Dražba mezd: Vyhrává, kdo přijme méně

Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)

URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2005/03/1141-drazba-mezd-vyhrava-kdo-prijme-mene.htm

Jason Walsh

Webová stránka JobDumping.de, kde lidé hledají práci, se od ostatních podobných stránek dosti liší. Zaměstnavatelé tam sice stále uvádějí volné pracovní příležitosti, ale potenciální zájemci o ně mezi sebou pořádají dražbu. Vyhrává ten, kdo je ochoten dělat za nejméně.

Chcete práci jako uklízeč? Přihlaste se a nabídněte deset euro. Najde-li se někdo jiný, kdo bude schopen dělat za osm, dostane práci on. Zájemci o místo soutěží v podivném závodě, při kterém ve snaze dostat práci snižují vlastní očekávání odměny.

Názory na to, zda jde o projev syrového kapitalistické vykořisťování nebo o projev volného trhu, se liší.

Jedním z typických pravidelných návštěvníků stránky je třicetiletý Cord Malkmus z Hamburku. Od prosince na ní hledá místo v oboru stravování. Cokoliv od číšníka po gastronomický marketing.

"Pochopitelně bych rád vydělával co nejvíc. Ale otázka, kterou řeším , není ani tak o tom, kolik budu brát, ale zda vůbec budu pracovat," říká. "Sám se mohu rozhodnout, jaká je moje minimální hranice. Nemohu si dovolit pracovat za velmi málo peněz, ale snažím se obchodovat s jinými zájemci, abychom se společně dopracovali k určité částce za určitou práci.

Strach z toho, že nenajde práci, je důvodem, který Corda Malkmuse vrací na stránky JobDumping. "Podívejte se, o čem se píše v novinách," říká, "a uvidíte, že nezaměstnanost je v tomto okamžiku na titulních stránkách německých novin."

[JobDumping.de]

Vydavatelem stránek JobDumping je Fabian Loew. Netají se tím, že jej inspiroval model eBay. Domnívá se, že šoková terapie, kterou stránky nabízejí, je přesně to, co tato země potřebuje. "Každý desátý Němec je bez práce," říká. "Měli jsme silnou světovou ekonomiku a lidé si zvykli žít v luxusu."

"V porovnání s ostatní Evropou jsou mzdové náklady v Německu nezdůvodnitelně vysoké. Bude nutno dojednat nové platy postavené na nových smlouvách. A firmy budou schopny nabízet více práce teprve tehdy, až klesnou mzdové náklady," říká.

Pan Loew se nemíní za krutou realitu, které jeho stránky ukazují, omlouvat. "Od roku 1960 klesá naše produktivita, jak nám řekl velký Ludwig Erhard. V šedesátých létech trval průměrný pracovní týden 70 hodin. Dnes děláme v průměru 38,5 hodiny. A mzdy šly nahoru."

Lidé v Evropě mají kratší pracovní týden a delší svátky, než v Severní Americe. A skutečně: francouzská vláda zrušila zákon, který garantoval maximálně 35 hodin týdně.

Podle teorie pana Loeweho by Německu prospělo, kdyby každý jeho občan vydělal malinko méně. To by zvýšilo produktivitu, snížilo cenu zboží, zvýšilo hodnotu peněz (pan Loewy zapomněl, že v Německu už není marka, ale euro. Aby to fungovalo, musely by totéž udělat v celém EU. Pozn. vydavatele.) a celkově zlepšilo ekonomiku.

Na odbory teorie pana Loeweho velký dojem neudělaly. V Německu, kde se od roku 1945 vytvořila nezanedbatelná socialistická tradice, byly dlouhou dobu pravidlem vysoké mzdy a skvělé pracovní podmínky - výsledek silného odborářského zázemí. Odbory radí eventuálním zájemcům o práci na stránkách JobDumping, aby nepřistupovaly na plat nižší než pět euro za hodinu. V Německu totiž na rozdíl od ostatních evropských zemí, neexistuje minimální mzda.

Navzdory nářkům pana Loeweho na klesající produktivitu práce většina ekonomů vidí jádro současných problémů Německa v reunifikaci. Byl to nesmírně drahý proces, ve snaze vyrovnat rozdíly byly do zemí Východního Německa napumpovány miliony eur.

Nezaměstnanost v Německu dosáhla minulý měsíc nového rekordu od dob, kdy se Hitler dostal k moci ve třicátých létech minulého století. Oficiálně se uvádí 5,2 milionu lidí bez práce, ale ekonomové se domnívají, že ve skutečnosti je číslo mnohem vyšší - asi 8,5 milionu lidí. Každý desátý práceschopný Němec je nezaměstnaný.

Jednatřicetiletý Loew je nejen kapitalistickým podnikatelem, ale také studentem sociálních prací na katolické vysoké škole v Muensteru. Dříve pracoval jako poslanec pro Westphalii a Berlín. Nemá dojem, že by se měl omlouvat zato, že nechává zájemce o práci podrážet jeden druhého.

Poslanec FDP Dirk Niebel se ale domnívá, že tyto stránky páchnou otroctvím, a že kvalita práce je přímo úměrná sociálním jistotám.

Niebel rovněž říká, že částka tři euro za hodinu, nabízena na JobDumping je nemorální. Pracovník, který by měl takovou mzdu, by neplatil daně a tedy nepřispíval společnosti.

Je ironií, že pan Loew je členem stejné politické strany, jako pan Niebel. "Je to moje strana," říká. "Pan Niebel se snaží vzbudit pozornost médií a zřejmě nepochopil, jak ta stránka funguje."

Článek German Workers Do the Wage Limbo vyšel 24. března na serveru wired.com.

Poznámka vydavatele

Je mi jasné, že článek, jako je tento, by se skvěle uplatnil ve stranickém tisku sedmdesátých let minulého století. Je jako vystřižený z Rudého práva.

Ano, doba se změnila. Socialismus je pryč a kapitalismu spadla maska lidumilnosti. Nemá už důvod nic předstírat. Rovnováha byla porušena. Něco mi říká, že takové webové stránky, jako je JobDumping, budou stále častější. Opravdu jsme tohle chtěli?

Článek byl publikován 27.3.2005


© 2024-1999 Vladimír Stwora
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.