Papežovo smrtelné požehnání Africe

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/06/1229-papezovo-smrtelne-pozehnani-africe.htm

Richard Král

Katolická církev je známa svým odmítavým postojem k používání kondomů. Změnu postoje mohlo přinést úmrtí Jana Pavla II., ale nově zvolený papež s občanským jménem Joseph Ratzinger jen potvrdil své ortodoxní založení a zachování kursu. Při setkání s africkými biskupy odmítl kondomy a doporučil „sexuální zdrženlivost“.

Papež ve své řeči k biskupům Jižní Afriky, Botswany, Svazijska, Namibie a Lesotha sice označil AIDS za „krutou epidemii“, která „vážně ohrožuje sociální a ekonomickou stabilitu kontinentu“, ale svá stanoviska nezměnil. „Tradiční učení katolické církve prokázalo, že jedině sexuální zdrženlivost je obranou proti šíření AIDS“, řekl papež a varoval, že „antikoncepce je jedním z nepřátelských trendů příspívajícího k úpadku sexuální morálky“. Tato slova znamenala studenou sprchu zvláště pro Kevina Dowlinga, jihoafrického biskupa, který v minulosti silně tlačil na změnu oficiálního postoje Vatikánu.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WTO) žije více než 60% lidí nakažených virem HIV právě v Africe. Jen v Jižní Africe umírá na AIDS denně 600 – 1000 lidí a počet se zvyšuje. V Zimbabwe a Botswaně je nakažen jeden člověk ze čtyř.

Při svém vzdělání by papež mohl vědět, že převážně negramotným černochům apely na „sexuální zdrženlivost“ příliš neřeknou. Aplikace jeho kázání bude pro ně znamenat jen jistou smrt. Proto takové rozhodnutí může vyvolávat otazníky. Nechce papež takto zastavit a zvrátit africký populační boom? Kacířská to myšlenka.

Na boj s AIDS se v Africe ročně utrácí asi 200 milionů dolarů, přičemž všechny tyto prostředky jdou ze západních zemí. Některé programy a kampaně, jako např. ta pod heslem „So Strong, So Smooth“ v Ugandě, byly zastaveny vzhledem k vysoké korupci a nezájmu místních úřadů. Řada afrických vlád dává před řešením hrozby AIDS přednost zbrojení, likvidaci politických a mocenských oponentů a válkám o přírodní zdroje.

Lze konstatovat s jistotou jedinou věc. Papežovo doporučení bude mít na úmrtnost černochů v Africe zásadní vliv. Výrazně vzroste. Jednou z nejsilnějších sítí charitativních organizací totiž celosvětově disponuje právě katolická církev. A jen málo z jejích představitelů se po takovém jednoznačném papežově stanovisku odváží rozdávat černochům kondomy.

Prognózy WTO naznačují, že by při současném růstu nemocných mohl počet nakažených dosáhnout 10% africké populace. To jsou však velmi střízlivé odhady. Podobně jako v případě ozónové díry nebo globálního oteplování, ani epidemie AIDS se neprojeví okamžitě. Inkubační doba viru je poměrně dlouhá a v průměru trvá asi deset let, někdy více.

Dr. Peter Piot, ředitel Programu boje s AIDS při OSN říká, že „epidemie v Africe stále rozrůstá“. „Ve Svazijsku, zemi, která je na světě nejvíce zasažena AIDS, nakaženost dospělých nadále vzrůstá a v roce 2004 bylo 42,6 % z testovaných těhotných žen HIV pozitivních“, upozorňuje.

Afrika dnes tedy sklízí to, co bylo zaseto před asi deseti lety a dříve. Vezmeme-li v úvahu, že velká většina z desítek milionů nakažených černochů jsou mladí lidé, mohla by „sklizeň“ za deset let vzrůst geometrickou řadou. To by mohlo uvrhnout celý černý kontinent do ještě většího chaosu, než v jakém se po pádu kolonialismu nachází nyní. A z Afriky by mohlo za lepším životem vyrazit na sever ještě více černochů, než jich vyráží dnes.

Článek byl publikován 13.6.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.