto politicky nekorektní. V roce 1994 odmítla Malajsie promítat ve svých kinech film Schindlerův seznam s odůvodněním, že „je účelově natočen tak, aby vzbuzoval sympatie k určité skupině a účelově pošpiňoval všechny Němce“. Žádala, aby byly vystřiženy některé scény, které jsou zjevně vymyšlené a účelové (střílení do vězňů táborovým velitelem).

V roce 1997 v průběhu asijské ekonomické krize obvinil Mohamad „židovské spekulanty a bankéře vedené Georgem Sorosem“ z „připraveného útoku na malajskou ekonomiku“. Prohlásil, že má k tomu „jednoznačné důkazy“ a židé prý neradi vidí, jak muslimská země vzkvétá. „Kdybychom byli Palestinci, židé by nás jednouše oloupili. Takhle to mají těžší“, nechal se slyšet Mohamad.

Bezprostředně po 11.září nabídl Mohamad USA plnou podporu a pomoc. Pomalu ji ale ve stínu Bushovy „války proti terorismu“ stáhl a odvolal. Dnes říká, že jde o „antimuslimskou hysterii“, kde se téměř sám „cítí jako terorista“. V nedávném rozhovoru pro deník Guardian označil „válku proti teroru“ za „cestu k terorizování lidí“. „Když jste Iráčan a nic jste nikomu neudělal a můžete každým okamžikem očekávat explozi americké rakety, neděsí Vás to a neterorizuje?“ ptá se Mohamad.

V říjnu 2003 vyvolal Mohamad svými výroky na Summitu islámských zemí v malajské Putrajaye skandál. Vedle Nechal se slyšet, že „1,3 miliardy muslimů nemůže být poraženo několika miliony židů. Musí tu být nějaká cesta.“ Poté v narážce na válku v Iráku řekl, že „ačkoli údajně Evropané zabili šest milionů židů z dvanácti milionů, ovládají dnes židé svět přes prostředníky, kteří za ně bojují a umírají. Židé přežili 2000 let pogromů svou chytrostí. Vymysleli a úspěšně podporovali socialismus, komunismus a tzv. lidská práva a demokracii tak, aby jakékoli jejich trestání vypadalo jako špatné a měli stejná práva jako ostatní. Takto kontrolují největší země a tato malá komunita se stala světovou silou.“ Nakonec vyjádřil přesvědčení, že „v důsledku jejich moci a zdánlivého úspěchu se stali arogantními. A arogantní lidé, stejně jako vzteklí lidé budou dělat chyby a zapomenou myslet.“

Ač se svými výroky může zdát Mohamad radikální, často se ohrazuje proti tomu, jak se ho snaží některá západní a izraelská média prezentovat. V interview pro Bankgok Post v roce 2003 řekl, že „japonské noviny vytrhly z kontextu jednu mou větu o tom, že židé kontrolují svět. Nicméně, reakce světa ukázala, že jej asi opravdu kontrolují. Izrael je malá země a na světě není mnoho židů. Jsou však tak arogantní, že se vzpírají a snaží se ovládat svět. Mnoho novin je vlastněných židy. Informují z jednoho úhlu pohledu a mají velký vliv na myšlení mnoha lidí.“ K tomu však dodal: „Chci mít přátele i mezi židy. Pozval jsem izraelský kriketový tým a školní děti, aby přijely do Malajsie a seznámily se s muslimskými dětmi.“

Svými prohlášeními a činy Mohamad popudil mnohé židovské organizace. Na své stránky ho jako vzorového antisemitu umístila sionistická militantní Anti-Defamation League, vyzývající a provádějící útoky na „antisemity“ po celém světě. Mohamad však není militatní. Staví se proti islámském terorismu a říká, že „islám je pozitivní, nikoli negativní síla“ a je dokonce i proti „nesprávnému výkladu Koránu zneužívaného extremisty“.

V letošním květnovém rozhovoru pro britský Guardian byl novináři dotázán, zda-li nechce vzít zpět svůj proslulý výrok z roku 2003 o „světovém židovském spiknutí“. To Mohamad odmítl. „Američtí politici jsou vystrašení z židů, neboť kdokoli volí proti nim, prohraje volby. Židé v Americe podporují židy v Izraeli. Izraelci a další židé kontrolují nejsilnější národ na světě. A to je ta židovská kontrola světa, kterou mám na mysli“, řekl. K situaci v Palestině prohlásil, že „Washington dal Izraeli volnou ruku ve vyvlastňování palestinské půdy a ovládnutí Jeruzaléma“.

Z Mahathira Mohameda se stal nejen jeden z hlasů Asie, ale především z hlasů muslimů celého světa. Je nemožné ho ignorovat, jako neoficiální vůdce asijských muslimů je velmi oblíbený a respektovaný. Pro neocons a strážce „politické korektnosti“ představuje i při vysokém věku 79 let tvrdý oříšek.

Článek byl publikován 14.6.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.