Jak se vyrábějí teroristé

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/06/1227-jak-se-vyrabeji-teroriste.htm

Paul Craig Roberts

Spojené státy disponují masivním ministerstvem pro vnitřní bezpečnost, které jen s obtížemi dokazuje svou potřebnost. Od roku 2001 nedošlo v USA k jedinému teroristickému útoku. Samozřejmě – nespočetně krát byly vyhlášeny teroristické poplachy, jejichž jediným smyslem je vystrašit americké občany do te míry, aby podporovali zbytečnou a ilegální agresi v Iráku.

Vzhledem k tomu, že se našlo jen velmi málo skutečných teroristů, pokud vůbec nějací, přikročili v FBI k jejich výrobě. Provádějí to tak, že nastraží na muslimy s americkým občanstvím past. Objeví se před nimi agent FBI zamaskován jako bojovník džíhadu a požaduje pomoc ve svaté válce.

V nedávné době byli takto „přistiženi při činu“ dva američtí občané.

Prvým z nich je lékař, kterého obvinili z ochoty pomoci zraněným svatým bojovníkům v Saudské Arábii. Druhým je známý jazzový muzikant, obviněný z ochoty cvičit džihadiské bojovníky v kurzech sebeobrany.

Podle toho, co napsali ve Washington Times, začala FBI svou nečistou akci v roce 2003. Takže trvalo dva roky vyrobit proti oběma mužům konstrukci, na základě které mohli být obviněni. Tomu, co na Dr. R.A.Sabira a Tarika Shaha našili, se dříve říkalo léčka.

Za normálních okolností by soudce nepřipustil obvinění z kriminálního činu na základě léčky, neboť vyšetřovatel musí prokázat u obviněného úmysl trestný čin spáchat. Byl-li ale takový důkaz vynucen formou vyhrůžek nebo léčky, nebyl přijat.

Ale časy se změnily. Konzervativní pojetí „zákona a pořádku“ umožňuje operovat strachem z možného kriminálního činu jako důvodem „proč umožnit naší policii použít netradiční metody za účelem vyčistění našich měst od zločinců“. Použitím faktoru strachu byli žalobci schopni obejít argument obhajoby, že důkazy byly zajištěny pomocí léčky.

Před několika roky tak nachytali jednoho amerického kongresmana. Agent FBI předstíral, že je arabským naftovým šejkem, a nabídl mu peníze do volební kampaně. Kongresman přijal od přestrojeného agenta větší částku peněz v hotovosti. Měl za to hájit v kongresu jeho zájmy. Tajně pořízený filmový záběr muže, jak si cpe do kapes svazek bankovek, stačil FBI k usvědčení. Nepomohla ani skutečnost, že příspěvek do volební kampaně přišel od zájmové skupiny, která za to očekávala, že ji bude kongresman reprezentovat. Takže šlo vlastně o legální lobbying.

V případu dvou posledně obviněných, dr. Sabira a pana Tarika, si prosím všimněme, že ani jeden z nich nemohl svůj slib pomoci džíhadu realizovat prostě proto, že žádní svatí bojovníci nebyli po ruce. Za pozornost rovněž stojí, že ani jeden, ani druhý nebyl obviněn z faktické pomoci džíhadistům. Ani dr. Sabir, ani pan Tarik nebyli v kontaktu se skutečnými bojovníky džíhadu a nespáchali čin skutečné pomoci těmto lidem.

Přesto oběma hrozí 250 tisíc dolarů pokuty a 15 let vězení. Celý případ lze shrnout do jediné věty: Dva produktivní američtí občané byli vládními agendy vlákáni do léčky. Účelem akce byla pouze vnitřní potřeba agentů vykázat se výsledky v jejich „boji proti terorismu“.

Jak bude naše bezpečnost posílená tím, že vsadíme do vězení lékaře a jazzového muzikanta? Proč musela FBI promrhat dva roky času výrobou léčky na dva americké občany? Oba muži mají manželky a děti. Předpokládejme, že oba souhlasili, že nějakou pomoc džíhadu poskytnou. Ani toto dokonce nevíme jistě, jediným důkazem je tvrzení FBI, a to není zrovna nejvěrohodnější svědek. Důvody obviněných mohly být různé. Např. strach před pomstou. Představte si sami sebe v jejich pozici: objeví se někdo, kdo se tváří jako nebezpečný bojovník džíhadu, a požaduje po vás službu.

Ani jeden z obviněných nesouhlasili s účastí v nějaké teroristické akci: žádné kladení bomb, žádná střelba, žádné únosy. Doktor souhlasil pouze s tím, k čemu jej zavazuje Hippokratova přísaha, totiž poskytnout pomoc raněnému. A jazzový muzikant byl ochoten vyučovat sebeobranu. Kdy se naposledy stalo, že teroristé napadli lidi judem nebo karatem?

Před mnoha lety jsem viděl film, ve kterém britský lékař ošetřil raněného z povstání proti Anglii. Anglický soudce, vypodobněný ve filmu jako extrémně nespravedlivý, rozhodl, že rebel je rebel a zachovat se k němu lidsky byl zločin, a odsoudil lékaře k prodání do španělského otroctví. Pokud se nepletu, ten film se jmenoval Captain Blood a hrál v něm Errol Flynn. Ve filmu ovšem lékař skutečně raněného léčil, čili došlo ke skutkové podstatě naplnění trestného činu. Ale Dr. Sabir je obviněn z toho, že byl pouze ochoten léčit zraněné v Saudské Arábii. Nikdy nezjistíme, zda by to skutečně udělal. Jsou-li ovšem Spojené státy ochotny odmítnout lékařskou pomoc svým nepřátelům, proč ještě pochybujeme o historkách o mučení zajatců? FBI se tak zoufale snaží chytit nějaké teroristy, že stráví dva roky budováním pasti na lékaře, jen aby jej mohla obvinit z těchto konkrétních zločinů.

Stejně jako policie, pro kterou je jednodušší ušít na někoho boudu, než najít usvědčující důkazy, tak i pro FBI je snazší vyrobit léčku na „teroristu“ než chytit nějakého skutečného.

Článek Manufacturing 'Terrorists' vyšel 5.6. na serveru informationclearinghouse.info

Článek byl publikován 9.6.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.