Stačí zvednout telefon - a muž přijde o veškerý majetek
Článek na Zvědavci (https://zvedavec.news)
URL adresa článku:
https://zvedavec.news/komentare/2000/11/109-staci-zvednout-telefon-a-muz-prijde-o-veskery-majetek.htm
Vladimír Stwora
Zní to jako špatný vtip, nebo jako nejčernější sen. Ale je to realita Ontária dnešních dnů. Ženy dostávají do rukou absolutní zbraň. V tichosti, partyzánskými chodníčky a bez sebemenší pozornosti médii prošel v ontárijskěm parlamentu už druhým čtením Bill 117, nebo také intervention order.
Návrh bude 7. listopadu doladěn a očekává se, že se stane zákonem do konce tohoto měsíce. Byl totiž prohnán procesním řízením rychlostí blesku (tzv. fast-tracked). Na čí přání? A proč tak tajně? Protože normální cestou by taková sprosťárna zřejmě neprošla.
Návrh zákona (tzv. Bill) podal poslanec za PC, Jim Flaherty, manžel a otec tří synů. Je postaven na předpokladu, že v neuspokojivém partnerském vztahu nemůže žena partnera opustit, protože je na něm ekonomicky závislá. Nový zákon proto umožňuje okamžitý převod veškerého partnerova majetku ve prospěch žalujícího. Jde nejen o nemovitosti, ale také o nábytek, auta, účty v bance apod. Převod majetku se týká i věcí, na které obviněný má leasing, ovšem s tím, že leasing bude platit obviněný partner. Jestliže dvojice dluží za nájem, je povinností správce zbavit žalující stranu všech závazků a převést veškeré dluhy na obviněného partnera. Obviněný nemusí být při zabavování majetku vůbec přítomen.
Stížnost může podat nejen manželka, ale kterákoliv žena, která s dotyčným mužem navázala partnerský vztah, přičemž dvojice spolu nemusí vůbec bydlet.
Oznámení může být podáno v kterémkoliv okamžiku - 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu - za tím účelem bude zřízena zvláštní linka.
Současně se zabavením majetku automaticky vstupuje v platnost tzv. restraining order - obviněný se nesmí k žalujícímu partnerovi vůbec přiblížit. Nesmí mu volat, nesmí ho potkat. Jakékoliv porušení tohoto zákona bude chápáno jako kriminální čin a jako takový bude přednostně posuzován, a to i v těch případech, kdy dojde ke zproštění viny, zamítnutí, popř. stažení původního oznámení (!).
Zákon je údajně necitlivý k pohlaví žalovaného, ale všichni, kdož jsou s návrhem seznámeni, se shodují, že z 99,9 % znevýhodňuje muže.
Domnívám se, že jde o zatím největší a nejzřetelnější porušení nejen základního pojetí práva (presumpce neviny), ale také charty lidských práv.
Minulý týden proběhlo veřejné slyšení (kdo o něm věděl?), ve kterém mohl kdokoliv z občanů vyjádřit svůj názor. Skupina asi čtyřiceti občanů prý seděla ohromeně a zcela mlčky. Propukla však v bouřlivý potlesk po příspěvku, který pronesla žena - Dori Gospordaric. Z jejího projevu vyjímám:
"Kterýkoliv muž v mém životě může být totálně zničen jediným telefonním hovorem (po té, co zákon vejde v platnost). Ochranu jste mi už poskytli. Jmenuje se právní systém. Nyní mi poskytujete absolutní zbraň: telefonní hovor. Být matkou neznamená nedotknutelnost. Ani nás to nedělá svaté a morálně na výši. Vagína není povýšení. Ženské skupiny finančně podporované ze státních zdrojů, tvrdí, že reprezentují ženy. Které ženy? Já jsem žena a matka a nezajímá mě, jakého pohlaví je ten, který mi (eventuálně) ubližuje. Vy podporujete ženy, které ubližují mně. Hovořím za desítky tisíc žen, které jako druhé manželky trpí v nedostatku, zatímco peníze daňových poplatníků pomáhají financovat soudní a exekuční výměry proti jejich manželům, vedené pomstychtivými bývalými manželkami."
Všimněme si ale, že paní Gospordaric nemluví ani za muže, jako spíše za ženy - manželky mužů, kteří budou obviněni. Z toho je vidět jak strašlivý a devastující účinek bude zákon mít. Nejen muž sám, ale všichni v jeho okolí budou potopeni. Tomu říkám drakonický zákon.
Rovněž paní Cools, zakladatelka ženského domov, a sklidila potlesk za svůj projev. Řekla: "Jde o problém mezi lidmi, ne o problém mezi pohlavími. Obě pohlaví dokážou ublížit. Celá věc byla úmyslně falešně interpretována. Poslední pokus o vychýlení rovnováhy je srdcem temnot. V jediné dekádě jsme prošli vývojem od «Otec to ví nejlépe» až po »Otcovo obtěžování«".
Hovoří se o tom, že zákon je snem pasáků. V jeho rámci totiž bude možné, aby prostitutka obvinila muže a následně ho připravila o veškerý majetek.
Na chodbách před místností, kde probíhalo veřejné slyšení, se hovořilo o nedávném případu Patricka Roye, předního hráče NHL. V hádce s manželkou vykopl dveře u svého domu. Manželka zavolala tísňovou linku 911, ale rozmyslela si to a zavěsila, aniž něco řekla. Od toho okamžiku dostaly věci spád. Policie vysledovala odkud byl hovor veden, vnikla do domu, Roye zatkla a uvěznila. Učinila tak navzdory protestům jeho manželky, která odmítla s policií spolupracovat. Ale nikdo ji už neposlouchal. Postoj úřadů je ten, že navzdory tomu, že zavěsila aniž řekla slovo, nikdo na její obvinění už nečeká. Pouhým vytočením čísla žena potvrdila, že není schopna kontrolovat věci kolem sebe.
Jestliže příští měsíc kterýkoliv muž v Ontáriu udělá stejnou chybu jako Roy, bude navíc (mimo uvěznění) zbaven veškerého svého majetku ještě dříve, než mu oschne barva na prstech po sejmutí otisků prstů.
Začíná opravdu přituhovat. Zákon odhaluje nesmírnou hrůznost a skutečnou podstatu myšlenky dnešních feministek. Ne rovnost, ale surová nadřazenost, ne spolupráce, ale totální likvidace mužů, a především - a to hlavně - obrovská nezřízená touha po majetku, který by jinak nemohly nikdy získat. To, že zákon prošel do třetího čtení, aniž vzbudil jakoukoliv pozornost, také ukazuje jak pevná je pozice dnešních feministek, které kontrolují nejen parlamentní demokracii, ale i sdělovací prostředky. Skutečně začínám vážně uvažovat, že se z této «země nekonečných svobod» odstěhuji natrvalo někam, kde se budu cítit poněkud svobodněji, např. do Iráku nebo Afganistánu. Pánbůh ochraňuj ty, kteří zůstanou a už mají nebo si budou chtít založit rodinu.
Situaci s Bill 117 můžete průběžně sledovat na adrese http://gateway.ontla.on.ca/library/bills/117371.htm.
Volně zpracováno podle článku Dave Browna Men 'one phone call' from total destruction' uveřejněném v Ottawa Citizen 4.11.
Článek byl publikován 5.11.2000
Článek je možno dále šířit podle licence Creative Common.